Parahin ateisti /homo /kuka vain "ei-uskovainen". Kysyisin sinulta: miten ihmeessä hiljentäisit jonkun joka käyttäytyy supertyperästi ja saattaa häpeään kaikki "sinunlaisesi"?
Tässä vaihtelin muutamia viestejä erään kanssa joka väittää olevansa uskovainen (minä olen myös) mutta harvalta juopoltakaan saa niin hävettävää tekstiä kuulla, ja minä kun sentään juoppoja näen aivan liikaa töitten parissa.
Tässä vaihtelin muutamia viestejä erään kanssa joka väittää olevansa uskovainen (minä olen myös) mutta harvalta juopoltakaan saa niin hävettävää tekstiä kuulla, ja minä kun sentään juoppoja näen aivan liikaa töitten parissa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mielistelet ei.uskovaisia ja selität heidän pahuutesa olemattomiin, koska olet samassa hengessä kuin he! Helvettiin olet menossa, kirouksen lapsi!
Eli: minä sanon luottavani Jeesukseen; hän sanoo luottavani saatanaan.
Olen tuomittu luopioksi koska näen hyviä hedelmiä asioissa mitkä hän tuomitsee.
Kerron näkemykseni Jeesuksen vertauksesta, hän tuomitsee minun pilkkaajana helvettiin.
Pyrin pitämään raamatun sanan puhtaana sen valjastamiselta ihmisen oman opin vetäjäksi, hän tuomitsee minut luopioksi ja mielistelijäksi.
Tässäkö on minulle veli?
Who needs enemiez is ya friendz iz like dis?
Nimittäin aloituksesi aiemmin tänään 'Ylistys' -otsikolla Youtube -linkkeineen. Teetkö mielestäsi oikein, kun harhautat kanssaihmisiä ja provosoit 'veljiä' tuollaisella roskalla.
En voi mitenkään uskoa, että tuo linkkivideossasi kakofonisesti esiintyvä ja palvonnan kohteena hoippuva bändi kirkastaisi Kristusta. Sanoista ei ole mitään apua, jos esitys taustoineen henkii kuvia helvetin esikartanoista.
MrMrks, eikö olisi hyvä tarkistaa minkälaista ainesta 'uskovaisena' tuo palstalaisten eteen.
Kyseessä on Deuteronomium nimisen suomalaisen metalli pioneerin keikkavideo. Northern praise, "pohjoinen ylistys" (ja pojat tekevät keikkoja taas, mikä on hienoa se. Voin pyytää ei-uskovia metallistikavereita kuuntelemaan hyvää musiikkia ja evankeliumia. 2 in 1.)
Olen itse ollut, kuten monet muutkin, heidän keikoillaan eikä kenellekään kuulevalle jää epäselväksi kenen kunniaksi musiikki on.
Unohdetaan jo mielipideasiat ja annetaan Jumalan toimia.
Palvonnan kohteena?
Ihan samaa voisin sanoa että jokainen pastori jonka esirukouksen aikana nousee yksikin käsi kohti taivasta: palvontaa.
Tämä palvonta-asia on sellainen että eihän sitä voi päättää muiden puolesta onko jokin käsien heiluttaminen palvontaa vai ei. Oletko kysynyt keltään D:n keikalla olleelta palvoiko tämä D:tä?
Minkälainen aines uskovaisena olen...
En alistu ihmisten opille. En alistu sille että ihminen voisi määritellä mikä minun pitää olla.
Alistun vain Jumalan edessä, ja sen teen ilomielin.
En usko että Jumala on rajattavissa ihmisten rajoilla. Uskon että Jeesus on kuollut jokaisen puolesta ja vain uudestisyntymisen kautta on meille taivas.
Siinä on minun "uskovaisuuteni".
Varteenotettavia kommentteja annoit - ja mikä hienoa, maltilliseen sävyyn.
En minäkään usko, että Jumalaa voidaan rajata ihmisten rajoilla, 'annetaan siis Jumalan toimia'!
Mielipiteen tasolla (niitähän tällä palstalla on..) esitin silti oman arvioni ko. musisoinnista. Perustin näkemykseni tuosta 'ylistyksestä' lähinnä siihen, minkä Raamatun mukaan tunnen ja hengessäni oikeaksi Jumalan palvelemiseksi.
Rakentavaa tässä olkoon se, että en viestissäni millään tavalla tuominnut sinua, en ainakaan tarkoittanut tuomita. Raamatusta löytyy se tuttu ohje näihin tilanteisiin:
"Mikä sinä olet tuomitsemaan toisen palvelijaa? Oman isäntänsä edessä hän seisoo tai kaatuu; mutta hän on pysyvä pystyssä, sillä Herra on voimallinen hänet pystyssä pitämään."
Vielä lopuksi aina ajankohtainen ja tärkeä kehoitus Ef. 5:10
"tutkikaa, mikä on otollista Herralle;"
Olen saanut perusteluja siihen että raskas (hengellinen) musiikki on saatanallista ja vie vain tuhoon ym. Ja näiden perustelujen lomaan on laitettu raamatun jakeita. Miksi olen eri mieltä? Eikö asia juuri perusteltu kirjalla johon uskon?
Uskon Jeesuksen opetuksiin. Etenkin vertauskuvat ovat mahtavia koska käytän itsekin puheissani metaforia paljon. Vertaukset tuntuvat "omilta".
Jeesus puhui puusta joka tuottaa hedelmää.
Syy miksi näen tämän musiikkiasian mielipideasiana enkä hengellisenä on mm. seuraava: Jos joku ihminen nöyränä tekee Jumalan kunniaksi jotain, ja sen kautta ihmiset löytävät pelastuksen ->Tämä on Jumalan työtä. Jeesus itse sanoi ettei saatana toimi itseään vastaan.
Olen itse ollut näkemässä ja puhumassa keikoilla, ja nähnyt miten Jumala koskettaa.
Itse olen rypenyt syvällä ja Jumala on minua puhutellut ja nuhdellut nimenomaan musiikin välityksellä. On paljon todistuksia siitä miten Jumala on musiikkia käyttänyt. Päivi Niemi niistä Suomessa ehkä kuuluisin.
Jos minulta kysytään että mikä on mielestäni ylistystä. Sanon että se on sydämeni yhteyttä Jumalaan. Useimmiten se tapahtuu luonnossa hiljaa rukoillen ja kiittäen.
Mielestäni kaikki musiikki ei ole kaikille.
Kenenkään ei mielestäni tarvitse kuunnella virsiä jos niistä ei pidä, tai hengellistä rockmusiikkia jos siitä ei pidä. Pääasia on se ettei lähdetä tarkoitushakuisesti tuomitsemaan ja todistamaan jotain vääräksi, jättämällä itselle sopimattomat asiat huomiotta.
Jokaiselle on paikkansa. Tehdään me Jumalalle työtä niissä paikoissa mitkä on meille osoitettu.
"Syy miksi näen tämän musiikkiasian mielipideasiana enkä hengellisenä on mm. seuraava: Jos joku ihminen nöyränä tekee Jumalan kunniaksi jotain, ja sen kautta ihmiset löytävät pelastuksen ->Tämä on Jumalan työtä. Jeesus itse sanoi ettei saatana toimi itseään vastaan"
Juuri näin! olen ihan samaa mieltä. ja jokaisella on esim oma musiikkimakunsa, ja jokaisella on oikeus kuulla ylistystä jne omalla musiikillaan.
Jaksetaan vielä kappale matkaa.
Joku sanoi minulle: "Kerro minulle millaista musiikkia kuuntelet niin minä kerron sinulle millainen olet!"
ryhmissä on keskimäärin yhtä monta hyvää, huonoa ja suorastaan ns. perseestä olevia ihmisiä. Sama jakauma löytyy uskovaistenkin joukosta. Täälläkin kirjoittaa muutama uskovaisiksi itseään väittävä nimimerkki, joiden kielenkäyttö on lievää törkeämpää.
Jokaisessa joukossa on mätämunansa. Ei ateistit tai homot tee tästä poikkeusta, vaikka meitä hyvinä ihmisinä pidetäänkin.:)