TUOMAREIDEN KIELIRASISMI

Eilisessä jaksossa (en muista, oliko päälähetyksessä vai extrassa) ruotsinkielinen Kristina Brask lauloi murtaen suomenkielistä biisiä, ja tuomarit mutisivat: "Kristinalla voi tulla kyl ongelmia, kun lauletaan suomeks..."
???????????????
Eikö Ruslanaksella tule????
13916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kyllä minäkin ihmettelin tuota samaa juttua.
Ruslanas lauloi kaikenlisäksi jollain käsittämättömällä kielellä, taisi olla sitä liettuaa tai mitä mongerrusta sitten olikin. Siltikään ei tuomarit sanoneet mitään. Sitten kun hän yritti laulaa suomeksi,ja siitä ei tullut suorastaan hevon v---akaan, ei vieläkään kommentoitu, että kielen kanssa tulee ongelmia. R:n englanninkielen taitokin vaikuttaa melko puutteelliselta. Miten ihmeessä jatkoonpääsy voi olla mahdollista???
Ruotsi on Suomen virallinen kieli, joten Kristina olisi mielestäni voinut laulaa myös ruotsiksi.

Äänestä

Se Miia Permanto kertonut, että on asunut koko ikänsä Ruotsissa. Minusta ruotsinkielen aksentin kuuulee hän puheestaan melko hyvin. Ja se ei oo tainu laulaakaan suomeksi vain englanniksi. Hänellä on kyllä äidinkielenään suomi.

Äänestä
  • onhan agnessillakin aksentti mutta MITÄ VITUN VÄLIÄ?!? sillä on väliä jos ei osaa puhua suomen jompaa kumpaa virallista kieltä eli suomea tai ruotsia. lisäksi viro on melkei samanlainen kieli ku suomi

    Äänestä

Ruslanas selvitti kieliongelmat upealla asenteella, Kristina ei. Hän oli kuin karkkivarkaudesta kärähtänyt pikkutyttö.

Äänestä
  • Mikä prkkl asenne Ruslanaksella oli? Meni triolaulu-tilanteessa heti puihin, ja ne kaksi muuta sitten jelppivät...
    Oli siellä mukana joku virolaisperäinenkin tyttö vahvasti suomea eestiksi murtaen lauloi....ei mitään kommenttia tuomareilta. Jos Kristina pudoetaan suomen ääntämisensä takia, silloin se on kielirasismia.

    Äänestä

Kun Ruslanas Tampereella vielä hylättiin, myönsi itekkin, että jos Liettuassa olis vastaava kisa, ja suomalainen yrittäis jatkoon, EI ONNISTUISI!
Mutta me suomalaiset ollaan niiiiiiiiiin hyväntahtoista kansaa!

Äänestä
  • Me emme ole hyväntahtoisia, me kumartelemme ulkomaalaisten suuntaan ja olemme suvaitsevaisia, ettei vain kukaan pääsisi syyttämään rasismista!
    Ihan sama kuinka sairasta paskaa ulkomalta tuodaan, niin meille kaikki on jees. Oman maan kansalaisia sitten voikin syrjiä ja niille voi vittuilla.

    Äänestä

Miten niin rotusyrjintää?

Ja mitä ihmettä se sitten on, jos toinen ei osaa suomea kunnolla ja sanotaan totuus, ettei sillä osaamisella välttämättä pärjää. Samahan se oli alkukarsinnoissa, kun sanottiin pääosalle porukasta, ettävät osaa... Oliko sekin sitten rasismia? Eli jos keksitään esimerkki: kaveri ei vaikkapa osaa pelata sählyä ja joku sanoo, ettei sillä pelitaidolla pärjäisi maajoukkueessa, niin onko sekin vastaavasti rasismia? Ei ole.

