mitä väännettäisiin

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vanhanen tukee Ihalaisen avausta paikallisesta sopimisesta/1135224641765?ref=rss

Vanhanen kehuu Ihalaisen toimineen rohkeasti.
Ja olihan se Ihalainen kepun kampanja-avauksessakin.
Matin ja Lauri(e)n välit ovat niin hyvät, että jotain varmaan keljuttaa?
5529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Late ehdottaa jotain ja vasta sitten Vanhanen uskaltaa olla jotain mieltä.
Eli samaa mieltä Laten kanssa.
Vanhanen on hyvä demari..

Äänestä
  • ...aina vastustaa kaikkia sellaisia aloitteita jotka tulevat "väärältä" taholta? Jääräpäisyydellä on monta hyvää asiaa jarrutettu tarpeettomasti.

    Äänestä

  • kokoomuksen vihollinen no2 kirjoitti:

    ...aina vastustaa kaikkia sellaisia aloitteita jotka tulevat "väärältä" taholta? Jääräpäisyydellä on monta hyvää asiaa jarrutettu tarpeettomasti.

    Oivaa kiusaan..

    Äänestä

Työreformiesitys oli parin vuosikymmenen aikana ainoa todella työelämän ongelmiin paneutuva ohjelma. Se vain tuli väärältä taholta ja niinpä demarit ja SAK tyrmäsivät sen. Tosin Lipposen hallitukset toteuttivat kaikessa hiljaisuudessa valtaosan työreformin esityksistä. Paikallinen sopiminen oli kaikkein arin kysymys aikoinaan, mutta sitäkin on lisätty työehtosopimuksiin kirjattuna. Nyt Ihalainen haluaa senkin asian suorittaa loppuun.

Vanhanen oli aikoinaan keskeisesti mukana työreformiesitystä laatimassa. Tottakai hän iloitsee, että viimein tämä paikallinen sopiminenkin etenee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tästä? kirjoitti:

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vanhanen tukee Ihalaisen avausta paikallisesta sopimisesta/1135224641765?ref=rss

Vanhanen kehuu Ihalaisen toimineen rohkeasti.
Ja olihan se Ihalainen kepun kampanja-avauksessakin.
Matin ja Lauri(e)n välit ovat niin hyvät, että jotain varmaan keljuttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu