tekstiä Raamatusta. Ensin sapatista, jonka Jeesus todellakin kumosi:
Joh. 5:18
Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan KUMONNUT SAPATTIA, vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi.
Ja Jeesus sanoillaan kumoaa myös tutkivan tuomion, koska Hän aivan varmasti tiesi mistä puhui:
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, EIKÄ HÄN JOUDU TUOMITTAVAKSI, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.
Siunausta ja Hyvää yötä.
Joh. 5:18
Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan KUMONNUT SAPATTIA, vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi.
Ja Jeesus sanoillaan kumoaa myös tutkivan tuomion, koska Hän aivan varmasti tiesi mistä puhui:
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, EIKÄ HÄN JOUDU TUOMITTAVAKSI, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.
Siunausta ja Hyvää yötä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joh. 5:18
Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan KUMONNUT SAPATTIA, vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi.
Saadaan joka päivä palvella Herraamme, Jeesusta Kristusta ja Jumala ei kiellä Jeesuksen pyhittämistä sunnuntaina tai torstaina.
Siunausta Hirvakselle ja armohoitoa synnittömille fanaatikoille.
IHMISTÄ VARTEN!Jos hän olisi sen poistanut,hän olisi sanonut että se on mitätöity,mutta niin EI JEESUS tietenkään voinut sanoa,muutoinhan hän olisi tehnyt itsestään valehtelian.
Koska hän on itse sanonut ettei laista eikä käskyistä häviä yhtään mitään,vaan kaikki ovat loppuun asti muuttumattomia.Hän vielä varoiti muutamasta VÄHÄISINTÄKÄÄN KÄSKYÄ!
sillä kaikki ovat tehneet syntiä, ja siten vailla pelastusta.
Room 3:19-23
19. Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä;
20. sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto.
21. Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
22. se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta.
23. Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla
Irrottelet asiayhteyksistä jakeita.
Matt. 12:11-13 kertoo Jeesuksen sanoneen taas, että sapattina on lupa tehdä hyvää. Ei hän ole ristiriidassa sanan kanssa. Nuo lainaamasi jakeet viitteineen kertovat siitä vihasta kun Jeesus korotti itsensä fariseusten mielestä Jumalaksi. Siitä vihastuminen. Kyllä Jeesus kiisti vääränlaisen lakihenkisen sapatin.
Pohdipa asiaa. Tietysti, meillä tuo sunnuntai viittaa lepopäivään, jota puolustamme 10.n käskyn viittaukseen ja tässä se tulkinta asia sitten onkin.
Turhaa kiistellä puolesta ja vastaan, ammumme pian omaan nilkkaan tässä.
Tietysti, lepo Kristuksessa on jokapäiväistä, mutta lepopäivän ajatus on siinä, että pidämme Jumalanpalveluspäivän silloin.
Perehtyy tarkemmin huomaa,että he ovat joka opinkohdassa tasan päinvastaista mieltä.Sitten väittävät,me olemme raamatullisia,kun haastamme riitaa lepopäivästä.
Perehtyy tarkemmin huomaa,että he ovat joka opinkohdassa tasan päinvastaista mieltä.Sitten väittävät,me olemme raamatullisia,kun haastamme riitaa lepopäivästä.
5. Joka siis antaa teille Hengen ja tekee voimallisia tekoja teidän keskuudessanne, saako hän sen aikaan LAIN TEKOJEN VAI USKOSSA KUULEMISEN kautta,
Kirkon konttorista.Palkkio on luvattu Tästä
sapatin mitätöimisestä vuonna 1903. katolilainen Sanomalehti on julkaisut uutisen jossa Se lupaa virallisesti 5000 Amerikann Dollarin palkkion
joka voi virallisesti todistaa sen,että Jeesus
on luopunut sapatin vietosta. Lehti painettu
Neyorkissa. Lupaus on vielä voimassa. Palkinto vielä hakematta todistusten puutteessa.
Tästä samaisesta asiasta Gardinaali Gibbosn
piti myös hyvin Protestantteja häpäisevän puheen
Sanoen näin: Pretestantit aina vetoavat raamattu
ja ainoastaan Raamattu, Ja kuitenkin he pitäytyvätmeidän kirkon asetukseen. Raamattu
sanoo muista pyhittää sapatin päivä. Sitä te
ette varmasti tee vaan te pyhitätte meidän
kirkkomme vallan merkin. Meidän kirkkomme on
omalla arvovallallaan muuttanut sapatin pyhyyden sunnuntaille. Siksi meidän kirkolla on Jumalan
voima maanpäällä. Te Protestantit miksi, ette
pysy Raamatun sanassa vaan noudatatte meidän kirkon asetusta:?
mitään, sillä Jeesus oli sapatin Herra. Ja joka on Herra jollekin asialle, niin hän on yläpuolella kaiken, myös sapatin.
Sinä sanoit että
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt KUOLEMASTA ELÄMÄÄN.
monet ovat täysin varmoja että he ovat siirtyneet helvetin iankaikkisesta piinasta taivaaseen.
Kumpaa uskot?
Lue niinkuin siinä sanotaan, et sinä ole mikään raamatuntulkitsija ainakaan meille. Eihän siinä puhuta ikuisesta piinasta yhtään mitään.
USKON RAAMATTUUN !!!!!
Jeesus ei voinut rikkoa yhtään käskyä Isänsä laista, saati kumota.
Matt. 5:17
Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään.
Tuo edellinen Raamatun kohta kumoaa täysin kaikki väitteet siitä että Jeesus olisi kumonnut omaia käskyjään tai mitään Raamatusta. Jeesus ei kumonnut yhtään kymmenestä käskystä. Jos joku väittää, että Jeesus kumosi sapatin, hän on valheveljien ja fariseusten puolella. He väittivät Jeesuksen kumonneen sapatin, mutta Jeesus väittää toista. Kumpaakohan ospuolta oikea kristitty uskoo? Minä uskon ainakin Jeesusta!
Viestisi oli hyvin asiattomuuspitoinen. Et puhunut mistään kristityyjen asiasta. Puhuit vain omista luuloistasi. Kukaan ei usko siten kuin sinä heidän väität uskovan. Jeesus ei muuttanut lakia eikä profeettoja. Sehän tarkoittaa sitä, että kummatkin asiat pysyivät ennallaan. Ja sitä, että Mooseksen laki pysyi juutataisilla niinkuin se oli alunperinkin. Ja profeetat pysyivät sanomiltaan ilman adventismin tulkinnallisia muuttamisia. Jeesus piti juutalaisten asiat ennallaan! Se tarkoittaa sitä miten ME KRISTITYT USKOMME. JOTEN ET puhunut tästä meidän uskomastamme vaan vääristelystäsi, joka on adventismia.
1. Piet. 4:17
Sillä aika on tuomion alkaa Jumalan huoneesta; mutta jos se alkaa ensiksi meistä, niin mikä on niiden loppu, jotka eivät ole Jumalan evankeliumille kuuliaiset?
Juamlan lapsista alkaa tuomio, se jonka Daniel sai nähdä näyssä, kun Jeesus asettui Vanhaikäsien eteen ja kirjat avattiin.
tekstiä ihan peräkkäin, mutta katso silti aloitukseni, koska se on Raamatun sanaa sellaisena, kuin se on kirjoitettu.
Ja jokainen tosi kristitty uskoo siihen, koska se on Jumaman totuus. Ei sitä voi muuttaa.
Johon Jeesus tässä viittaa, tapahtui v. 70, siis n.40 vuotta Jeesuksen ylösnousemisen jälkeen.
Tämä osoittaa, että Jeesus odotti sapattia kunnioitettavan ja pyhitetävän käskyn määräämänä päivänä Hänen poistumisensakin jälkeen.
Joh. 5:18 oli Juutalaisten mielipide.