pitää hallussaan suurinta osaa kristikuntaa babylonin juovuttavilla harhaopeilla, kuten: sunnuntain pyhyys, sielun kuolemattomuus, salainen tempaus ja lapsikaste!
Sapattia vastustetaan koska
paholainen
22347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Sapattia vastustetaan, koska se ei kuulu ns. pakanakristikunnan vietettäväksi. Se on Jumalan ja Israelin välinen asia.
Raamatusta löytyy selkeästi,että Jeesus sekä kumosi sapatin,eikä itse pitänyt sitä.
Kumosi:john.5/18 Hän,ei ainoastaan kumonnut sapattia,vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä.
Ei pitänyt:John 9/16 "Se mies ei ole Jumalasta,koska hän,ei pidä sapattia".
Adv selitys,että kumottiin vain Juutalaiset säädökset,mutta ei itse päivää.
Ei pidä paikkaansa koska Jeesus teki töitä
sapattina
on viellä voimassa,jos uskot silloin sinun täytyy uskoa että sapatti on myös, sillä sehän on 4:jäs käsky Raamatun mukaan.Jos et halua viettää sapattia ei Jumala meitä pakoita siihen Hän antaa meille valinnan vapauden, kyllä Jeesus teki sapattina hyvää, mutta ei se merkitse sitä että Hän poisti sapatin. Hänhän sanoi että sapattina on lupa tehdä hyvää. Juutalaiset teki niitä raskaasti kannettavia taakkoja sapatille ja Jesus oli niitä vastaan, mutta ei Hän poistanut Sapattia.
Mitkä kymmenet käskyt? Oliko niitä montakin kymmentä? Vaiko noitako 28 adventistien opinkohtaako tarkoitat?
tullut tänne kun et ole kuullut ennen Jumalan antamista kymmenistä käskyistä, et sinä ainakaan luterilainen, mikä huli puli uskova, tai ei uskova ollenkaan noin voi kirjoittaa, lue ne Raamatusta, mutta en sano paikkaa, niin tutkitpahan enempi Raamattua kun joudut itse etsimään, kasvaahan tietosi siitä ettet noin hölmöjä toisten kirjoittele.
Meille Jeesus antoi kaksi käskyä sydämeemme, jotka pitävät meidät kaidalla tiellä.
käskyä mihin ne 8:san hävisi,minun Raamatussa on 10:nen ja viellä Jumalan omalla sormella kirjoittamaa. Ensimmäisestä neljästä käskystä esitetään yhteen vetona korkein periaate:RAKASTA JUMALAA KOKO SYDÄMMESTÄSI. Kuudesta viimeisestä saadaan seuraava, alati pysyvä periaate:RAKASTA LÄHIMMÄISTÄSI NIINKUIN ITSEÄSI. Kaikki kymmenen käskyä sisältyvät siis tähän periaatteeseen RAKASTA JUMALAA JA LÄHIMMÄISTÄ Matt.22:36-40.
Missä kohdassa Raamatussa Jeesus sanoo "muista sapatti"?
Luterilaiset eivät tiedä mitään kynmmenistä käskyistä . Nuo kymmenet käskyt olenkin kuullut lukemattomia kertoja adventistien suusta. Kuinka monta kymmentä niitä taas olikaan?
niitä käskyjä on jopa kymmeniä. Niin olen kuullut! Mikähän tässä nyt sitten onkaan se oikea määrä?
(Tuskin siitä piitataan)Keskittykää nyt jonkin aikaa
siihen,ja lukekaa mitä Jeesus teki,eikä siihen mitä
Mooses teki tai jätti tekemättä.Koska tosi-asia on se että vain Jeesus nimessä meillä on pelastus.Jos
sitten sapattina tulee tehtyä töitä enemmän tai vähemmän,on turvallista olla Jeesuksen kanssa vaikka
(adv opetuksen mukaan)helvetissä.
(Tuskin siitä piitataan)Keskittykää nyt jonkin aikaa
siihen,ja lukekaa mitä Jeesus teki,eikä siihen mitä
Mooses teki tai jätti tekemättä.Koska tosi-asia on se että vain Jeesus nimessä meillä on pelastus.Jos
sitten sapattina tulee tehtyä töitä enemmän tai vähemmän,on turvallista olla Jeesuksen kanssa vaikka
(adv opetuksen mukaan)helvetissä.
Me adventistit uskotaan sen lain mukaan, joka sanoo mitä pitää jättää tekemättä. Älä tee mitään niin et tee väärinkään on meillä mottona.
Juutalaisia??
Eikö Jeesus sanonut että sapatti annettiin ihmistä varten jo paratiisissä.
pilkkaa Jumalan Pyhistä asioista, ne tulevat eteesi jonain päivänä ja sinun on vastattava itse Taivaan ja maan Luojalle et adventisteille.
Kaikki sae mitä Jumala meille Raamatussa ilmoittaa Herran Sanomana, ei kerro että Sapatti olisi ollut määrätty lepopäiväksi ihmiselle jo Paratiisissa. Sellaisia sanoja et Raamatusta löydä. Ja jokainen adventisti joka sanoo Sapatin olleen lepopäivä paratiisista asti, muuttaa koko Raamatun sanoman merkitystä.
"Eikö Jeesus sanonut että sapatti annettiin ihmistä varten jo paratiisissä."
Missä kohden Jeesus sanoi näin? Ei nyt tule mieleen.
Mikään tuollainen ei edusta Jeesuksen mielipidettä.
Jeesus paransi tarkoituksellisesti myös sapattisin, ja varmaan olisi halunnut jopa keskittää parantamisensa sapatteihin, koska Hän, Kristus, joka Luojana oli jo luomisen toteutettuaan asettanut tuon sapattilepopäivän, tarkoitti sen ilon ja vapauden päiväksi.
Hän halusi näin toimiessaan palauttaa sapatille sen alkuperäisen luonteen ilopäivänä ja mitätöidä nuo sen rasitteeksi jälkeenpäin tulleet turhat ihmismääräykset, joiden perusteella fariseukset ja kirjanoppineet tuomitsivat hänet.
Sinä esität nyt noissa raamatunkohdissa vain noita erehtyvien ihmisten erheellisiä johtopäätöksiä etkä mitään muuta.
Se, että Jeesus todellakin pyrki palauttamaan sapatille sen ilon ja VAPAUDEN luonteen, paljastuu kohdasta Luuk. 13:16 "Ja tätä naista, joka on Aabrahamin tytär ja jota saatana on pitänyt sidottuna, katso, jo kahdeksantoista vuotta, tätäkö ei olisi pitänyt päästää siitä siteestä sapatinpäivänä?"
Uudessa testamentissa ei kertaakaan Jeesus kehoita muistamaan sapattia.
Mutta uskoa Jeesus korostaa, kuten mainitsemassasi Luukkaan evankeliumissa
Luukkaan evankeliumi:
7:50 Mutta hän sanoi naiselle: "Sinun uskosi on sinut pelastanut; mene rauhaan."
8:48 Niin hän sanoi hänelle: "Tyttäreni, uskosi on sinut pelastanut; mene rauhaan."
17:19 Ja hän sanoi hänelle: "Nouse ja mene; sinun uskosi on sinut pelastanut."
18:42 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Saa näkösi; sinun uskosi on sinut pelastanut."
Miten itse kehtaat kirjoitella omia ihmiskäsityksiäsi, vaikka sisimmässäsi tiedät, että ne eivät ole Raamatun mukaisia?
lkjnlk
kuolemamattomuus, että kun kuolet niin sielu ja henki palajaa Jumalan luo joka on ne antanutkin ja ruumis joko haudataan tai tuhkataan,eikös ollutkin yksinkertainen asia, ei tarvitse hakea mutkien kautta vastausta.
syntiinlankeaminen kuului Jumalan suunnitelmaan, niinkuin kaikki.Se oli Jumalan tapa saada ihmiskunta aikaan siten, että me emme voisi kerskua ikuisuudessa olevamme syntyisin Jumalasta, Meidän täälläolon syy on tuottaa ihmisiä paljon. Ja Jeesusksen sovitusta tarvittiin, jotta meille tulisi pääsy ylöspäin täältä alhaisuudesta armon vältyksellä. Ilman rikkomista ei olisi ollut armolle käyttöä. Ja armo on rakkauden syy.