Annetaan Raamatun selittää itse itsensä, on selvää että kun Ilmestyskirja 19:10 (VKR), sanoo: "Jeesuksen todistus on Profetian Henki", niin sillä tarkoitetaan Pyhää Henkeä. Jeesus sanoi Johanneksen 15:26, että eräs Pyhän Hengen tehtävä on "todistaa minusta". Siten on selvää, että Pyhä Henki on "Jeesuksen todistus", sen vuoksi, että hän todistaa Kristuksesta. Ja Pyhä Henki on myös "Profetian Henki" koska hän antaa aidon profetoimisen lahjan ja inspiroi oikeat profeetat antamaan yhdenmukaisesti täsmällisen esityksen Jumalan tahdosta.
Vaikka voidaan sanoa, että henkilö, joka on saanut oikean profetian henkilahjan, on Jumalan Hengen innoittama, niin on Jumalan pilkkaamista sanoa, että lahjan vastaanottaja on Profetian Henki. Vuosisadan ajan adventistit "kiroilivat" Paavia hänen Jumalalle kuuluvien arvonimien itselleen ottamisen tähden --- mutta he ovat omaksuneet samankaltaisen arvonimen nimittämällä Ellen Whiteä "Profetian Hengeksi!
Vaikka voidaan sanoa, että henkilö, joka on saanut oikean profetian henkilahjan, on Jumalan Hengen innoittama, niin on Jumalan pilkkaamista sanoa, että lahjan vastaanottaja on Profetian Henki. Vuosisadan ajan adventistit "kiroilivat" Paavia hänen Jumalalle kuuluvien arvonimien itselleen ottamisen tähden --- mutta he ovat omaksuneet samankaltaisen arvonimen nimittämällä Ellen Whiteä "Profetian Hengeksi!
Vastaukset 6
Vanhimmat
niin "Profetian Henki" tarkoittaa Pyhän Hengen sitä toimintaa, jossa PH jakaa profetoimisen armolahjan valitsemalleen henkilölle.
Jeesuksen todistus tarkoittaa Ilmestyskirjassa sitä, että on olemassa henkilö, jolla on profetoimisen armolahja, ja joka on siten saanut Jeesukselta sanoman. Uskomme, että Ellen White on tuo henkilö.
Eipäs tarkoita! Eikä varsinkaan Raamatunvastaisesti ilmenevää profeettaa. Jeesus täytti profeettojen antramat tunnukset, mutta Ellen on prodfeetan tunnuksia vastaan ollen nainen, vaikka naisen ääni ei pidä kuulua seurakunnassa miesten opettajana. Eikä varsinkaan vieraampien miuesten kuin oma aviopuoliso,.
Profetoiminen on eri asia, kuin opettaminen/saarnaaminen, altarille astuminen.
Muisuuko mieleen raamatusta Hanna?
Voisitko esittää edes yhden opinkohdan Raamatusta ,joka olisi ilmoitettu naisprofeetan kautta. Esitä linkki hänen opetukseensa. Opetuslapsille annettiin klristinuskoon valta sitoa ja päästtä/ eli määritellä kristinuskon oppi. Se oppi on luettavissa Uudesta Testamentista. Minä en usko adventismiin vaan Uuden Testamentin kirjoituksiin. ADVENTISMISSA ON LUKEMATTOMAN MONTA OPINKOHTAA VASTOIN UUDESSA TESTAMENTITA opetettua KRISTINUSKOA. Meillä ei ole vähintäkään syytä muutenkaan ottaa ihmisiä opettajiksemme. Meillähän on opettajanamme Raamattu. Eikä mikään minun uskossani ole vastuussa kenellekään ihmisille. Eikä millekään kirkolle. Joten kaikilla olemassaolevilla periaatteilla adventistien havittelemaa vaikuttamisoikeutta heillä ei ole keneenkään yksilöön. Emme ole nyt, eikä meidän tule Raamatunkaan mukaan antaa mitään oikeuksia itseemme ihmisten haltuun.
apostoleila ei ollut oikeutta määritellä mikä on oikea oppi. Sen määrää yksin Jumala. Apostolit saivat tehtäväkseen opettaa mitä olivat saaneet. Vai oletko roomalaiskatolinen, joka laittaa tradition = ihmisopit Raamatun yläpuolelle?
Ja sinun esittämäsi seikka johtaisi Ellen G. Whiten täysin arvottomaan tilaan,joka on ilman sinun sanomistakin. Jos apostoleilla ei ollut mitään sanottavaa, niin EGWllä varsinkaan ei ollut yhtään mitään.En kertakaikkiaan löydä raamatusta EGWllw yhtäkään suositusta, joka saattaisi edes tutustumaan hänen ajatteluunsa.