Kalterintakaa Osa 19.

Kalterintakaa

1. päivä Helmikuuta 2003 Lauantai
Keravan nuorisovankila 80 päivää vapautumiseeni.

Enää olisi 80 päivää vapauteen, toivottavasti.
Jos ei olisi televisiota niin vankilassa ei pärjäisi henkisesti ollenkaan, se on ikkuna ulkomaailmaan, sillä voi päästä aina hetkeksi pois vankilasta parempaan ulkomaailmaan.
Syyttäjä vaatii kaksoisveljelleni ehdotonta vankeutta ja jos se nyt joutuu vankilaan niin voin antaa jonkin verran apua ja ehkäpä hyviä neuvojakin.
Tietynlaisen päiväkirjan kirjoittaminen on minusta hyvin tärkeätä, tähän saa kirjoittaa edes joitakin ajatuksia ja tätä on sitten hyvä lukea vapaudessa ja on AINA hyvä muistaa ettei vankilassa ole hyvä olla.
Jos kaksoisveljeni joutuu nyt vankilaan niin toivottavasti se jäisi hänen ainoaksi kakuksi eikä niitä tulisi lisää. Ihmiset pilaavat elämänsä tekemällä rikoksia, minäkin tulen rikoksistani kärsimään koko elämäni ainakin taloudellisesti mutta osaanpa nykyään arvostaa vapautta enemmän.
Toivottavasti aika menisi nopeammin, vapautuisin pikemmin.

2. päivä Helmikuuta 2003 Sunnuntai
Keravan nuorisovankila 79 päivää vapautumiseeni.

Huomenna jatkuu työt onneksi.
Saan ensiviikolla palkankorotuksen hyvin tehdystä työstä.
Pää on täynnä ajatuksia mutten tiedä mitä kirjoittaisin, välillä taas täytyy ihan keksimällä keksiä mitä kirjoittaisin.
Välillä ei taas yksi sivu riitä ja pitää jatkaa seuraavan päivän sivulle.
Lupasin soittaa tänään kotiin mutten sitten soittanu, pitää muistaa huomenna.
Tänään jatkuu onneksi Enkelin kosketus ja tulee myös kaksi hyvää elokuvaa.
Heti kun olen saanut opiskeluni päätökseen niin ryhdyn etsimään vuokra-asuntoa varmaankin kuopiosta.
Etelä-suomeen en halua tämän reissun jälkeen enää tulla ainakaan ihan vähään aikaan.
(Muita päivänaskareita)
Vielä ei jännitä tuleva vankilaoikeus, mutta mietityttää laittavatko he minut nuorisovangiksi (tottakai laittoivat kun olin alle ikärajan) ja saanko sitten lusia täällä?
Vankilaoikeuden jälkeen alkaa vasta se lusiminen tietäen varmaksi vapautumisajankohdan, toivottavasti pääsen sitten Huhtikuussa vapaaksi.
Mitenköhän on mahdettu Tiistaina järjestää ruokailu, saisi nyt edes jonkinlaista ruokaa.

2

619

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • galtsi-^^

      tulee oikeasti se osa 20?

      • Kalterintakaa

        Tänä iltana kello 19.00 jälkeen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      37
      1379
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      63
      1158
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      1003
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      59
      992
    5. 76
      883
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      821
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      755
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      40
      729
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      702
    10. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      671
    Aihe