Kun olen nyt sellasessa tilanteessa, että tahdon tehdä Jumalan tahdon mukaisesti ja ruveta viettämään sapattia, mutta perheeni vastustaa. Olemme luterilaisia. En kuitenkaan ole liittymässä adventisteihin.. vielä. Voinko viettää sapattia vaikka perheeni ei sitä hyväksy enkä kuulu adventisteihin? Joku adventisti jos vastaisi, kiitos!
Mitä teen, helppivä!
5
119
Vastaukset
- ole hyvä
Minä vietän ihan kaikki päivät, yhtään ei ole jäänyt väliin!
- vastusta,
vaikka joskus lauantaisin olen hokit oikosena, kun väsyttää.
- voit
eihän sapatinvietto ole sidoksissa kirkkoon kuulumiseen vaan se on sinun ja Jumalan välisen suhteen asia. Tunnen parikin luterilaista, jotka viettävät sapattia.
- perustelu
Onneksi heitä on vaan kaksi, muut uskovat vielä Raamatun Sanaan.
- mukaan....
Usko on aina henkilökohtainen. Tietysti sinä voit itse viettää sapattia.
Jumalan tahdon seuraaminen on aina palkitsevaa, vaikka pahimmassa tapauksessa siinä voi tietysti, jopa perhesiteet katketa.
Miehenä perheenpäänä ja jos olet nainen, niin oman ymmärryksen mukaan, mutta ei kuitenkaan miehesi opettajaksi, jos ei hän itse halua kysellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708