Kun niitä ydinaseita aina niin pelätään ja pidetään suurena uhkana, niin onko joku maa joskus näitä paheksuttuja ja äärimmäisiä terroristien työkaluja sitten käyttänyt?
Onko joku maa käyttänyt joskus
9
474
Vastaukset
- Eihän ne ole
mitään koneita joia käytetään, vaan pommeja. Monet maat ovat räjäytelleet ydinpommeja, tuottaen luonnolle ja ihmisille suurta vahinkoa.
- Huomaava mies
Toinen maailmansota, ja siinä viittä vaille vielä Vietnaminkin sodassa. Katsotaan miten Iranin tilanne kehittyy...
- posauttaa
p-koreassakin tuossa muinoin.
- pelkkää propagandaa
ja silkaa pahuutta syyttää usaa!
- Huvittunut-1
Luulisi tuon olevan selvää jo peruskoulun ala-asteikäisellekin.
Kun Japani ei vaatimuksista huolimatta lopettanut täysin tarpeettomia sotatoimiaan, USA katsoi parhaaksi säästää ehkä miljooniakin ihmishenkiä pudottamalla II maailmansodan loppupuolella atomipommit kahteen japanilaiskaupunkiin; Hiroshimaan ja Nagasakiin.
Shokkivaikutuksella oli toivottu seuraus: Japani kiirehti kiireen vilkkaa kertomaan antaumisestaan.
Olisiko nyt Iranin vuoro oppia asiat kipeimmällä tavalla, vai voittaako järki ja Iran lopettaa ydinasehankinnat välittömästi?
Toivotaan parasta! :))- tappaa sivuvaikutuksineen
jopa miljoona ihmistä??
Vitun sairas juutalainen olet,mistä saatte tuon murhanhimon??
Eli nyt voisimme tappaa 200milj Amerikkalaista ihan vaan heidän harjoittaman terrorin vuoksi maailmalla??
SAIRAS OLET,SAIRAS PASKA. - korpi6
lukenut tyynenmeren satahistorin.Näin asia oli USA puhdisti saari saarelta Japanilaiset,kymmeniätuhansia kuolleita ja pääsaari olisi ollut se viimeinen.Mikä olisi ollut ihmishenkien määrä jos historian kulku olisi ollut toinen.
- .k.
tappaa sivuvaikutuksineen kirjoitti:
jopa miljoona ihmistä??
Vitun sairas juutalainen olet,mistä saatte tuon murhanhimon??
Eli nyt voisimme tappaa 200milj Amerikkalaista ihan vaan heidän harjoittaman terrorin vuoksi maailmalla??
SAIRAS OLET,SAIRAS PASKA.Ei Japanin atomipommeilla tapettu kuin jotain 100-200.000 ihmistä. Ja Japani antautui.
Mitä USAn sitten olisi pitänyt tehdä? Vyöryä viähitellen japaaniin laajalla maahyökkäyksellä, joka olisi molemmin puolin tuout unemmän uhreja ja paljon enemmän siviiliuhreja?
- eikö se ole selvää
atomipommien käyttö johtaisi kymmenien ja satojen tuhansien siviilien kuolemaan. Verrattuna terroristiteoiksi luokiteltaviin autopommeihin ym. ydinaseen käyttö olisi vielä pahempi kuin mikään terroriteko, ja toistaiseksi maat jotka omistavat atomipommeja ovathan yhteen ääneen juuri käymässä terrorismin vastaista sotaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413898Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101655Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23811- 44784
- 67779