miksi keskenmenoja pidetään poikkeavana?

Miksi keskenmenoja pidetään niin poikkeavana ilmiönä? Eikö asiasta puhuta tarpeeksi, kun asia tulee niin monelle suurena järkytyksenä? Pitäisikö jo koulussa raskausasioista puhuttaessa puhua myös keskenmenoista. Todellisuudessahan keskimäärin neljästä alkaneesta raskaudesta yksi menee kesken. Eli keskenmenot ovat hyvin yleisiä.
6897
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei ehkä poikkeavana pidetä, mutta tuskin kukaan sitä on omalle kohdalle toivonut ja siksikin se saattaa olla todella suuri järkytys kun se kohdalle sattuu. jokainen kyllä varmasti tietää, että on aika yleistä, että raskaus menee varsinkin ennen 12 raskausviikkoa kesken, mutta silti se on yllätys aivan varmasti ihan jokaiselle. ja toisille enemmän kuin toisille. ei siihen voi mitenkään valmistautua etukäteen.

Äänestä

Tuntuu että kaikkea, mikä ei mene oppikirjan mukaan, pidetään poikkeavana. Huomasin tuon keskenmenojutun itsekkin, kun sain neuvolasta odotusoppaan. Keskenmenoon liittyvät tiedot oli oikein piilotettu kirjan loppuun juttu oli hyvin ylimalkaisesti kirjoitettu.

Mielestäni tämä on suoraa seurausta medikalisaatiosta ja raskauden muuttumisesta sairaudeksi. Oman neuvolantätini ei edes pystynyt kohtaamaan koko asiaa, eikä mitään muutakaan raskauteen liittyvää negatiivista asiaa.

Äänestä

kyllä varmasti moni raskaaksi tullut nainen kohtaa pelkoja keskenmenosta ja muista komplikaatioista, mutta voiko oikeasti kukaan valmistautua mihinkään vastoinkäymiseen niin, ettei se tulisi järkytyksenä? Kyllä minäkin tiedän ilman oppikirjoja tai koulua, että kuolemakin korjaa satonsa ennen pitkää, mutta mikään ennakkoajattelu ei anna valmiuksia kohottaa vain olkapäitään sellaisen sattuessa, ei edes keskenmenosta puhuttaessa.

En osannut valmistautua siihen, että raskauteni saattaisi päättyä keskenmenoon, vaikka sellaisesta hyvin tiesinkin.

Äänestä

Poikkeavaa tai ei, kun se sattuu omalle kohdalle niin kyllä se vaan sattuu. Itse olen sairaanhoitaja ja jo opiskellessa myös keskenmeno ja muut raskauden "poikkeamat" tulleen teoriassa tutuiksi, mutta kun sattui omalle kohdalle ei ammatistani ollut mitään apua. Kipu ja suru on edelleen kova ja minulle on ainakin ihan turha tulla selittämään mitään prosenttilukuja tai vastaavia!Varmasti jokaiselle odottajalle se oma tuleva lapsi se kaikkein tärkein ja silloin ei todellakaan voi käsittää miksi keskenmeno tapahtui juuri minulle, vaikka olisi sitten miten yleistä!!

Äänestä
  • Minä luulin todella kauan, että keskenmenot ovat harvinaisia (ikää mulla 35). Omien keskenmenojen (2 kpl) myötä minäkin tunnen nyt 7 naista (sukulaisia ja työkavereita), joilla on ollut ainakin yksi keskenmeno.

    Näistä ei vaan paljon puhuta, lähinnä kai näillä tällaisilla palstoilla.

    Äänestä

  • snowball kirjoitti:

    Minä luulin todella kauan, että keskenmenot ovat harvinaisia (ikää mulla 35). Omien keskenmenojen (2 kpl) myötä minäkin tunnen nyt 7 naista (sukulaisia ja työkavereita), joilla on ollut ainakin yksi keskenmeno.

    Näistä ei vaan paljon puhuta, lähinnä kai näillä tällaisilla palstoilla.

    ... keskenmenosta ei puhuta tarpeeksi. Itsekin olen kokenut vuosia sitten keskenmenon. Ja vieläkin se on itselleni arka puheenaihe, ja olen sen myös salannut lähimmäisiltäni. Luultavasti, sen reaktion takia. Mitään voivotteluahan kukaan keskenmenon saanut ei halua. Itse suren vieläkin, saamatonta lastani.

    Olenkin tehnyt sen virheen, että siirsin tuskani ja suruni syrjään ja jatkoin eteenpäin. Asia jäi sisälleni möykyksi joka nyt myöhemmin on tullut esille voimakkaasti. Keskenmenosta kannattaa puhua heti eikä vuosien jälkeen, koska silloin se sattuu vielä enemmän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yksi vain kirjoitti:

Miksi keskenmenoja pidetään niin poikkeavana ilmiönä? Eikö asiasta puhuta tarpeeksi, kun asia tulee niin monelle suurena järkytyksenä? Pitäisikö jo koulussa raskausasioista puhuttaessa puhua myös keskenmenoista. Todellisuudessahan keskimäärin neljästä alkaneesta raskaudesta yksi menee kesken. Eli keskenmenot ovat hyvin yleisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu