Sdp:n teot puhuvat puolestaan. Kun saisimme vielä SDP:n ja Vas. hallituksen, voisi homma alkaa toimia eri tavalla kuin Kepun mukana ollessa. Kaikki äänestämään maaliskuun 18!
Onneksi meillä on vielä ajatteleva puolue
Duunari 35 vuotta
8836
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nimisessä valtiossa.
On....
Olen vankasti vasemmistolainen, jos se haluaa sellaisen ihmisen parasta, johon hän itse ei voi vaikuttaa.
Demarivetoinen, persereikä-yhteiskunta on ihan jossakin muualla.
Aloitteellisesta oman elämän hallinnasta ei ole merkkiäkään. Siksi kloaakki kuvaa asiaa parhaiten.
Mikä teidän ajatuksenne merkityssisältö on?
Jos meitä johtaisi SDP ja vas. niin mitäpä ansiotöitä ajattelit tehdä?
Mistä löytyy se vasemmistopuolueiden vihaama yrittäjä joka vaivautuu olemaan hakattavana?
Jo nykysuomessa yrittäminen on tehty niin lainsuojattomaksi, ettei suurten ikäluokkien jäädessä eläkkeelle, löydy yrityksille jatkajaa.
SDP: politiikka on naurettavaa pelleilyä, ensin huudetaan punalippu tanassa, "työpaikkoja", kuitenkin samaan aikaan tehdään yrittäjien elämästä poliittisilla päätöksillä helvettiä.
Jossain sadussa jatkettiin peittoa, leikkaamalla yläpäästä ja ompelemalla sama pala alapäähän, veikkaampa asialla olleen DEMARIN.
Ei demari yrittäjyyttä suomeen kaipaa demari vasurit hallituksessa kieltäs kaiken yritystoiminnan Ahonen ja kumpp. työväentalolla huutaa et. me tarvitaan vaan työpaikkoja
Olen työtön, mutta haluaisin mieluummin yrittäjäpuolueen valtaan kuin demarit.
Aikanaan demarit loivat työntekijän ja yrittäjien pelisääntöjä, joista osa on ihan hyviä. Sitten innostuttiin liikaa ja vaadittiin työntekijöille niin paljon, ettei yrittäjillä ollut varaa palkata työntekijöitä.
Työntekijä ja työnantajapuoli ovat eräänlaisessa symbioosissa keskenään siitä ei päästä mihinkään. Jos SDP saa vallan se hävittää loputkin työpaikat tästä maasta.
Ei yrittäjiä tarvita, jos tuotanto on yhteiskunnan hallussa. Silloin voi tuottaa myös paljon halvemmalla, kun ei viedä työn tuloksia välistä. Kyllä töitä kaikille löytyy tälläkin hetkellä ja ahneus kun on voitolla, niin työläiset joutuvat maksajiksi.