Tutkivalla tuomiolla

tuomitaan

vain ja ainoastaan uskoviksi tunnustautuvat, ei siis jumalattomia. Heille on oma tuomioistuimensa tuhannen vuoden aikana taivassa.

5

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkoitettaneen tätä:

      "Sillä kaikkien meidän pitää ilmestymän Kristuksen tuomioistuimen eteen, että kukin saisi sen mukaan, kuin hän ruumiissa ollessaan on tehnyt, joko hyvää tai pahaa."
      2. Kor. 5:10

      • Sabres

        1.kor:6:2. Vai ettekö tiedä, että pyhät tulevat maailman tuomitsemaan? Ja jos te tuomitsette maailman, niin ettekö kelpaa ratkaisemaan aivan vähäpätöisiä asioita?
        3. Ettekö tiedä, että me tulemme tuomitsemaan enkeleitä, emmekö sitten maallisia asioita?
        4. Jos teillä siis on maallisia asioita ratkaistavina, nekö te asetatte tuomareiksi, jotka ovat halveksittuja seurakunnassa?
        5. Teidän häpeäksenne minä tämän sanon. Eikö teidän joukossanne sitten ole yhtäkään viisasta, joka voisi ratkaista veljien välin?
        6. Vaan veli käy oikeutta veljen kanssa, vieläpä uskottomain edessä!
        7. Teille on jo yleensä vaurioksi, että käräjöitte keskenänne. Miksi ette ennemmin salli tehdä vääryyttä itsellenne? Miksi ette ennemmin anna riistää omaanne?
        8. Sen sijaan te itse teette vääryyttä ja riistätte toisen omaa, vieläpä veljien.
        9. Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset,
        10. eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa. /////// Eikä ole sanaakaan mistään sapatinvietoista? Adventistit pettävät meitä opeillaan näemmä! Apostolien opetus näyttääkin kulkevan ihan eri asioissa kuin adventistein?


      • hirvas

        sitten uskoa ja ymmärtää:

        Joh. 3:18
        Sitä, joka uskoo häneen, EI TUOMITA, mutta se, joka ei usko, on jo tuomittu, koska hän ei uskonut Jumalan ainoaan Poikaan.

        Mark. 16:16
        Joka sen uskoo ja saa kasteen, on pelastuva. JOKA EI USKO, se tuomitaan kadotukseen.

        Eli tämän mukaan Jeesukseen uskovia ei tuomita.
        Tuomio koskee vain epäuskoisia, ja niitä, jotka eivät ole kuolleet Kristuksessa.
        Voitko selittää tämän Raamatun sanalla.


      • Seraja-m55
        hirvas kirjoitti:

        sitten uskoa ja ymmärtää:

        Joh. 3:18
        Sitä, joka uskoo häneen, EI TUOMITA, mutta se, joka ei usko, on jo tuomittu, koska hän ei uskonut Jumalan ainoaan Poikaan.

        Mark. 16:16
        Joka sen uskoo ja saa kasteen, on pelastuva. JOKA EI USKO, se tuomitaan kadotukseen.

        Eli tämän mukaan Jeesukseen uskovia ei tuomita.
        Tuomio koskee vain epäuskoisia, ja niitä, jotka eivät ole kuolleet Kristuksessa.
        Voitko selittää tämän Raamatun sanalla.

        Tuo ilmaisu "tutkiva tuomio" onkin mielestäni harhaanjohtava sen suhteen, mistä tässä on kyse.

        Kuten Daniel 7:9, 10 ja 8:14 mukaan ymmärrän, niin kyse on lähinnä siitä, että Jumala esittää suurelle todistajakunnalle (enkelit ja muiden maailmojen edustajat)hänen Elämän Kirjansa todisteiden valossa, miksi tietyt ihmiset ovat uskossa Kristukseen katsotut arvollisiksi Jumalan Valtakuntaan.
        Tässä on huomioitava myös se valtava ihmismassa, joka on elänyt ennen Kristuksen Golgatan uhria. Eli millä perusteilla heidät nähdään Kristukseen uskoviksi. Elossaolevien kohdalla voi taas tulla muutoksia - jonkun nimi joudutaan luopumuksen takia pyyhkimään pois Elämän Kirjasta.

        Tämä 1844 alkanut ja yhä etenevä oikeuskäsittely koskee siis pelastuvia. Kun Jeesus saapuu, on tämä käsittely loppuunviety ja hänellä on palkka mukanaan tullessaan Ilm. 22:12 mukaan.

        Vastaavasti sitten, Kristuksen tulemuksen jälkeen pelastuneet ovat itse todistajia toisessa suuressa , taivaallisessa oikeuskäsittelyssä, joka taas koskee vain jumalattomia ja joka kestää 1000 vuotta ja josta kerrotaan Ilm. 20:4. Siinähän sanotaan, että pelastuneet saivat "tuomiovallan".
        Näkisin, että on väärin tulkita tätä varsinaisesti niin, että pelastuvat siinä varsinaisesti jakavat tuomioita vaan oikeammin se on sitä, että pelastuneet saavat olla hyväksymässä Jumalan tuomioita Jumalan esittämien tarkkojen todisteiden valossa. Tämä käsittely koskee myös langenneiden enkeleiden tuomioiden hyväksymistä, sillä me tulemme heidätkin "tuomitsemaan", ks. 1. Kor. 6:3.

        Tämä kaikki ihmisten osalta jo siksikin, että monien pelastuvien lähiomaiset ym. ystävät eivät ole pelastettujen joukossa. Näin Jumala paljastaa heille tuomioidensa perusteet.


    • näiden

      Näiden adventistien tuomitseminen alkoi v. 1844 kun erehtyivät kirjoitusten väärään tulkintaan. Ja myöhemmin vielä jatkettuun sellaiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      19
      4045
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      150
      4039
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3116
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      66
      3038
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      149
      2612
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      76
      2553
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2273
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      30
      1699
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      114
      1564
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1445
    Aihe