Uskononvapaudessa titenkin hyvää on se, että jokainen saa uskoa mihin haluaa. Ketään ei enää voi vakaumuksen perusteella tuomita kurjuuteen tai kuolemaan. Huono asia uskononvapaudessa on se, että sitä voidaan käyttää oikeutuksena henkiselle terrorismille. Uskononvapaudelle olisi siis luotava tietyt hyväksyttävät rajan jotta tätä arvokasta vapautta ei kukaan voisi käyttää väärin.
Uskonnonvapaus hyvä sekä
huono vapaus
1313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vapaus ilman vastuuta on anarkiaa. :)
Pitäisikö lanseerata termi uskonnonvastuu? Uskovainen olisi vastuussa siitä että hänen uskontonsa tai uskonsa tai näiden harjoittaminen ei häiritse muiden ihmisten elämää.
Tietysti pitäisi erottaa passiivinen ja aktiivinen häirintä. Passiivinen häirintä, eli esimerkiksi uskonnollisten symbolien käyttö pukeutumisessa, ei tietenkään olisi tuomittavaa, mutta aktiivinen uskonnonvastuun rikkominen, esimerkiksi kotihäirinnän muodossa, olisi.