Argentiinalaiset viinit heikkoja

WinoLover

Otin kolmen viinin katselmuksen Argentiinaan ja petyin kyllä katkerasti.

1. Argento Reserva 2005 / Malbec 100%
Maistui loppujen lopuksi lantulle, oma veikkaukseni ettei kahden vuoden kypsytys riitä alkuunkaan. Keskeneräisen makuinen.

2. Senetier Nieto Reserva 2004 / Malbec 100%
Aivan epätasapainoinen ja raaka tämäkin. Tylsän yksitoikkoinen (suolanmakua lukuunottamatta).

3. Trapiche Pinot Noir Oak Cask 2005 / Pinot Noir 100%
Täysin hajanainen ja epätasainen maku joka loppuu kuin seinään.

Tämän perusteella tuntuu sille että Argentiinalaiset vedättävät viinin ystävää. He myyvät tuotteensa nuorina ja kesken kypsyneinä. Laadun kehittäminen on täysin hukassa. Kaikki kolme pulloa olivat 10 euron tuntumassa, kyllä sillä tulisi jo valmista juotavaa saada niinkuin esim. Espanjalaiset tuottaa.

Korjatkaa joka pystyy.

2

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eno teekkari

      13–14 % sitä ihtiään. Heikompiakin löytyy!

      Kolme pulloa kun kiskaiset kohtuunopeaan tahtiin, niin sitä vaille ettei itseäsi rupea heikottamaan...

    • M47

      Onneksi mielipiteet ovat aina henkilökohtaisia (ja niihin on jokaisella oikeus), totuutta esim. yhdestä viinistä ei ole.

      Alle kopsasin Vuoden Viinit 2007 raadin mielipiteen tuosta Trapiche Pinot Noir Oak Cask 2005:stä. Kyseinen viini päätyi kolmannelle sijalle Pinot Noir -viinien listalla:


      "Kalpean sinipunainen viini, jonka voimakkaassa tuoksussa on kahvia, nahkaa, savua ja puolukkaa. Kypsässä, sopivan hapokkaassa ja puhdaspiirteisessä maussa on pieniä punaisia marjoja ja aavistus karvautta."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe