'Halonen ylisti Intian Bollywood-elokuvia'

AROSUSI-09

Otsikoi tänään 100-lehti.(T.H parhaillaan työvierailulla Intiassa.)Hyvä juttu,jos tuo lausunto tekee Bollywoodia tunnetuksi ja lisää kysyntää ja sitä kautta tarjontaa.Toivottavasti Bollywoodia saa joskus Anttilalta:)

4

769

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sai vähän aikaa sitten: The Rising; Ballad of Mangal Pandey, vai miten se meni. AAMIR KHANIN leffa oli Anttilassa, mutten tiedä, onko enää...

    • Bollywoodin historioitsija

      Hei, kaikki Bollywood- elokuvien ystävät!

      Lukekaa Hesarissa 06.04.( pitkäperjantai) oleva mielipidekirjoitus, miten Suomi voisi hyötyä Bollywoodista? Olisi kiva saada esim. Aishwarya Rai ja Shah Rukh Khan tänne Suomeen tekemään Bollywood-elokuvan!
      Ei se Presidentti Halosen ehdotus ollut utopista ajattelua. Se on täysin mahdollisuuksien rajoissa.

      Muuten, eikö Suomessa olisi jo riittävästi Bollywood-faneja, että kannattaisi lähettää säännöllinen radio-ohjelma Bollywood- elokuvien musiikista?
      Samalla ohjelma voisi kertoa uutisia Bollywoodista ja tulevista Bollywoodin uusista elokuvista. Viimeisin uutinen on, että Aishwarya Rain ja Amitabh Bachhanin seuraan Lontoon Tussaud's Galleryyn( vahamuseoon)on tullut viimeviikolla( 04.04.2007) Shah Rukh Khanin vahanukke. Shah Rukh Khan kehui sitä aidonnäköiseksi, ja myös SRK:n vaimo Gauri ihastui siihen. SRK:n mielestä nuken silmät olivat erityisen hyvin onnistuneita!

      Voiko joku keksiä, miten YLE tai joku kaupallinen radio ( esim. Helsinki radio?) kiinnostuisi Bollywoodin radio-ohjelma-ideastani?
      Siinä olisi todellinen "markkinarako" Bollywoodin elokuvista ja musiikista kinnostuneille faneille!

      • "kehä kolmosen ulkopuo...

        Ei varmaan kannata Helsinkiradioon, tai muuhunkaan kovin paikallisradioon yrittää tai jos yrittää niin ei voi vedota siihen että meitä asiasta innostuneita on monia. Asia on näet niin että nämä "monet" koostuvat monesta eri paikasta, ei siis vain pääkaupunkiseudulta.

        On uskomatonta ja jopa jossakin määrin loukkaavaa, kuinka helsinkiläiset ja muut niillä main asuvat usein kuvittelevat että vain heillä olisi oikeus nauttia kaikesta ehkä uudesta ja ehkä erilaisesta mitä Suomeen tulee/tuodaan/mistä tulisi valottaa koko kansaa... Vaikuttaa tosi itsekeskeiseltä tyyliltä.

        Kiva juttu toi vahakabinettiin tehty SRK. Täytyypä käydä katsomassa kun Lontooseen menee.


      • Bollywoodin historioitsija
        "kehä kolmosen ulkopuo... kirjoitti:

        Ei varmaan kannata Helsinkiradioon, tai muuhunkaan kovin paikallisradioon yrittää tai jos yrittää niin ei voi vedota siihen että meitä asiasta innostuneita on monia. Asia on näet niin että nämä "monet" koostuvat monesta eri paikasta, ei siis vain pääkaupunkiseudulta.

        On uskomatonta ja jopa jossakin määrin loukkaavaa, kuinka helsinkiläiset ja muut niillä main asuvat usein kuvittelevat että vain heillä olisi oikeus nauttia kaikesta ehkä uudesta ja ehkä erilaisesta mitä Suomeen tulee/tuodaan/mistä tulisi valottaa koko kansaa... Vaikuttaa tosi itsekeskeiseltä tyyliltä.

        Kiva juttu toi vahakabinettiin tehty SRK. Täytyypä käydä katsomassa kun Lontooseen menee.

        Ei ollut tarkoitus loukata ketään "kehäkolmosen ulkopuolella" olevia Bollywoodin faneja. Kun olen yrittänyt jo vuosia saada jonkin muunkin radioaseman Suomessa kiinnostumaan Bollywoodista lopputulos on aina ollut hyvin masentava. Kukaan muu kuin YLE ei ole ollut kiinnostunut esittämään Bollywoodin musiikkia. Säästösyistä YLEkään ei voi esittää niin paljon ohjelmia Bollywoodista kuin tahtoisimme. Ja kysyntää varmasti olisi. Sen verran piintyneet ovat suomalaisen kulttuuriväen ennakkoluulot Intiasta ja Intian kulttuurista. Valitettavasti näin on.

        Minä en ainakaan keksi keinoja tilanteen korjaamiseksi. Sen takia kirjoitin asiasta tähän keskustelupalstaan. Joku vaikutusvaltaisempi taho( Presidentti Tarja Halonen ?) voisi onnistua paremmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe