Adventtikirkon Pääkonferenssi Silver Springistä määrää täksi viikoksi jäsenilleen taas läksyä, eihän naruja saa höllentää sentään:
"Satan was envious and jealous of Jesus Christ. Yet when all the angels bowed to Jesus to acknowledge His supremacy and high authority and rightful rule, Satan bowed with them; but his heart was filled with envy and hatred."—Ellen G. White, The Spirit of Prophecy, vol. 1, p. 18.
Eli: Saatana oli kateellinen ja mustasukkainen Jeesukselle Kristukselle. Vielä kun kaikki enkelit kumarsivat Jeesusta tunnustaen Hänen johtoasemansa ja korkean auktoriteettinsa ja oikean hallintansa, Saatana kumarsi heidän kanssaan, mutta hänen sydämensä oli täynnä kateutta ja vihaa.
Saatana ei olisikaan Ellenin mukaan yrittänyt nousta Jumalan yläpuolelle, vaan olisi vain kiistellyt Jumalan suositummuudesta toisen veroisensa eli kanssa. Sitäpaitsi Jeesushan on Jumala (Isä, Poika ja Pyhä Henki, erottamatta ja sekoittamatta), ei mikään enkeli Miikaeljeesus niinkuin Ellen oletti.
Vielä läksyä adventisteille kahdesta muusta Ellenin kirjasta:
Ellen G. White, Testimonies for the Church, vol. 6, pp. 261-265; Testimonies to Ministers, pp. 29, 30.
Ja sitten käsketään keskustella kirkossa: Discussion Questions: As a class, discuss this important question: How well does your local church function as a community? How well does it work together to meet the needs of its members, whatever those needs are? Assess the areas where your church is strong and where it is weak.
http://www.ssnet.org/qrtrly/eng/07a/less05.html
Keskustelkaa luokassa tästä tärkeästä kysymyksestä: Kuinka hyvin teidän paikallinen kirkkonne toimii yhteisönä? Kuinka hyvin se kohtaa jäsentensä tarpeet, mitä tahansa nuo tarpeet ovatkin? Arvioi kirkkosi vahvat puolet ja missä se on heikko.
No olisikos nyt aika ottaa esille virkakysymys:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000022280954#22000000022280954
Sitten voisi ottaa esille, että joko olisi aika sanoutua irti väärästä profeetasta Ellen Whitestä ja alkaa rukoilla herätystä, ettei koko porukka vyöry helvettiin väärässä ihmisuskossa.
Pääkonferenssin määräämä läksy
3
231
Vastaukset
- keksi
nyt jotain muuta, äläkä aina tuota samaa jauha, sama Ellen pyörii päässäsi etkö jo ala itsekkin kyllästymään tuohon yhteen ja samaan virteen.
- eräs uskova
Olisiko tilausta perustaa omat nettisivustot, jossa voisit vetää tietoiskua harhaopillisia liikkeitä vastaan. Samankaltaisia kuin Usa:ssa on. ("kytin" kanssa, kun et taitaisi päästä ihan samoihin linjanvetoihin.)
Ja entäs puoleltasi kirjan teko. Olisko jo paikallaan? Aineistoa sinulta tuskin puuttuu. - väärän todistuksen
mutta mitäpä muuta sinulta voi odottaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293912Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181628Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241349Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101949Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86791
