Työkyvyttömyyseläke maksetaan sitten valtionkonttorista Halmeelle!
Harkitkaa vähän ketä äänestätte, että ei tule lisää näitä eläkkeensaajia, jotka saavat enemmän eläkettä, kuin duunari palkkaa!
Harkitkaa vähän ketä äänestätte, että ei tule lisää näitä eläkkeensaajia, jotka saavat enemmän eläkettä, kuin duunari palkkaa!
Vastaukset 197
Vanhimmat
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1310524
...teki kovan päivätyön suomen politiikassa! Mielestäni hän on ansainnut elääkkeen suomen asioiden hoitamisesta. Seuraavissa vaaleissa äänestän kepua! siellä on yhtä suoraselkäisiä ihmisiä kuin Herra Halme.
Hihhihiihhihiihihiihhiihhiihii!!!!!!
on kovaa kovassa krapulassa.Tai jos ei oo tarpeeksi pätevä omaan ammattiin.
Kyllä Halme on tosi suoraselkäinen suomalainen ja pääsee ansaitulle eläkkeelle rankkojen edustajavuosien jälkeen.
kävi kääntyy ja eläke turvattu...melko polo kansanmies.toivon ettei jumala armahda....
Halmeen pitäis Värjätä hipiä tummaks`,että ei erottuis kaltaistensa joukosta.
Halmeellahan voi olla oikea sairaus.
Isokenkäisille voidaan tehdä eläkkeet pienemmästäkin vaivasta. Olen kuullut.
Uutisissa juuri kerrottiin sairauseläkehakemusten hylkyjen kasvaneen. Se taas johtuu siitä, että järjestelmässä on lupa kusettaa työläistä.
Rahathan jaetaan sitten ulos esim osinkoina varsinkin pörssiyhtiöissä. tai asiakashyvityksinä kuten ilmarinen tekee. Ja vakuutusyhtiöt rikastuu.
kaikki ylimitoitetut, kaljupäät lihaskimput ja uhoojat "Harrikkanuoret" väärin ymmäretyt ja kohdellut, eduskuntaan. Eläke taattu.
Kaikki vaan lupaamaan kuun ja tähdet taivaalta, kirjoitetaan pari kirjaa, kerrotaan valheita (niinkuin edustajien kuuluu) kuten "en juo..", "en oo koskaa vetäny kamaa...", "lihakset on tullu puhtaalla treenillä...". Äänet on taattu, samoin kun eläkekin. VOI HELVETTI sanon minä!!!! Tony on surkea ja säälittävä jätkä!!!!!!!!!
kun tavallinen tallaaja ei tahdo millään päästä eläkkeelle, vaikka kuinka raato olisi. Isokenkäisten luulisi "jaksavan" pikkusen keveämpää työtä tehdä, vaikka joku sairaus olisikin? Mielenterveyssairaudet ovat tietysti asia erikseen.
Olen huomannut, että suuri se ero on muissakin asioissa tallaajien ja isokenkäisten välillä.
Minä joka olen 15 vuotiaasta ollut metsätöissä tulen saamaan aikanani 1200 euroa eläkettä kuukaudessa -verot
Työaika on ollut kymmeniä vuosia.
Onhan se ihan oikein että tämmöiset huuhaa ihmiset ovat osanneet ajaa omaa asiaansa.
Heidän työnsä on varmaankin niin paljon rasittavampaa kuin oikeata työtä tehneellä.
Itselläni on vielä eläkkeseen aika 11 vuotta.
Ja minulta vaaditaan todisteitakin, että olen "sairas" etten voi tehdä "Töitä", että pääsisin eläkkeelle.
Hyvä veli verkosto ei toimi minun alallani.
ansaitsee eläkkeensä?
mies ei olisi ansainnut edes edustajapaikkaa, jonka on kyllä osoittanut varsin selvästi!!!
myös eläkkeellä, vaiko jo kupsahtanut lopullisesti?
