17. päivä Tammikuuta 2003 Perjantai
Kuopion vankila 95 päivää vapautumiseeni.
Tänään minua jännittää lähtö Keravalle, mutta aikomukseni ei ole että jäisin sinne pitemmäksi aikaa, kun vankilaviranoomaiset kysyvät, että missä haluaisin kärsiä rangaistustani, niin vastaan, että Kuopion vankilassa.
Tänään täytyy kertoa asianajajalle etten halua valittaa tuomiosta koska haluan päästä vapaaksi ennen kesää, valittaminen voi pidentää vapautumisenajankohtaa.
JOs päätän olla valittamatta niin lähtö Keravalle on luullakseni tulevana Maanantaina. Pääsen hyvään aikaan vapaaksi, heti vapauduttuani muutamme uudelle paikkakunnalle ja silloin myös kevät on parhaimmillaa.
Jännittää vain tuo Keravalle lähtö.
(Muita päivän askareita)
Kävin äsken vankilan Notaarin luona ja hän kertoi, että jos olisin valittanut niin uusi käsittely olisi saattanut olla vaikka vuoden kuluttua, toivon vaan ettei kukaan osapuolista valita tuomiosta.
Voihan Keravalla olla hyvä, mutta sinne matkustaminen on inhottavaa.
NOtaari kertoi myös vankilaoikeudesta joka järjestetään Sörkän vankilassa, tämä oikeus on muistaakseni 4.2.2003. Maanantaina sitten lähden ja vapaus koittaa 21.4.2003 ja tämän jälkeen elän loppuelämäni ihan lakia kunnioittaen ja noudattaen.
Toivottavasti saisin olla rauhassa Keravalla ettei kukaan kiusaisi ja toivon että vartijat ja muut henkilökuntaan kuuluvat olisivat mukavia.
Toivottavasti kaikki menee hyvin.
Kalterintakaa Osa 9.
kalterintakaa
1
567
Vastaukset
- bansku*
voi pientä ku sua pelotti, tuli melkein itku. tuona päivänä,(katoin päiväkirjastani) olin juuri saanut vasta ajokortin ja huristelin autolla helsinkiin kavereitteni kans..ja mahassa kasvoi pieni elämänalku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen745603Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2744900Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk453224Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1052663Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään52352Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t41595Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151565Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät291418Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211260Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei127865