Äänestä
  • Kyllä se täyttää syrjinnän kriteerit, että toinen pudotetaan sillä perusteella, että suomenkieli on huonoa, ja vaikka toinen ei osaa sitä yhtään, niin siitä huolimatta saa jatkaa..Miksei Ruslanasille sitten sanottu, ettei hänen osaamisellaan voi mitenkään pärjätä. Suomenruotsalainen sentään osaa suomea, ja lausuu sitä heille tyypillisellä aksentilla.
    Latviaako sitä nyt pitäisi sitten kaikkien opetella? Miksi tuomarit eivät sanoneet yhtään mitään, vaikka R lauloi omalla äidinkielellään?
    Onks se vaan niiiin hienoa, kun on ulkomaalainen ja homppeli?

    Äänestä

  • ilmeisesti se on sitten raharasismia, jos rahat loppuvat, eli raha-rotusyrjintää,
    vapauden menetys lienee vastaavasti vapausrasismia, eli vapaus-rotusyrjintää,
    onko ehkä ajanpuute aikarasismia, eli aika-rotusyrjintää....????
    Mihin kaikkiin yhteyksiin kielitaidottomat, tietämättömät ja kouluja käymättömät ihmiset haluavatkaan liittää rasismin eli rotusyrjinnänä ja rotusorron? Ja sitten joku kohta muistuttaa, että se on jo vakiintunutt yleisessä puhekielessä...

    Äänestä

  • sitä vaan kirjoitti:

    Kyllä se täyttää syrjinnän kriteerit, että toinen pudotetaan sillä perusteella, että suomenkieli on huonoa, ja vaikka toinen ei osaa sitä yhtään, niin siitä huolimatta saa jatkaa..Miksei Ruslanasille sitten sanottu, ettei hänen osaamisellaan voi mitenkään pärjätä. Suomenruotsalainen sentään osaa suomea, ja lausuu sitä heille tyypillisellä aksentilla.
    Latviaako sitä nyt pitäisi sitten kaikkien opetella? Miksi tuomarit eivät sanoneet yhtään mitään, vaikka R lauloi omalla äidinkielellään?
    Onks se vaan niiiin hienoa, kun on ulkomaalainen ja homppeli?

    jos tarkoitat yleisesti syrjintää eli diskriminaatiota, niin miksi ihmeessä käytät sanaa rasismi? Se sana tarkoittaa vain rotusyrjintää, eikä mitään muuta.

    Äänestä

uskalla tätä Ruslania pudottaa eikä muita "möngertäjiä" jus tän takia kun luuleevat että tulee sanomista SORROSTA! Mutta olen sitä mieltä että etsimme SUOMEN IDOLIA ja se suomenkieli PITÄÄ sujua moitteettomasti!!!!! Tuomarit on valittu tuomaroimaan koten ryhtiä tarvitaan nyt! (Ruslanas laulaa kyllä lunttipaperista) mutta ymmärtääkö höikäsen pöläystä mitä teksti tarkoittaa!

Äänestä

Kyllä idolstuomarit on ehdottomasti oikeassa siinä että jatkossa tulee kilpailijoille (jotka eivät osaa luontevasti suomenkieltä) vaikeuksia koska suomi on jo vaikeaa puhua niin kuinka vaikeaa se on laulaa.Kun suomenkieli vaatii ammattilaulajaltakin enemmän kuin esim. Italia tai Englanti.Eikä Ulkomaalainen opi esim. laulunsanoja jotka pitää opetella ulkoa samassa ajassa kuin toiset laulajat.Eikä se ole rasismia vaan tuomarien ammattitaitoa jos pudottavat hoonosti Soomee osaavat pois jo aikanaan. Niin hyviä kuin muuten olisivatkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suzzi kirjoitti:

Eilisessä jaksossa (en muista, oliko päälähetyksessä vai extrassa) ruotsinkielinen Kristina Brask lauloi murtaen suomenkielistä biisiä, ja tuomarit mutisivat: "Kristinalla voi tulla kyl ongelmia, kun lauletaan suomeks..."
???????????????
Eikö Ruslanaksella tule????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu