oli mielenkiintoinen vieras, joka kertoi,että kaatumatauti ja Pyhän Hengen täyteys ovat samantyyppisiä asioita.Näkikö kukaan ko. ohjelmaa,että voisi kertoa mitä siellä oikein puhuttiin.
TV1/voimala
ohjelmassa
16511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Katsoin ohjelman ja oli erittäin mielenkiintoinen ja näkökulmaltaan varsin avoin.
En kyllä aivan moista yhteyttä sanojalla nähnyt.
Vihjeeksi kysyjälle, että kannattaa itse katsoa mielenkiintoisia ohjelmia eikä uskoa toisten tulkintoja ohjelmista. Ne voivat olla aivan vääriä /väärin ymmärrettyjä.
Taikauskoiset ihmiset ovat pitäneet ja pitävät edelleenkin epilepsiaa osoituksena pyhästä hengestä tai jostakin vastaavasta. Makaahan kohtauksen saanut lattialla tiedottomana, sätkii holtittomasti ja vaahtoa saattaa valua suusta. Tila muistuttaa karismaattisissa kokouksissa kaatuilevien ihmisten tilaa ja käyttäytymistä.
Pitää kuitenkin muistaa, että epileptikot ovat ihan tavallisia ja normaaleita ihmisiä. Kohtaus johtuu aivotoiminnan häiriöistä ja ne saadaan nykyisin melko hyvin kuriin oikealla lääkityksellä.
Uskonnollisessa sätkytilassa olevan henkilön tila johtuu taasen kaatujan omasta valinnasta.
Ilmeisesti et siis ole nähnyt epileptikkoja, kun kirjoitat kuvauksen, joka ei vastaa alkuunkaan todellista epilepsiakohtausta.
Minä taas olen työssäni nähnyt liiankin mota epilepsiakohtausta ja mikään niistä ei ole tuon kuvauksesi kaltainen. Tosin osaan hoitaa epilepsiakohtauksen saanutta asianmukaisella lääke- ja kylkiasentohoidolla.
Olen nähnyt myös hiihulikohtauksen, joka eroaa epilepsiasta tyystin!
Epilepsia on vakava aivosairaus joka johtuu aivojen sähkökemiallisista toiminnnon häiriöistä, virhe impulsseista, laukaisevaa tekijää itse kohtaukselle ei tunneta vielä kovin tarkkaan. Pyhän Hengen kanssa sillä tuskin on mitään yhteistä tekoa. Ja onkin osittain jopa syntiä sotkea pyhää Henkeä ihmisten potemiin sairauksiin.
...aivojen sähkökemiallisista toiminnoista.
Niinkuin kaikki uskonnolliset/hengelliset kokemukset.
tuo Pyhä Henki syntyi.
Pyhä Henki on Luojan, taivaallisen Isän henki, ja ihmisellä on sitten puolestaan aivan tavallinen eläväksi tekevä henki, Luojalta saatuna, niin kuin uskokin syntymän ohessa. Aivot eivät voi ilman tuota henkeä tuottaa yhtään mitään, ei edes hampparin väärästä mielikuvaa.
Pyhä Henki on vainoharhaisten ihmisten keksimää satua ja höpötystä.
PS.Kyllä te uskikset ootte sitte huvittavia pellejä.
HEH HEH HEH ... Onneksi en ole uskis ...
...ja pää jatkaa samaa rataa asetetta vakavammalla buustilla :D
>>>...niin kuin uskokin syntymän ohessa.>Aivot eivät voi ilman tuota henkeä tuottaa yhtään mitään, ei edes hampparin väärästä mielikuvaa.
Kommenteista päätellen on tullut koettua jotain kielteistä uskontopuolelta?
Tunnetko antipatsioita ihan yleensä vaan 'uskontoja' kohtaan vai erityisesti kristinuskoa kohtaan?
Uskotko Raamattuun miltään osin, uskotko Jumalaan?
Ja tietenkin juuri sinä ainuana terveenä ja erittäin viisaana ihmisenä edistät kaikkien mielenterveyttä tasapuolisesti, jopa kaiken vapaan aikasi uhraten.
Muista, vaikka sinulla olisi kuinka vaikeaa ja vaikka surisit ja murehtisit päiväkausia, niin minä en sinulle räkätä, vaan sinä itse tulet senkin tekemään! Sillä kun ihmisen minä saa kaiken vallan ihmisen itsensä minästä, niin minä se pysyy minänä vaikka mitä sille minälle tapahtuisi. Enkä räkätä sinulle, vaikka et ymmärtäisi omaa minääsi tai et sitäkään minään oikeana minänä pitäisi. Minä päätän nyt tähän minun komentointini sinun minän suhteen. ;)
ps. Et sinä näytä oikein ymmärtävän psykologiaa!
En silti räkätä sinulle. ;)
mahaani :D
Päättelit päin mäntyä.
Mitään mulla ei ole uskontoja vastaan, vaan niitä uskontojen tuputtajia ja sen väärikäyttjiä kylläkin. Lista ois mahdoton joten tuossa vain muutama esimerkki.
>>>Uskotko Raamattuun miltään osin, uskotko Jumalaan?
Unohdit nyt kirjoittaa minun sanan tuohon viestisi oheen! Oliko se vahinko? En räkätä sinulle, enkä pitele mahaani.