Palkan tulee tämän mukaan 1.1.2006 lukien olla vähintään 940 euroa kuukausipalkkana, 43,72 euroa päiväpalkkana tai 5,46 euroa tuntipalkkana.
Tanskassa minimipalkka on 14,50.
Kuka pystyy ostamaan talon(250000) ja auton (20000) kun ei koko elämässä tienää tarpeeksi.Enkä tarkoita minimipalkkalaisia sillä kolmen vuoden jälkeen oma palkkani 9 euroa tunti.No se on nähty että suomalaiset on niin lampaita että turha yrittää mitään kun herranpelko syvässä.Minimipalkka on pienempi kuin työttömyysraha,pomot ihmettelee kun tulee työvoima pula,maksakaa palkaa niin ei tarvi ihmetellä.
SUOMI PARAS MAA
8
951
Vastaukset
- varmaan
että tanskan minimipalkka on 14,5 paikallista rahaa. (eli vajaa 2e)
auton ei tarvitse maksaa 20 000e. tai jos välttämättä haluaa tuhlata niin sitten ottaa lainaa jos tili kolisee tyhjyyttään. asuntoa ei yleensä osteta käteisellä vaan 10-15 vuoden(tai pidemmällä) laina-ajalla.
ja ainahan voit ostaa halvemman kämpän jostain lähiöstä. tai vuokrata.
mutta... unohdin, että kyseessä on PROVO!
kiitos, kun piristit päivääni.- yäk
Muutin pois.
- juurinäin
yäk kirjoitti:
Muutin pois.
Suomi on paska maa ja muutit pois, mutta silti hillut Suomi24:n keskusteluissa :D
- Teeekari
Naapurin auto maksoi 500 e. Ja hyvin toimii. Se on vaan turha maksaa turhasta.
- Jermok
Miksi talo pitäisi ostaa? Koska se on maan tapa? Kuluja ja huolia vaan. Itse olen palaamassa takaisin Suomeen, hetkeksi.
- Hkoh
Ja siitä vajaasta tonnista joutuu maksamaan vielä verotkin. Ja mitä näillä meidän maksamilla verorahoilla sitten tehdään?? kouluja lakkautetaan, sairaaloita alasajetaan, teitä ei hoideta, varsinkaan kehä3:n pohjoispuolella. Näillä meidän rahoilla maksetaan pitkäaikais työttömien asuminen, jos on työtön ja todellä haluaa töitä niitä aina löytyy, mutta mikäs siinä kun muut kansalaiset maksaa viulut.
Veroja ja maksuja lisäillään minkä ehditään ja samaan aikaa kansanedustajat ajelee s-sarjasilla mersuilla.
Samalla haalataan työvoimaa virosta, siis ainoastaan niin kauan kun viron talous on kasvanut samalle tasolle suomen kanssa, joka kestää vain vuosikymmenen tai vähän reilun tätä menoa.
Tuolla minimi palkalla ei ole muuten viidessätoista vuodessa maksettu mitään veljännesmijoonan asuntovelkoja, ja uuden asunnon omistajan pitäisi elääkin ja maksaa juoksevia kuluja asunnosta. Kyllä ovat tuonluokan asuntovelan ottajat kusessa kun seuraava lama tulee, nyt on ilmassa TÄYSIN samat merkit kuin mitä oli kaksi vuosikymmentä sittenkin. Ja lääkkeet lamassa ei ole samat mitä oli tuolloin, kiitos euron! - Moneymaker
Taas köyhät valittaa eikä kuitenkaan tee mitään järkevää parantaakseen tilannettaan. Eivät kaikki rikkaat ole perineet rahojaan, eikä kaikki voi voittaa lotossakaan, eikä kukaan tuo sitä rahaa teille kotiin tuosta vaan. Elämä on täynnä valintoja, kaikilla on mahdollisuus, mutta täällä itkeminen ei varmasti lihota pankkitiliä.
- JJS
SAKSA < STUTTGART.MANNHEIM.BREMEN.BERLIINI.LANDSHUT.DUSSELDORF
BRASILIA FORTALEZA
ARGENTIINA BUENOS AIRES
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514549Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983969Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342689Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102472100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342209Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks111809Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1191597Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491454- 341325
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241321