"Oluen käytön väitetään edistävän terveyttä. Brittiläisen Cambridgen yliopiston professori Jonathan Powell vakuuttaa, että mietojen oluiden kohtuukäyttö ehkäisee sydän- ja verisuonitauteja sekä luustosairauksia.
"Powellin mukaan olut on auttanut myös kakkostyypin diabetesta sairastavia".
http://savonsanomat.fi/index.php?XEFTL=647eac916c37454cda2bce4f3d7d07b51&mode=module&uid=90721&top=33
"Powellin mukaan olut on auttanut myös kakkostyypin diabetesta sairastavia".
http://savonsanomat.fi/index.php?XEFTL=647eac916c37454cda2bce4f3d7d07b51&mode=module&uid=90721&top=33
Vastaukset 82
Vanhimmat
alkoholisti
Itse juon pari pulloa kossua viikossa ja terveyttä on riittänyt.
Naisten annos on 2 päivässä ja miesten 3, siis päivässä.
ite ryyppään joka päivä, enkä ole huomannut mitään alkoholistiksi viittaavaa itsessäni...
Toistaiseksi!
juuri tuo on alkoholismin oire=ei tunnista itse ongelmaa
8-10 pulloa olutta ja varmaan siksi olen terve kuin vuoripukki!
Eiko tuollainen päivittäinen käyttö johda ennepitkää
maksatulehdukseen ja ajan myötä kirroosiin ?
Tietenkin nuo asiat taitavat olla yksilöllisiä.
totuus on, että maksan pitää saada välilla levätä.
Oikeasti juon olutta enintään joka toinen päivä, korkeintaan 10 pulloa/päivä.
vuodessa 3650 pulloa ,-mulla ei mee ku 12 viikossa ja tuntuu ,että sekin on liikaa-siis 624 pulloa vuodessa.
Mulla menee 24 tölökkiä/vrk ja saakeli ku on hyvä kondis. Ruuaksi riittää lihaliemi ja kauraryynit. Tää on aika edullista. Kun vielä asun venhon alla ja eiku pijot paranee.
Niin minäkin ja elämäni kunnossa:)
olevan naapurin mieskii joka rantautuu kotia,poliisien kyyvillä,hyvät suhteet virkavaltaa,ja terveenä kun pukki monen oluen jälkee!!Kyllä kannattaa terveyttä hoitaa oluella:)
Myö ollaan huolestuneita valkolaisten juomatavoista. Ko nuo konjamiinit on halventunu Alkossa. Enne myö myytii kirkkahia aineita ja asiakkaat pysy hyväs kunnossa.
Myö, ku ei juova lainkaa, myyvää vain. Pollisikkii ostaa meilt ko eivät kehtoo jonottaa viinakaupas.
Sen mie sanon kotiviinit, kiljut ja värilliset viinat tuhhoo maksan ja munuaiset aivoista puhumattakaan. Sen vuoks tulkaa meitilt ostaa kirkkait viinoi, ni selviitte vanhoiks pienel eläkkeel asti.
et pysy terveenä!!! kantsii ottaa opiksi mitä britit on hoksanneet! jos juot noin vähän niin kantsii pitää pienempää ääntä!!!
lasoolista,kyl maun huomaa
ite oon aatellu sellasta 200 litrasta rankkipanosta
On suur riskipä tuo, ku ite tekköö viinaksii. Ei sitä ossaa kotonansa keitellessä fragmentoira eri faaseja tarpeeks erillee. Omas keitokses voi olla isoi määrii metanollii, propanollii, butanollii, pentanollii ja kaiken moisii glykoleit ja glyserolleit.
Ei sitä virallisel tehdastekoilsel pärjää, pakko myöntää.
Sitä paitsi meiä suvull luonnistaa paremmi kauppa kuin monimutkanen ja työläs valmistusporsessi.
http://www.mediuutiset.fi/doc.te?f_id=1102735
Oikein vittu naurattaa tommonen!
vittu luuletko sä olevas hauska
Höpö höpö ! ja läiskis ! Oluttehtaiden keksimää hömppää ! "mainoskikkaa" - Illalla hilipeenä kalajaa - aamulla kalapeena hilijaa. Koff -
KOHTUUDELLA, tuleex sun pää kipeex parista pissestä, hä?
Hiiret juo kohtuudella :)
Olen TÄYSIN alkoton.
Jo pullo olutta saa päänsäryn aikaan.
Hirvittää ihan todella miten joku juo 10 pulloa jokatoinen päivä:=)
Kyllä se niin on,että se on yksilöllistä.
Minäkin saatan saada päänsäryn yhdestä oluesta.
Onhan se jo todettu vuosikausia,että alkoholin kohtuu käyttö alentaa riskiä saada sydän ja verisuonitautia.
