Hei, joskus ihmisen elämässä sattuu ja tapahtuu ikäviä asioita kun ongelmat kasaantuvat eikä riitä kyvyt ja voimat niiden korjaamiseen.
Itselläni tällainen paine johti koulun keskeyttämiseen ja tuhopolttoihin. JOuduin vankilaan, kävin mielentilatutkimuksessa jossa minut todettiin "varttihulluksi"
Sain vankeutta noin kaksi vuotta mutta selvisin 9kk koska olin ensikertalainen ja "varttihullu"
Kirjoitin monta kuukautta päiväkirjaa, aloitin sen kirjoittamisen Kuopion vankilassa, ja ryhdyn tällä palstalla julkaisemaan tätä päiväkirjaani teidän iloksenne.
Usei ihminen tulee uskoon vankilassa, niin minäkin ja tämä heijastuu päiväkirjaani aika ajoin mainintoina, tarkoituksenani ei ole käännyttää ketään eikä päiväkirjaa kirjoittaessa asiaa edes ajatellut. En kirjoittanut päiväkirjaa millään lailla johdonmukaisesti vaan lisäilin sinne ajatuksia päivän mittaan, siksi kirjoitus on välillä vähän tökkivää ja saman toistoa jossa ajatus vapautumisesta ja kodin kaipuusta toistuu.
Päiväkirjan nimi on "Kalterin takaa"
Kommentoi vapaasti.
Vankilapäiväkirjani
1
1049
Vastaukset
- Kiitos päiväkirjastasi
En oikein tiedä mitä pitäisi sanoa päiväkirjastasi... Se on ainakin mielenkiintoinen näkökulma elämästä. Tällaista tekstiä pääsee harvemmin lukemaan ja hienoa, että olet päättänyt julkaista tekstisi täällä. Suoraa ja aitoa puhetta. Tuosta voisi melkein raapaista kirjan kasaan.
Oli aika jännä havaita, että todella monet ovat lukeneet tekstisi, mutta niitä ei ole uskallettu kommentoida. Ehkä ihmisiä "pelottaa olla tekemisissä linnakundin kanssa" eikä sitten uskalleta sanoa mitään. Toisaalta taas aihe josta puhut, on melko vaikea ja sitä on hankala kommentoida. En oikein osaa sanoa minkälaisia tunteita päiväkirjasi herättää.
Toivon sinulle kuitenkin onnea elämääsi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1367177Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254991L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa674356TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153493Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242291Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3021779Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241626Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91609- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581448