Kalterintakaa Osa 19.

Kalterintakaa

1. päivä Helmikuuta 2003 Lauantai
Keravan nuorisovankila 80 päivää vapautumiseeni.

Enää olisi 80 päivää vapauteen, toivottavasti.
Jos ei olisi televisiota niin vankilassa ei pärjäisi henkisesti ollenkaan, se on ikkuna ulkomaailmaan, sillä voi päästä aina hetkeksi pois vankilasta parempaan ulkomaailmaan.
Syyttäjä vaatii kaksoisveljelleni ehdotonta vankeutta ja jos se nyt joutuu vankilaan niin voin antaa jonkin verran apua ja ehkäpä hyviä neuvojakin.
Tietynlaisen päiväkirjan kirjoittaminen on minusta hyvin tärkeätä, tähän saa kirjoittaa edes joitakin ajatuksia ja tätä on sitten hyvä lukea vapaudessa ja on AINA hyvä muistaa ettei vankilassa ole hyvä olla.
Jos kaksoisveljeni joutuu nyt vankilaan niin toivottavasti se jäisi hänen ainoaksi kakuksi eikä niitä tulisi lisää. Ihmiset pilaavat elämänsä tekemällä rikoksia, minäkin tulen rikoksistani kärsimään koko elämäni ainakin taloudellisesti mutta osaanpa nykyään arvostaa vapautta enemmän.
Toivottavasti aika menisi nopeammin, vapautuisin pikemmin.

2. päivä Helmikuuta 2003 Sunnuntai
Keravan nuorisovankila 79 päivää vapautumiseeni.

Huomenna jatkuu työt onneksi.
Saan ensiviikolla palkankorotuksen hyvin tehdystä työstä.
Pää on täynnä ajatuksia mutten tiedä mitä kirjoittaisin, välillä taas täytyy ihan keksimällä keksiä mitä kirjoittaisin.
Välillä ei taas yksi sivu riitä ja pitää jatkaa seuraavan päivän sivulle.
Lupasin soittaa tänään kotiin mutten sitten soittanu, pitää muistaa huomenna.
Tänään jatkuu onneksi Enkelin kosketus ja tulee myös kaksi hyvää elokuvaa.
Heti kun olen saanut opiskeluni päätökseen niin ryhdyn etsimään vuokra-asuntoa varmaankin kuopiosta.
Etelä-suomeen en halua tämän reissun jälkeen enää tulla ainakaan ihan vähään aikaan.
(Muita päivänaskareita)
Vielä ei jännitä tuleva vankilaoikeus, mutta mietityttää laittavatko he minut nuorisovangiksi (tottakai laittoivat kun olin alle ikärajan) ja saanko sitten lusia täällä?
Vankilaoikeuden jälkeen alkaa vasta se lusiminen tietäen varmaksi vapautumisajankohdan, toivottavasti pääsen sitten Huhtikuussa vapaaksi.
Mitenköhän on mahdettu Tiistaina järjestää ruokailu, saisi nyt edes jonkinlaista ruokaa.

2

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • galtsi-^^

      tulee oikeasti se osa 20?

      • Kalterintakaa

        Tänä iltana kello 19.00 jälkeen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe