Nokia julkaisee viime vuoden tuloksensa muutaman tunnin kuluttua.
Nokian kilpailijat eivät pärjää Nokialle halvimpien mallien hintasodassa. Esimerkiksi Motoralan tulos romahti.
Nokia kasvattaa markkinaosuuttaan erityisesti kasvavilla markkinoilla kuten Intiassa ja Kiinassa, mutta toivottavasti se ei tee sitä kannattavuutensa kustannuksella.
Mitä luulette, tyydyttääkö viime vuoden tulos markkinoita vai tippuuko Nokian kurssi hyvästä tuloksesta huolimatta?
Nokian kilpailijat eivät pärjää Nokialle halvimpien mallien hintasodassa. Esimerkiksi Motoralan tulos romahti.
Nokia kasvattaa markkinaosuuttaan erityisesti kasvavilla markkinoilla kuten Intiassa ja Kiinassa, mutta toivottavasti se ei tee sitä kannattavuutensa kustannuksella.
Mitä luulette, tyydyttääkö viime vuoden tulos markkinoita vai tippuuko Nokian kurssi hyvästä tuloksesta huolimatta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
tänään klo 12 jälkeen, ostaisin heti Nokian osakkeita kaikilla rahoillani (n. 20000 €)
joo, sepä se kun vaan tietäisi miten markkinat reagoivat.
Usein markkinat "palkitsevat" hyvästäkin tuloksesta kurssin pudotuksella, koska odotukset olivat olleet vieläkin kovemmat.
Tulee mieleen muutaman vuoden takainen juttu kun Amer teki kaikkien aikojen parhaan tuloksensa ja kurssi laski selvästi.
kaivata, asiaa
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000522&posting=22000000022886533
Pörssi ja osakkeet
Keskustele sijoittamisesta ja kysy vinkkejä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&subcat=669
Sijoitusrahastot
Keskustele sijoitusrahastoista. Mikä tuottaa parhaiten ja mihin juuri nyt kannattaa sijoittaa?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000178&subcat=670
tekijä ja "instituutio" Suomessa, että mielestäni Nokiasta voi ihan hyvin keskustella tälläkin foorumilla!
niin, että älä inise nipottaja! :)
Valitse ryhmä oikein
Kannattaa miettiä, mihin ryhmään asia kuuluu. Väärästä ryhmästä saa erään toteamuksen mukaan vain valituksia, mutta todellisuudessa sieltä saa usein myös vääriä vastauksia.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/nyysit/3.3.html#oikea-ryhma
Puhelinnumeron sisältävä tunniste voidaan liittää vaikka kuvaan tai mainokseen. VTT on kehitellyt menetelmiä, joilla puhelimessa oleva lukulaite lukee tunnisteessa olevan numeron vain kohdetta osoittamalla. Nokia on rakentanut tällaisen puhelimen prototyypin, joka on myös otettu jo tuotantokäyttöönkin Suomessa.
Yksityisyys
Mahdollinen tuotteiden viivakoodien korvaantuminen RFID-tunnisteilla on myös herättänyt keskustelun yksityisyyden suojasta. Ihmistä voidaan seurata hänen mukanaan kantamien tuotteiden perusteella hajautetulla lukijalaitteiden verkostolla. Samoin on mahdollista selvittää, onko pysäköidyn auton suljetussa tavaratilassa arvokasta tavaraa.
Kuluttajan näkökulmasta, RFID-tunnisteiden koskien, on esitetty esimerkiksi seuraavia kysymyksiä: kuinka tuotteen sisältämä RFID-tunniste voidaan irrottaa tai lukeminen estää ostamisen jälkeen? Entä voidaanko näitä RFID-tunnisteita lukea ihmisten tietämättä siitä?
Jos tuote ostohetkellä maksetaan pankki- tai luottokorttia käyttäen, voidaanko RFID:n ja korttitunnisteen avulla muodostaa käyttäjästä esimerkiksi kuluttajaprofiili markkinoinnin tarpeisiin, ja ilman ostajan nimenomaista lupaa tehdä näin?
http://fi.wikipedia.org/wiki/RFID
"Vapauden ja kontrollin suhde muuttuu"
Pääministeri Matti Vanhanen kirjoitti Turun Sanomien verkkolehden kolumnissaan (15.7.2005) "Vapauden ja kontrollin suhde muuttuu" mm. näin: "Meidän on yksinkertaisesti tajuttava se, että vapauden ja kontrollin välistä suhdetta muutetaan kansainvälisellä yhteistyöllä muutama piiru turvallisuuden ja terrorin vastaiseen suuntaan."
http://911inmemoriam.blogspot.com/
myös USD ja jotkin €-setelit sisältävät RFID-sirun. eli periaatteessa tulevaisuudessa olisi helppo selvittää kuka nosti pankista minkäkin setelin tai otti automaatista kortilla. ja mitä setelillä on sen jälkeen tehty.
http://www.prisonplanet.com/022904rfidtagsexplode.html
tietenkin ei silloin jos niitä mikroaaltouunittaa, kuten tuossa jutussa :D
KGB:n kanssa pelkkä harrastelja näemmä..
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000426&posting=22000000022342022