Otsikoi tänään 100-lehti.(T.H parhaillaan työvierailulla Intiassa.)Hyvä juttu,jos tuo lausunto tekee Bollywoodia tunnetuksi ja lisää kysyntää ja sitä kautta tarjontaa.Toivottavasti Bollywoodia saa joskus Anttilalta:)
'Halonen ylisti Intian Bollywood-elokuvia'
4
694
Vastaukset
Sai vähän aikaa sitten: The Rising; Ballad of Mangal Pandey, vai miten se meni. AAMIR KHANIN leffa oli Anttilassa, mutten tiedä, onko enää...
- Bollywoodin historioitsija
Hei, kaikki Bollywood- elokuvien ystävät!
Lukekaa Hesarissa 06.04.( pitkäperjantai) oleva mielipidekirjoitus, miten Suomi voisi hyötyä Bollywoodista? Olisi kiva saada esim. Aishwarya Rai ja Shah Rukh Khan tänne Suomeen tekemään Bollywood-elokuvan!
Ei se Presidentti Halosen ehdotus ollut utopista ajattelua. Se on täysin mahdollisuuksien rajoissa.
Muuten, eikö Suomessa olisi jo riittävästi Bollywood-faneja, että kannattaisi lähettää säännöllinen radio-ohjelma Bollywood- elokuvien musiikista?
Samalla ohjelma voisi kertoa uutisia Bollywoodista ja tulevista Bollywoodin uusista elokuvista. Viimeisin uutinen on, että Aishwarya Rain ja Amitabh Bachhanin seuraan Lontoon Tussaud's Galleryyn( vahamuseoon)on tullut viimeviikolla( 04.04.2007) Shah Rukh Khanin vahanukke. Shah Rukh Khan kehui sitä aidonnäköiseksi, ja myös SRK:n vaimo Gauri ihastui siihen. SRK:n mielestä nuken silmät olivat erityisen hyvin onnistuneita!
Voiko joku keksiä, miten YLE tai joku kaupallinen radio ( esim. Helsinki radio?) kiinnostuisi Bollywoodin radio-ohjelma-ideastani?
Siinä olisi todellinen "markkinarako" Bollywoodin elokuvista ja musiikista kinnostuneille faneille!- "kehä kolmosen ulkopuo...
Ei varmaan kannata Helsinkiradioon, tai muuhunkaan kovin paikallisradioon yrittää tai jos yrittää niin ei voi vedota siihen että meitä asiasta innostuneita on monia. Asia on näet niin että nämä "monet" koostuvat monesta eri paikasta, ei siis vain pääkaupunkiseudulta.
On uskomatonta ja jopa jossakin määrin loukkaavaa, kuinka helsinkiläiset ja muut niillä main asuvat usein kuvittelevat että vain heillä olisi oikeus nauttia kaikesta ehkä uudesta ja ehkä erilaisesta mitä Suomeen tulee/tuodaan/mistä tulisi valottaa koko kansaa... Vaikuttaa tosi itsekeskeiseltä tyyliltä.
Kiva juttu toi vahakabinettiin tehty SRK. Täytyypä käydä katsomassa kun Lontooseen menee. - Bollywoodin historioitsija
"kehä kolmosen ulkopuo... kirjoitti:
Ei varmaan kannata Helsinkiradioon, tai muuhunkaan kovin paikallisradioon yrittää tai jos yrittää niin ei voi vedota siihen että meitä asiasta innostuneita on monia. Asia on näet niin että nämä "monet" koostuvat monesta eri paikasta, ei siis vain pääkaupunkiseudulta.
On uskomatonta ja jopa jossakin määrin loukkaavaa, kuinka helsinkiläiset ja muut niillä main asuvat usein kuvittelevat että vain heillä olisi oikeus nauttia kaikesta ehkä uudesta ja ehkä erilaisesta mitä Suomeen tulee/tuodaan/mistä tulisi valottaa koko kansaa... Vaikuttaa tosi itsekeskeiseltä tyyliltä.
Kiva juttu toi vahakabinettiin tehty SRK. Täytyypä käydä katsomassa kun Lontooseen menee.Ei ollut tarkoitus loukata ketään "kehäkolmosen ulkopuolella" olevia Bollywoodin faneja. Kun olen yrittänyt jo vuosia saada jonkin muunkin radioaseman Suomessa kiinnostumaan Bollywoodista lopputulos on aina ollut hyvin masentava. Kukaan muu kuin YLE ei ole ollut kiinnostunut esittämään Bollywoodin musiikkia. Säästösyistä YLEkään ei voi esittää niin paljon ohjelmia Bollywoodista kuin tahtoisimme. Ja kysyntää varmasti olisi. Sen verran piintyneet ovat suomalaisen kulttuuriväen ennakkoluulot Intiasta ja Intian kulttuurista. Valitettavasti näin on.
Minä en ainakaan keksi keinoja tilanteen korjaamiseksi. Sen takia kirjoitin asiasta tähän keskustelupalstaan. Joku vaikutusvaltaisempi taho( Presidentti Tarja Halonen ?) voisi onnistua paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852087- 431660
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!631399- 741188
- 771151
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261124- 481113
- 591041
- 37903
- 39884