Hei..
Omistin sijoitusrahastoista sampo korkoa (kasvu) ja sampo kompassi 50 k(kasvu)fifty fifty eli 50 % molempia ..nyt sitten muutin sampo korko rahaston varat tähän kompassi 50 k rahastoon jota mulla oli jo puolet ...kun siirto oli tehty niin huomasin että ns .."voittoni"oli 400 € pienempi kuin ennen siirtoa !! Onkohan tämä normaalia ??? Onko muille sattunut moista laskua ??
Omistin sijoitusrahastoista sampo korkoa (kasvu) ja sampo kompassi 50 k(kasvu)fifty fifty eli 50 % molempia ..nyt sitten muutin sampo korko rahaston varat tähän kompassi 50 k rahastoon jota mulla oli jo puolet ...kun siirto oli tehty niin huomasin että ns .."voittoni"oli 400 € pienempi kuin ennen siirtoa !! Onkohan tämä normaalia ??? Onko muille sattunut moista laskua ??
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuntuu aika oudolta koko tapaus. Oletko varma että rahastosi arvo oli ennen siirtoa todella 400 euroa suurempi.
Melkein olen sitä mieltä, että olet ehkä väärinymmärtänyt jonkin asian.
Jos näin ei ole laita, niin siirtosummasta voidaan vähentää vain siirtokulut, jos niitä on.Tietysti, jos siirtynyt rahastosijoituksesi on erittäin suuri esim. n. 100000 euroa, silloin esim. 0,5%:n siirtopalkkio on tuota luokkaa. Siirtokulut on eritelty saamassasi todistuksessa.
Kannattais kysyä asian perään paikanpäällä. Kyllä se selviää.
Hei..
Niin siirrettävä summa oli noin 5000 euroa joten tuo 400 euron tappio tuntuu kyllä oudolta ..??
että vaihdoit kaikki rahasto-osuudet? tarkista tili/rahastotapahtumat. jos vieläkin jäi epäselvyyksiä niin ota yhteys pankkiin.
Koska sijoitussumma on noin pieni, on aivan varmaa, että virhe on tapahtunut. Edellyttää tietysti, että lähtötietosi pitävät paikkansa.
Kyllä pankeille sattuu virheitä, itselläni on yli 1000 euron virhe parhaillaan selvityksen alla. Tekevälle sattuu. Kannattaa olla tarkka ja puuttua asiaan, jos siltä tuntuu.
Hei..
Kiitos asiallisista vastauksista , asia on selvityksen alla .Pankissa alettiin sitä ihmettelemään ja selvittämään ..kerron kun tai jos asia selviää ...
Moi..
Hankinta-arvon hinnan muutos 1050:stä eurosta 1450 euroon selittyi sillä että rahaston siirrosta koitui tuo 400 euron voitto ...se siirretään hankintahintaan !!! Eli vaikka makkina-arvon ja hankinta-arvon erotus on nyt 1000 euroa entisen 1400 sijasta !!!!..Lukeeko tämä tieto missään rahastoesitteessä ??kysyy nimerkillä sormi suussa ???
Eli ennen rahaston siirtoa kahden rahaston hankinta-arvo oli tuo 1 050 euroa ..nyt siis yhdessä rahastossa tuo hankinta-arvo on 1450 euroa ..näin se menee ....kuulemma
hankinta-arvoilla ei ole tässä tapauksessa väliä. mutta onhan markkina-arvo sama kuin ennen siirtoja? (mahdollista vaihtopalkkiota lukuunottamatta)
Hei..
Niin markkina-arvo on jotakuin sama ( ainaisessa muutoksessa ylös taikka alas ) mutta mutta, mistä näkee sitten ns.voiton ??
koska kun vaihdoit/myit rahastoja niin samalla kotiutit voitot. Lisäksi pitää maksaa sitten verot, mutta ne laitetaan vasta ensi vuoden verotukseeen.
tässä tapauksessa sijoitit saamasi voitot tähän uuteen rahastoon. nyt voit laskea tämän hetkiselle salkullesi voiton/tappion jakamalla markkina-arvon hankintahinnalla. prosentuaalinen voitto on nyt luonnollisesti pienempi, koska "uudet rahat" ei vielä ole ehtineet muuttua paljoakaan suuntaan tai toiseen.
joko ymmärsit? kysy toki jos jokin jäi vielä hämärän peittoon.
Asia tuli kuin tulikin selväksi vaikkakin monen mutkan kautta ...vähänkös sydän jätti muutaman lyönnin väliin mutta eiköhän tämä tästä taas ala ...varmaan jossakin rahastoesitteissä lukee että kun siirrät rahastosta toiseen voitot/tappiot päivittyvät verojen kanssa ..tiedoksi muillekkin minunlaisille ..hmm vaikka olenkin ainoaa laatuaan ;-) ...Kiitokset vastauksista
"varmaan jossakin rahastoesitteissä lukee että kun siirrät rahastosta toiseen voitot/tappiot päivittyvät verojen kanssa"
saat pankista sitten vuoden päästä ilmoituksen missä näkyy tämän vuoden myynnit. sitten tarkistat tiedot veroilmoituksesta ja korjaat tarvittaessa.
rautalangasta:
sinulla on 2000e rahastoa A jonka arvo nousee 3000:een euroon. lisäksi sinulla on rahastossa B 500e joka on sillä välin noussut 1000 euroon.
päätät siirtää rahaston B rahat rahastoon A.
sen jälkeen sinulla on rahastoa A yhteensä 4000e. hankintahintana näkyy alunperin sijoittamasi 2000e lisättynä rahastosta B saaduilla rahoilla (1000e). eli yhteensä 3000e
nyt hankintahinta on alunperin sijoittamasi 2000e plus 1000e, jotka sait rahaston B myynnistä eli 3000e.
rahaston markkina-arvo on näin ollen 4000e.
nyt tämän yhden rahaston tuottoprosentti on 33,33%
mihin siis "katosi" korkeammat tuottoprosentit?
nyt sinulla on rahasto A:n osuuksia joista osa on tuottanut 50% (2000e -> 3000e) ja lisäksi osuuksia joiden arvo on (vielä) 1000e.
tässä laskelmassa ei ole vielä huomioitu veroa jonka joudut maksamaan rahastosta B saamastasi myyntivoitosta. 500*0,28=140e veroa.
joko nyt selvisi? :D
Moi.
No nyt osasi sammon puhelin vastaajakin selittää kuinka se menee ..ensi kerralla ei osannut, piti odottaa viestiin vastausta jonka lähetin "ota yhteyttä" toiminnolla , sijoitusneuvonnasta soitettiin heti ja selitettiin asia .ja tänään sammon puhelinvastaaja varmisti että asia meni oikein ..hyvää palvelua sammolta ,liekkö miten yleistä mutta minun kohdalla ainakin .. kiitos rautalangan tuhlannutta henkilöä ...saanhan pitää tämän rautalangan ..jos en niin palautan sen ;-) ....hyvää jatkoa sinulle ja myös ehkä muille jotka jotain tästä hyötyivät tavalla tai toisella ...asia on pulkassa ellei ole jotain vielä mitä jäi huomaamatta ..