Eiköhän noi yleisesti päde elämään,että kaikkia kohtuudella, paitsi ei henkistä kasvua jossa pitää pyrkiä taydellisyyteen.
Kaikkia hurskastelijoita tänne kirjoitteleekin. Taitaa olla aika kovaa valetta joka sana.
Tulee se minunkin pää kipeäksi jo etukäteen jos ei ole kaapissa kuin yksi olut.
Mäyräkoira on ainoa hyvä ystävä. Se edes odottaa kotona.
sitten se aiottu veronnosto jonka veroale aiheutti ja jota edelsi kasvava tarve keventää nyt nostettavaksi aiottua veroa... Milloin kaurapuuro "aiheuttaa" syöpää tai bisse parantaa terveyttä, otapa näistä nyt sitten selko...
Taisi rohvessoori saada hyvät rahat oluttehtailijoilta. Olisipa mielenkiintoista saada tietää näiden alkoholin terveyttä edistävää vaikutusta puoltavien tutkimusten rahoittajat.
Aika lailla oon samaa mieltä, että raflaavien otsikkojen takaa löytyy aina jonkun omistajan intressi. Se on nykypäivää...
Silti, väittäsin että melkein mistä tahansa kun nauttii kohtuudella, niin se pidentää ikää.
viina ei paljo terveyttä auta ellei pysty pysymään siinä parissa kaljassa per päivä..niinku oon tuolla jo sanonut niin kaljaa ei enää maha kestä..jotain hyvin sokeri pitosta pitää olla..niinku dooleyssiä..sen jälkee menee kyl votka pullo..mut heti lentää laatta ku juo kaljaa
moi, menin jo.
juo jokapäivä parikoria,niin ei tule kankkusta,ja on sekaisin tasasesti
kun join pari päivää lapinkultaa yhtä soittoa,oli kiva ajaa polkupyörällä kotio paskat housuissa,ei se tuntunut kovin terveelliseltä noin mielenterveyttä ajatellen.
noinhan siinä tietenki aina käy,nyt hyssälä keksii vielä liimata kaljapullojen kylkiin tarroja joissa tyypit on paskat housuissa,kohtahan niissä onki jo sikiöitten kuvia jotka niin mukavasti sopivatkin asiayhteyteen.
Voi kiesus,että nauratti sun kommentti.
Olipa hauska juttu.
kun keskiolut vapautettiin ruokakaupoihin, niin sen jälkeen alkoi näkyä nuoriakin miehiä jotka lipittävät keskaria, kävelevät kuin robotit. Siitä voidaan päätellä että olut vaikuttaa keskushermostoon liikaa käytettynä, korkeintaan pieni pullo päivässä. Ennen oluen "vapautusta" kovatkin ryyppymiehet pysyivät työkykyisin, vaikka pontikka oli silloin aikaan yleinen juoma.ilalla känni ja aamulla he menivät töihin. Että se oluen "terveydestä"..
kävi ,että meidän Prahan reissusta tulee sitten terveysmatka! No ei haittaa. Otetaan ehkä hieman enemmän kuin pari..toivottavasti ei mennä "ylikuntoon"!!
onhan se terveellistä kun ei tule kankkusta jos sopivasti nauttii olutta päivän mittaan.
vältä krapulaa..juo enemmän..joka päivä..maksa menee paskaks ja sen jälkee muut elimet..no se on vaan elämää
Krapulan parantaminen kaljalla on yhtä vaarallista kuin ripulin parantaminen pierulla.
kuuven kilsan päästä, kasvaa kunto ja pelkkään jannoon voipi hyvillä omillatunnoin kuorman juuva.
Kolme kaljaa illalla peräperään juotuna ei tee kuin puolen promillen humalan. Neljän tunnin päästä uskaltaa jo tarttua auton rattiinkin.
Terveydestä maallikon mielide:
Ihminen saa rasvaliukoisia myrkkyjä elimistöönsä päivän mittaan hengittämällä, koskettelemalla ja syömällä.
Jotta nämä liukeneisivat pois luonnollisia teitä, pelkkä veden juonti ei piisaa. Tippavaaran Vanha Isäntä jo sanoi, ettei oikein luota pelkkään veteen.
Ellei ihminen puhdista itseään "liuotinpesulla" sisäisesti, myrkyttyy hän ennen pitkää kertyneistä rasvaliukoisista aineista.
Pari-kolme keskiolutta hoitaa henkisen ja ruumiillisen hyvinvoinnin mainiosti.
Siitä ei edes tule juovuksiin, krapulasta puhumattakaan. Ongelmia tuleekin vasta, jos vetää sixpäkin, mäyräkoiran ja baarireissun "firiin" päästyään.
Siis enhän mä muuten olutta joisikaan jollei se olisi niiin terveellistä.. ;)
Savolaisten juttuihin ei kannata luottaa!
Totta vai tarua?
Jo muinaiset legendat kertovat että olut pitää ihmisen terveenä. Niin näköjään myös nykyajan tutkimukset. Mitä ihmiset odottavat? Mikseivät kauppojen hyllyt tyhjene oluesta? Luulisi myynnin lisääntyvän huimasti. Suosittelen alkoholimyynnin vapauttamista kaikenikäisille, sillä kaikki ovat oikeutettuja terveeseen elämään! Hurraa, Hurraa, Hurraa!
Näitä tutkimuksiahan on jo kertynyt melko paljon, eli ei ole ainut tutkimus.
Ite kyllä uskon tähän jos tosiaan pysyy siinä 1-3 pulloa päivässä mutta jos menee yli niin alkaa olemaan haitallista.
oli huippuluokkaa.Perustetiin itäkarjalan projekti,ja niinpä tätit luulivat kun kuoleisuus väheni että rupesivat syömään rehuja. En nyt muista kuka professori sanoi eihän ne ikämiehet ole muuttaneet syöntitapojaan, vaan tulos johtuu kun keskikalja vapatui.Siis tämäpä tukee sitä että kalja ehkäisee sydän-ja verisuonitauteja.
itte oon juonu niin paljo et maha ei enää huoli kaljaa..(nytkin kännissä)
kaikkee tasasesti........
näitä PASKAJUTTUJA!!!!
Sakut on todennu et, litra päivässä pitää nuorekkaan ihon ja virkeän mielen. Saahan oluesta runsaasti B:tä. Itse olen tätä kuuria pitäny jo pitkään. Toimii.
vuositasolla tuhansia suomalaisia, tuhansia saksalaisia, JNE, JNE,JNE.
Nyt jälleen tuollaisen HULLUN tieodotteen julkaiseminen SAA jengiä entistä enemmän juomaan itsensä alkoholistiksi, maksansa rasvaiseksi, jne, jne.
nimimerkillä kokemusta on.
www.kan.fi
Se on ainakin varmaa,ettei mikään muu sairaus parene sen jälkeen kun olutta kittaa mahaansa,lääkkeet ei varmasti tehoo,vaan heikkenee.
ukkelit on juoneet olutta 40v ja on meinaa aika huonossa hapessa joka ukkeli jotta epäilen vahvasti että on terveellistä.
Itse juon ainostaan joka viikonloppu ja silloinkin yleensä perjantaina/lauantaina,sunnuntaina otetaan jo pelkkää kahvii jne. mut komian terveenä ollu pitkän aikaa...edes muista koska olen viimeks kipeä ollut. kai se kalja johonki auttaa.
Itse olen siihen tosiasiaan uskonut jo kauan.
Viinaa en juo mutta olutta tölkin kakx silloin tällöin. Eli ihan sopivassa määrin.
Ei siitä haittaakan voi olla,toisin ajattelijat ajatelkoot,mitä lystäävät. Heitähän on liiaksi asti tässä pienessä suomenmaassa.
Nautiskellaan ME OLUTTA!!!!!!!!
Pitääkö terveenä ?
Vai sanooko maksa poks jossakin vaihessa
Tuolla hinnalla(12-15 eur) saa jo 1,5 mäyristä. KOtona TV:n ääressä on mukava lipittää...
vielä maksa pamahda.Itse olen juonut viimeiset kymmenen vuotta joka viikko keskimäärin 30-40 annosta alkoholia eikä ole mitään ongelmia.
PS:Olen elämäni kunnossa :)
Eli vähemmistö täällä urputtaa vastaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200701235647213_uu.shtml
Nyt kun saatiin mieleinen tutkimustulos, niin tottakai siihen uskotaan. Kritiikki-sanaa ei edes tunneta. Juokaa juopot lisää!! On kuulemma terveellistäkin! ;)
..tähän vaivaan ?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000023042585
Samaa olen itsekin miettinyt vakavissaan, eetä ei ne rehut vaan olut.
Tätä tukee myös uusimmat tulokset vain ja muiden eläinkunnan rasvojen yhteyksistä sydän ja verisuonitauteihin. Yhteys ei olekaan niin selvä kuin on luultu.
pullo vai desi?
Onko sitten punaviinillä terveyteen vaikuttavia tekijöitä?????
Viiniä tulee otettua hyvässä ja kauniissa seurassa pari kolme lasillista.
Juhani Seppänen, kirjan "Selvästi juovuksissa" kirjoittaja sanoi että sopiva määrä olutta olisi noin yksi ruokalusikallinen.
Mutta lääkärinä hän ei voi suositella muuta kuin nollalinjaa. Etanoli on aine jolla ei ole mitään tekemistä ihmisen elimistössä.
Repikää siitä huumoria, juopot, ennen kuin menette levittelemään tuota "lääkäri käski juoda punaviiniä kun se on niin terveellistä" -juttujanne.
Suomesta ja Pohjoismaista on tullut ranskalaisen ja espanjalaisen ylituotantoviinin dumppausalue. Välimeren maissa viinin litkiminen on junttimaista ja kulutus laskee. Viljelijät olisivat kusessa ilman EU:n tukiaisia ja pohjoismaista "fiiniä" viiniä ihannoivaa kulttia.
Etanoli = etanolia = etanolia.
Terveellsitä etanolia ei ole!
lääketeollisuudessa, sairaaloissa, putsausaineena aineena eläimille ja ihmisille. Kuten moni ruumiinavaajat ovat todenneet "etteivät ole nähneet puhtaampia verisuonia kuin alkoholisteilla" ?
kyllä ihan totta.
Eikös tässä viime viikolla yksi nainen kuollut USA:ssa vesimyrkytykseen? Meidän hengittämämme happikin on hengenvaarallista yliannoksena-ihminen ei voi hengittää puhdasta happea kuolematta(hengittämässämme ilmassa on vain 21 % happea,muu on typpeä).
Mikä on kohtuus oluen juonnissa. Esimerkiksi sairautena kihti, jonka yksi suurimmista aiheuttajista on olut.
Eikös juuri äskettäin lehdissä ollut, kuinka vaarallista olut on? Aiheuttaa vatsasyöpää muistaakseni.
Auttaa se ummetukseenkin....
wanha, oluthan on aina ollut terveellistä.. vttu britit on hitaita tajuumaa HALOOOOOO
Säännöllinen alkoholin käyttö, kohtuusellainenkin, aiheuttaa ärtyneisyyttä, riippuvuutta, masennustaipumusta jne. mielenterveyden ongelmia, ja kohtuukäytöstä voi lipsahtaa juomaan kohtuuttomasti. Monet masentuneet voisivat paremmin, jos lopettaisivat alkoholin käytön kokonaan. Eli pois se oluttölkki kourasta.
Tissuttelulla minäkin aloitin, kunnes määrät kasvoivat, siksi että vähemmällä ei ollut enää samaa vaikutusta,(rentouttavaa), kuin aiemmin. Nyt en voi juoda ollenkaan, juuri näiden mielenterveydellisten haittavaikutusten takia. Toisin sanoen juomalla tulee juopoksi.
Terveellinen ravinto ja säännöllinen liikunta on parempi keino ehkäistä sydän- ja verisuonisairauksia ja edistää terveyttä.
Toisille ei sovi pienikään määrä. Minulle ei ainakaan, en tulisi terveeksi vaan sairaaksi.
OLUESTA OLI JUTTUA,MINUA KIINNOSTAA PUNKKU!lÄHIAIKOINA OLI TELEVISOSSA JOKU JULKKIS JA LEKURI TAI VASTAAVA ,JOKA SANOI "2 ANNOSTA PUNKKUA ON IHAN OK!SITÄ HAEN TAKAA.... ,VASTAUSTA...!OLUT,2.PUNKKUA.1KONJAKKI,1 MYSSY....MIKÄ SE ON TOTUUS,VAI ONKO TURHA USKOA LEHTIIN,LÄÄKÄREIDEN,KIRJOITUKSIIN,VAI...ONKO SE TODELLAKIN EI PÄIHTEILLE KOKONAAN...MIKÄ TILALLE ,SANOKAA*****
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000654&posting=22000000023116381&view_mode=flat_threaded
Otan olutta,ja voin sanoa että kyllä auttaa.
Ehkä jos juo yhden tai pari silloin tällöin parin viikon/kuukauden välein. Kaikki muu on varmasti enenmmän epäterveellistä.
vittu,viina, nikotiini koululaisen vitamiinit.
joo on myös tutkittu että kaikki leipää syöneet ovat kuolleet 100% todennäköisyydellä.Myös hiivillä tehdyn tutkimuksen mukaan suuvin osa ihmisistä on uteliaita ja pitää juustosta.
ja itse tehdyn empiivisen tutkimuksen mukaan="kipeät kantapäät oppi" mukaan ilmaista juustoa esiintyy vain hiiven ja votanloukuissa.
Nauvun väitetään pidentävän ikää,jos ei nyt ihan kuollakseen nauva.
Tevveisin tohtovi Pili Ameviikasta!(sovi!ävvä-vika)
PS lopuksi jeopavti kysymyksiä:mitä yhteistä on hiilellä ja lotalla,kullilla ja luutulla ja lemulla ja löyhkällä.
vastaus: osa on jyvsijöitä ,toiset ex jääkiekkoilijoita ja loput on vokkaveita.