Asun Tampereen vuokratalosäätiön asunnossa Linnainmaalla,Piettasenkadulla.Meidän taloon on muuttanut kaksi romaaniperhettä.Sen jälkeen pihamme parkkialue on muuttunut täysin villiksi länneksi.Romaanit jättävät autonsa aina miten sattuu ja aina se auto pitää olla vain muutaman metrin päässä ulko-ovesta.Eikä riitä että talossa asuvien romaanien autot ovat miten sattuu,myös heidän lukuisat sukulaiset noudattavat samaa tyyliä,aivan oven eteen.Eivätkö he tiedä vai ymmärrä että he tukkivat jatkuvasti pelastustiet.Lappuliisat käyvät aina toisinaan pihassamme mutta sillä ei ole mitään merkitystä.He heittävät sakkolaput suoraan maahan pihassa.Ja oudon usein heidän auton etuikkunalla on inva-kortti,vaikka kuskina olisikin nuori ja terve mieshenkilö.Eikö se ole isännöitsijän asia hoitaa tämä suuri ja ja lakia rikkova toiminta pois päiväjärjestyksestä.Vai tarvitaanko taas se "ensimmäinen onnettomuus" ennenkun jotain tapahtuu.Laki koskee myös meitä valkolaisia joten miksei myös romaaneja?
Romaanien pysäköintitapa ?
Veikko A.
293587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Aikoinaan jankassa samantapaista meininkiä.Pyörätiet tukossa kun mannemersu nokottää koko päivän siinä hiukan vinottain. Itse en puuttunut mutta kyllä joku puuttu ja kyllä siitä häätö tuli sitten tai ainakin häipyivät koko sakki. Pyörävarkauksistakin huhuttiin..
Miks manne varastais Pyörän?
Jos pysäköinti on turvallisuus riski, on paikalle kutsuttava poliisi, lappuliisalta kun loppuu toimivalta lapunkirjoittamiseen.
Pysäköinti sääntöjen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa lopulta myös asunnosta irtisanomisen kin, eli asiasta tulisi valittaa myös isännöitsijälle.
Ajoneuvot voidaan myös hinauttaa pois pelastustieltä.
Tämä taitaa olla melkotuttu ongelma meille kaikille valtaväestöön kuuluville jotka asumme samoilla asuinalueilla kuin romanikansalaiset.
Hirvittävää sanoa, mutta mietityttää että, pitääkö oikeesti jotain tapahtua, että asia ymmärretään myös vähemmistökansalaisten keskuudessa. Olisiko syynä vähemmistökansalaisten viaton lapsenomainen usko kohtaloon, eli oletetaan, että ei mitään kuitenkaan tapahdu tälläkertaa, tämä sama uskomushan on hyvinkin yleistä monillekin autoilevalle kansalaisille mitenkään ryhmittymistä riippumatta , mm ylinopeludella ajaville.
meillä toimi seuraava keino.
Naapurissa asui eräs ilkimys (kiva ADHD) jota oli helppo houkutella mukaan. Uretaanipullo rautakaupasta (
NIIN NE MUSTALAISET ITSEKIN SANOVAT, EI MIKÄÄN ROMANI TAI ROMAANI NEHÄN ON KIRJOJA!
REHELLISESTI MUSTALAINEN, SE EI OLE LOUKKAUS!
et huuda! Romanikansalainen on vaan neutraalimpi kuin esimerkiksi tuo sinun käyttämäsi mustalainen.
Onko ketjun aloittajan käyttämä "valkolainen" neutraali?
Mannejen iltalenkki: Kävellen kaupunkiin ja pyörällä takasin
romani. Siis yksi a. Romaani on kirjallisuuden alaan kuuluva termi.
Viisas
Eli seuraavalla kertaa poliisi paikalle kun mannemersu on väärin pysäköity. Kyllä luulis jotain tapahtuvan kun polis soitetaan kolmatta kertaa samasta asiasta hätiin...
ja auto pois. Sen kyllä arvaa ettei se kauan auta, mutta ainakin menee vähän enemmän aikaa ennenkuin seuraavan kerran parkkeeraa väärin.
Se on muuten sellainen juttu, että meidän talossa soitetaan aina viranomainen paikalle, kun auto on väärässä paikassa, riippumatta mitenkään kuskin kansalaisryhmästä....
Ei perkele... Kyllä mua ainakin ottaa niin helvetisti päähän just tän "romaanikansan" touhut ettei savu pysy enää pään sisässä... Ne saa tehdä Suomessa ihan mitä tykkäävät ja miten tykkäävät! Jos ajat mustalaisen kanssa kolarin ja syy on sen, niin sinähän sen maksat tai saat morast kylkeen! Kyllä VIT***AA... Ja kehtaavat väittää että ovat rehellistä kansaa!! Tuskin.... Ottakaas mustalaiset ny ittekki kantaa tähän asiaan!!!
mahtaako heillä olla tietokonetta, nettiä.....
Asuin suoramalla kerrostalossa tokassa kerroksessa kun katsoin yöllä tupakilla ollessani et mikäs tuolla pihalla liikkuu,mustalaiset oli lähdössä vanhalla datsunilla johonkin. Kuuluin räsähdys ja näin et naapurin motskari oli kumossa ja datsuni siinä vieressä. Datsuni lähti rämisten pois ja pyörä jäi loukkaanuneena kumoon. rek numeroo en harmikseni saanut ylös.. Epäiltyjä riitti mut kukaan ei tunnustanut ja naapuri maksoi 400e omavastuu korjauksista.datsunia ei näkynyt enään koskaan.
muisti hirmu!
Jos tönääjä olis ollu tavallinen räkänokkanuorisonedustaja niin tuskin enään muistaisit loukkaantunutta mopoasi tai edes koko tapausta!Niin se vaan on.
mannet jää aina muistiin, kun niitä on niin vähän.....!
Tampereen Vuokratalosäätiön (VTS) järjestyssäännöistä:
"Ajoneuvojen pysäköinti on sallittua vain niille varatuilla ja merkityillä paikoilla."
"Huoneistoissa tai piha-alueilla ei saa häiritä naapureita."
"Asukas vastaa myös vieraistaan."
"Sääntöjen rikkominen saattaa aiheuttaa vahingonkorvausvelvollisuuden tai vuokrasopimuksen purkamisen."
Edellä olevan perusteella jatkuvasti järjestyssääntöjä rikkovan asukkaan vuokrasopimus voidaan purkaa. Asukkaan vuokrasopimus voidaan purkaa myös esimerkiksi hänen vieraidensa jatkuvasta järjestyssääntöjen vastaisesta pysäköinnistä.
Tehkää tästä lähtien jokaisesta sääntöjen vastaisesta pysäköinnistä häiriöntuottamusilmoitus (mielellään useamman henkilön allekirjoittama) Vuokratalosäätiölle, jolloin se voi antaa asukkaalle kirjallisen varoituksen. Kun varotuksia kertyy riittävästi eikä asukas varoituksista huolimatta nöyrry noudattamaan järjestyssääntöjä, jää ainoaksi vaihtoehdoksi vuokrasopimuksen purkaminen. Ei romaneilla ole mitään erikoisoikeuksia pysäköinnin suhteen.
Häiriöntuottamusilmoituslomakkeita saa talon asukastoimikunnalta ja VTS:n toimistolta.
http://www.iltasanomat.fi/videot/?id=1309302
Tämä on yksi niistä asioista joiden kanssa on vaan pakko oppia elämään. Laillisin keinoin on vaikea taistella vastaan vähemmistöä, joka on täysin lain ulkopuolella.
taas niin masiksessa ja negatiivisia, höh.
Viimeistään shokkiterapia muuttaa käyttäytymistä. Ottakaahan siitä viedosta pari stilliä ja laittakaa ilmoitustaululle ja pudottakaa vaikkapa postiluukusta jakakaa niitä lapsille käteen, niin eiköhän ala jo hatarammassakin päässä liikukskella jotakin ahaa-elämykseen verrattavaa.
Ko. kansanryhmäläiset pysäköi TAYSin EA:n eteen ja rynnivät jonon keulille, kuin olisivat ainoita avun tarvitsijoita. Annoin äänijänteeni kireänä kuulla, että tämä ei ole Teivon totoluukku, hännille vaan.
Uskoivat. No vaksi tuli paikalle kun ärähdin kuuluvasti.
asun minäkin, täällä mannet on keksineet hauskan tavan ilmoittaa saapumisestaan pihaan, autontorvet soi joka päivä niin perkeleesti. Pysäköinti myös täysin luokkaa, ihan mitä sattuu???
Miksi romanit liikkuvat aina koko suvun kesken? Kauppaan, pankkiin, apteekkiin, jopa naistentautien polille???
Eräs yrittäjä sanoi, että kyllä hän palkkaisi romanin töihin, mutta pelkää, että tämä tuo koko suvun työpaikalle.
siis romaneja ystävä hyvä:)
Kun puhutaan "valkolaisista", puhutaan loogisesti myös...öööh..."romaaneista"?
Pistä naskalilla kumi tyhjäksi. Pian alkaa kiinnostamaan pysäköinti oikeaan paikkaan.
Kerran ne veti Lielahdessa S-marketin pihassa autonsa invaruutujen päälle niin, että se vei neljä invapaikkaa. Eikä kukaan autosta tulleista 7 henkilöstä ollut vähääkään inva eikä autossa ollut inva-lupaa.
Kävin kirjastossa ihan tarkistamassa ja kyllä ne romaanit oli sielä muiden kirjojen kanssa sulassa sovussa.
Mutta siinä parkkipaikalla oli kyllä romanin auto huonosti pysäköity.
Hei oikeesti jos luulette olevanne aikusia niin opetelkaa mikä on romani ja mikä romaani
voin tulla sinne opettamaan mustalaisille ihmistapoja oikein kunnolla