Tonylle eläke on tarpeen tuon suuruisena, sillä mömmöjen hinnat ovat karkaamassa pilviin.
on myös tämän yhteiskunnan elätti, joita vastustamalla sen on hankkinut.Kansa äänestää aina yhdenasian populistia vaikka ÄO olis 0.
Joopa joo, jos valtion tavallinen duunarin ihan oikeasti tarvis päästä eläkkeelle tuon ikäisenä, taatusti tulee hylkäävä päätös. Myös yhtä vähän aikaa olleelle ei ole edes varaa jäädä eläkkeelle. Mikä Tönyn eläkkeelle pääsyn syy mahta olla?
eiks jossain lehdessä niin sanottu. että oli tullut uskoon?
Halmeen työkyvyttömyyseläkkeestä on turha nostaa isoa numeroa. Jokainen kansanedustaja, joka on ollut kaksi kautta (tai vähintään 7 vuotta) kansanedustajana, saa ns. sopeutumiseläkkeen, jonka suuruus on 60-65% edustajan ansioista, mikäli hän ei halua tehdä työtä elääkseen.
Tuo sopeutumiseläke on täysin kansanedustajan itsensä päätettävissä ja hän voi mennä edustajana toimittuaan työhön esim. kymmeneksi vuodeksi, työansiot pienentävät hänen eläkettään, mutta kartuttavat työeläkettä ja entinen kansanedustaja voi milloin tahansa lopettaa jälleen työnteon ja palata takaisin sopeutumiseläkkeelleen.
Kansanedustajaksi pääseminen toiselle kaudelle on nuorelle edustajalle hyvän lottovoiton suuruinen etu. Jos pääsee kansanedustajaksi esim. 25 vuotiaana ja jää toisen kauden jälkeen eläkkeelle 33 vuotiaana voi saada noin 30 vuotta sopeutumiseläkettä kolmisen tonnia kuussa. Se on nykyrahassa yli miljoona euroa eli hyvän lottopotin kokoinen summa!
http://www.eduskunta.fi/fakta/julkaisut/ekj5_2003.pdf
työkyvyttömyyseläkettä!!!!!!!!!
Mitä sitten. Vielä suurempi vääryys kuin halmeen anelemalla ja lääkärintodistusten nojalla saatu työkyvyttömyyseläke on se, että kuka tahansa kansanedustaja voi jäädä kuinka nuorena ja terveenä tahansa ilman anomuksia eläkkeelle 7 vuoden palvelun jälkeen!
Eihän Tonilla ole 7v. palvelusta.
1.kauden edustaja. Vai olenko ihan väärässä?
On tuulut tapeltua ja riehuttua humalassa enemmän jä vähemmän tässä vuosien varrella.Ja putkassakin oltua.
En vaan heti ymmärtänyt hakea elakettä,kun se näikin helpolla saa.Oma hölmöys vähän v--taa.
Halme olisi laitettava pöllyn tekoon siinä ajatukset selviäisi.
HALMEESSA HARMITTAA ENITEN EHKÄ SE ETTÄ KAVERI KUSI SUKKAAANSA JOKA ASIASSA MISTÄ HUUSI
ELI HALMEEN KUVA LAKUPÖTKÖÖN
että Halme ampuu itsensä (katkaistulla haulikolla, jotta osuu) ja k.o. raha annetaan sotaveteraaneille. Niidenhän asia on aina ollut Halmeelle tärkeä, etenkin selvin päin.
enää rahaa, sillä nehän on jo ruvenneet realisoimaan omaisuuttaa, koska avuntarvitsijoiden joukko käynyt jo kovin pieneksi ja tarkoitus heillä, että senttiäkään ei jää, kun viimeinen veteraani siirtyy ajasta ikuisuuteen
On nämä hempuleita. Vähän aikaa töissä ja sitten lopullisesti yhteiskunnan siivelle.
TÖISSÄ?
maksaa eläkettä? Tulisiko siirtyä suoraan eläkesäästämiseen - sitä kulutat mitä olet säästänyt. Nykyinen eläkejärjestelmä on yhteiskunnallinen sopimus.
Halmeelle sairaseläkettä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000023277731
eläkesäästäminen Tony Halmeen työkyvyttömyyseläkettä
jos sitä ei yhteiskuntasopimuksin taattaisi?
ja aikanaan peritty eläkemaksuja palkasta! Halmeen eläkkeenmaksajaksi joutuu veronmaksajata ja sillä vissi ero
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=Työeläkejärjestelmä&btnG=Hae&meta=
Selviää sekin, että jos eläkkeet maksettaisiin henkilökohtaisesti säästöistä - ELÄKETURVAMAKSUISTA - niin nyt näkisitte jo nälkää.
Suomalainen järjestelmä lepää aktiivin työtätekevän kansanosan harteilla - he maksavat eläkkeellejääneitten eläkkeet.
Vakuutusyhtiö on rakenteeltaan aivan samanlainen - saamasi tulo sitä kautta on jonkun muun maksamaa.
Koita tajuta että on olemassa oikeasti sairaita (alusta lähtien tai työtaipaleen kesken) ja he saavat pienen eläkkeen -tuskin moni sillä on jos työhön pystyy. Siellä on aina sairaus tai joku pätevä syy takana jos ei voi olla työssä, harva on pummi kuitenkaan. Ja onhan sekin "sairasta" jos pummaa ja saa pienen summan eikä muuta yritä -silloin se eläke on ansaittu kanssa. Kyllä kuka vaan koittaa haluamaansa työtä jos siihen on mielekkäät mahdollisuudet. Mutta kansanedustajilla on liian suuri eläke verrattuna taas taviksen 580 ja 600 e joka on taas liian pieni jos laskuja tulee tuon tuosta. Suurempia summia saanee joku työttömyyskassan jäsen jolla on jo alkujaa hyvä palkka? Sairaspäivärahalla oleva, työttömyyskorvauksella ym. oleva voi saada 400 e kuussa asumistuki. Siinäkin on äkkiä pulassa. Pitäisi olla kaikille sopivia opiskelumahdollisuuksia ja työ ym tarjolla vaihtoehtoja.
Luin muistaakseni että eräs pääpaikalla oleva edustaja ei tiennyt paljonko kuolleen rauhanturvaanjan kotiin tuominen sinkkiarkussa maksaisi. Ja se maksoi lehden mukaan 100 000! Entä sitten itsenäisyyspäivän juhlat ym. Kyllä rahaa hassataan. Sairas sentään tarvitsee elääkseen rahan, ja nyt en puhu kansanedustajien suurista eläkkeistä, vaan tavallisten ihmisten jutuista. Ne ovat siihenkin varattuna "pienempiä" summia, mitä muualle hassataan menemään.
En ole itse eläkeläinen.
Ja en tarkoittanut että se puummajakaan olisi sairas, vaan pummaaminen on aika tyhmnää jos voisi saada vielä kivaakin hommaa ja paljon palkkaa jolla elämänlaatu paranee ja virikkeiden mahdollisuus lisääntyy. :) Taas sairaseläkkeelle voi olla joko psyykkisiä tai fyysisiä syitä.
eläkkeen saaja vika jos vakuutushtiö hassaa rahat, kyllä ainakin olen omasta mielestäni ansainnut eläkkeeni joka tilipussista sitä on peritty, on sitä 15 vuotiaasta tötä tehty eikä eläke ole kertynyt edes ennen 23 v syntymäpäivää.
Olen aivan samaa mieltä. Nythän on nyrkkeilijöillä Suomessa kova buumi, ei kun kehiin tienaamaan jos kantti kestää. Olen 59 v yrittäja ja sain sydän kohtauksen, tein sukupolven vaihdoksen sairauden vuoksi. ja vasta neljäs eri lääkärin puolto oikeutti työkyvyttämyys eläkkeeseen. Saan 720 € eläkettä nyt. En hyväksy, että näkymätön "kansan edustaja" palkitaan ansiotta 3300 €
Olen 59v yrittäjä ja taistelin 4 vuotta pois itse ansiotyöstä Lääkäriltä lääkärille,Työvoimatoimistossa,Kuntoutussäätiöllä,Kelalla,vuoden sairaslomalla,tein sukupolven vaihdoksen sairauksien vuoksi ja toinen tutkimus Kuntoutussäätiöllä psykiatrin lausunnon puolto oikeutti täyteen työkyvyttömyyseläkkeeseen.Saan 840€ eläkettä nyt.En myöskään hyväksy, että näkymätön nuorenpuoleinen "Kansanedustaja"
palkitaan hyvällä 3300€ eläkkeellä näin helposti!!!
minkäs teet,Minäkin saan eläkettä 600 euroa kuukaudessa
kansanedustajien sopeutumiseläkkeet pitäisi lopettaa välittömästi, ei tässä muutkaan sellaisia saa.
Eihän tämä muuten olisikaan voinut loppua.
En kertakaikkiaan tajua mitä ne lähiöpellet ajatteli kun tämän hepun äänestivät syömään kansalaisten leipää. Tuo äijähän on ollut aina täysi pelle. AINA!!!
Ne kirjat on tekopyhää kuraa. Sen esiintymisistä on aina paistanut sellainen falskius läpi että perkele.
Niistä huumeidenvastaisista höpinöistä ja "joku syötti mulle piriä" -löpinöistä ei tarvi enempää edes puhua. Toivottavasti monessa kodissa osataan viimeistään nyt jo myöntää että huijatuksi tultiin.
Ei Halmetta vielä elääkkeelle voi päästä,sen pitää mennä kelan järjestämään kuntoutukseen. Noin isolle ja riskille miehelle löytyy täältä suomesta vielä varmasti töitä. Raksan apumiehistä ja varastoapumiehistä on tällä hetkellä huutava pula.
vilmitähteks sillä onhan sitä kokemusta siitä
Ei hitto kun töihin vaan,vaikka kyllä sitä taitaa oikeastikkin juoppous taitaa vaivata.Tony kyllä itse haki eläkettä itselleen ja ei se ole tyhmästi tehty,mutta se on,että sellanen on menty myöntämääm.
JUU NIIN NIITTEN MUITTENKIN PITÄÄ UUDELLEEN KOULUTTAUTUA. VOIHAN SILLÄ TYHJÄLLÄ PÄÄLLÄ OLLA PORSTSARINA NIIN EI RASITU POLLA. ON TÄÄ TÄYTTÄ PASKAA KOKO KELAN YMM SYSTEEMI KU TOLLASETKIN PÄÄSEE ELÄKKEELLE...HÄVETTÄÄKÖ MYÖNTÄJIÄ YHTÄÄN. TULKAA JULKISUUTEEN SIETÄ KONTTOREISTANNE....TASAARVOIA TAVALLISILLE PULLIAISILLEKKIN....
Ei kun tosiaan ne päättäjät vaan sitten esiin.Kyllä mäkin voisin eläkkeelle vaikka jäädä,jos saisin saman kuin tony.Tässä vaan katsellu,kun työkaveri jo kuuskymppinen,ei pääse edes polvilleen,eikä eläkkeelle ja ollaan sentään mattomiehiehiä.Eläkettä vaan ei tipu,mutta joku saa.Helvetti kyllä tarvis vähän niinkun olla tossa kanssa jonkunlaista järkee.Eläkkeet katkolle ja myöntäjien nimet esiin.
KYLLÄ ON MAAILAMA MALLILLAAN TAAS, KUN TONY HALMEELLE MAKSETAAN ITSEAIHEUTETUSTA KÄNNÄÄMISESTÄ VIELÄ TYÖKYVYTTÖMYYSELÄKETTÄ!! MEILLE NAURAA JO NAAPURIN KOIRATKIN. SIITÄ VAAN ÄÄNESTÄMÄÄN LISÄÄ NOITA GRO-MAGNON IHMISEN TASOLLA OLEVIA, RASISTISIA ÄÄLIÖITÄ EDUSKUNTAAN. HÄVETTÄÄ OLLA SUOMALAINEN!! KAIKKI HELVETIN PELLET SINNE PÄÄSEEKIN, MITÄHÄN SE KERTOO KANSAN ÄO:STA???!!
viekää kaikki saatana
Se kertoo siitä, että idiootit kuten sinä saa näpäytyksen sormilleen :D
Halmeen kaltaiset pellet kyllä saisi pärjätä ihan kansanelääkkeen suuruisilla summilla. Tietäisivät mitä se elämä on. Mitä se on tehnyt, että ansaitsisi saada useita tonneja eläkettä kuukaudessa? Ei ainakaan eduskunnassa mitään, jauhanut paskaa, kuten aina ennenkin..
halme ei ole eläkettään ansainnut millään lailla.....typerä äijä muuttakoon muualle.
lähiöidioottien äänestää tuommoinen olmi eduskuntaan? Nyt sitten maksetaan taas ja pitkään.
Mitään muuta poikkeavaa tuossa äijässä ei ole kuin koko.
Matti Nykänen varmaan pääsis kanssa jos se olis ehdokkaana. Kuka witun pässi äänestää tuommoisia?
"Haulikkoon ja nuoraan määrärahat on..."
muuhun vähemmän stressaavaan ammattiin, no tuskin eduskuntatyö häntä edes stressasi edes ! puheenvuorot olivat vähissä.
raksalle vaan lautaa kantamaan ja piikkaamaan seiniä niin ei olis niin ajatustyötä. iso mies jää muuten hukkaan. luulis, että hävettää jäädä nuorena miehenä eläkkeelle. taisi olla suunniteltu juttu jo vuosia sitten.
Esim vartijaksi portsariksi
Ei missään tapauksessa kyllä vartiaksi,eikä toi poken hommakaan käy.Jos ei raksalle piikkariksi,sitten kansa ostaa menolipun ja vain menolipun rapakon taa,sielä olis sitten vertaistensa seurassa.
on aikoihin eletty,,,mieheni tekee raskasta työtä,perhana on selkärangan rappeuma,,jumaliste eikä tietoakaan eläkkeestä(on hakenut)ja ikääkin enemmän kun Halmeella,Nyt ei auta kun eduskuntaan pyrkiminen,,juopottelu, eiköhän eläke paperit irtoa!Kyllä ollaan "eriarvoisessa asemassa",nyt täytyy vaan todeta että yksi kausi eduskunnassa tuotti hyvän eläkkeen,,,ja osan siintäkin sairaslomalla,,,
Kova jätkä.Missä nyt on steroidipuheet?
lääkäreiden kumota tekemänsä myönteinen sairaseläke päätös ko.edustajalle. Tavis saa tapella vuosia ja varmasti paljon sairaampana, jotta saisi jonkinlaisen sairaseläkkeen,eikä monesti edes saa! Onhan niistä paljon esimerkkejä teeveessä ja lehdissä ollut :-(
ONKOHAN ELÄKKEEN MYÖNTÄNYT LÄÄKÄRI KOVINKIN LÄHEINEN TUTTAVA....ITSE KAKSI VUOTTA "KÄDETTÖMÄNÄ" JA EI TIETOAKAAN ELÄKKEESTÄ. TULOT TASAN NOLLA. JA SIT TOMMONEN HUUME JA ALKOHOLIRIIPPUVAINEN NOIN VAIN SAA TONNEJA KUUSSA KÄTEEN... SUOMESSAKO TASA-ARVOA??? TÄYTTÄ PASKAA...
INSIDE ONLY ja laivalla ruotsiin myymään persettään, siinä sille sopiva homma.
Tulkaa pohtimaan asiaa reserviin.com foorumille.Siellä tapaatte maan parhaat pohtijat.
no tämpä huomasin kans aamulla lehdestä, vähäks alko kiehumaan...
mutta jotkut ne kehtaa... kyllä varmana niin koittanu pitää matalaa profiilia pois julkisuudesta. ja jo on tyhmä kansa ja ansaitteeki tuollaset, jos viellä sitä käy porukka kannustamassa!!!!!!
Kyllä meillä näitä elättejä riittää, ei tunnu missään.
Tony Halme "siirtyy" eläkkeelle,,eikö eläkettä haeta?
Tässä ei tarvita kuin hakemus/ilmoitus valtionkonttorille, ei muuta.
Totta jees. Hanki hyvä työpaikka ja jää heti sairaseläkkeelle,ystävälääkärin tai muun kautta, ei tarvi tehä mitään ¨ja rahaa tulee 60 prossaa sen hetkisistä ansioista, Halmeelle kansanedustajan...
Eruskunnas tartte olla ku tarpeeksi vittumainen muille nii ne laittaa kyllä sut eläkkeelle ettei tartte kattella sua.Ei ne välitä ku kansahan sen eläkkeet maksaa.Se on vähä niiku yks vittumainen nimismiäs äänestettiin eruskuntaan nii saatiin se pois omalta kylältä vittuulemasta.
vähän maksaa,että toi pelle ei enää pyöri ihmisten harmina.Tajuaakohan itsekkään millainen järkijyrki on.
Pitäisi alkaa tuntua kun tuupataan, arvoisa tuulipukukansa. Näillä mennään, toivoo toni!v
Tony Halme on itse juuri sellainen luuseri-paska ja toisten elätti, jollaisia suuren ääneen itse vastusti.
Miltä nyt tuntuu olla elättiläisenä, tyhjänpäiväisenä paskana kansakunnan sylkykupissa!
3300e/kk on minun mittapuun mukaan pajon rahaa,,olkoo pelle mikä tahansa,,,
Täsmälleen samaa mieltä. Toisia pilkkasi mutta itselel kelpaa veronmaksajien raha.
no kaikki luuserit saivat mitä tilasivat kun äänestivät halmeen eduskuntaan. Halme käytti kaikki edut hyväkseen mutta mitä sen äänestäjät saivat? tOIVOTTAVASTI JÄRKEÄ PÄÄHÄNSÄ!!! kannattaa miettiä ketä äänestää vai onko sittenkin nukkuva.
Pitäiskö tässä ajaa kännissä ja ammuskella että pääsis eläkkeelle???
kaikkia sitä vanha ihminen kuulee! halme eläkkeelle.nuori työtätekevä terve mies.eihän tässä vanhematkaan pääse eläkkeelle vaikka on kuinka sairas hävetkää! laittaakaa hame päällenne.
Onko kukaan lukenut Halmeen kirjan ?
Ei ainakaan kirjan lukeneille ole epäselvää , mikä oli MIEHEN tarkoitus.
Hänhän näytti selvästi Suomalaisille miten suomalaiset ovat TYHMIÄ.
ÄÄNESTÄKÄÄ vain lisää PELLEJÄ eduskuntaan.
Vai muutetaanko eduskunnan nimeksi JULKKISKUNTA.
Pe...e t...ät
Työkyvytön mieshän se on. Minä en ainakaan sitä töihin ottais eikä siitä todistettavasti noihinkaan töihin ollut. Minkäs kukaan vammaisuudelleen mahtaa.
Vetäis vaan ensimmäisestä eläkkeestä viikon viina- ja pirikuurin ja tärisis kuoppaan.
hiljattain eläkkeelle, ja oliko se vallan polvivamma? Kyllä saa tavallinen ihminen olla aika rikki eikä eläkkeelle pääse. Vaikka olisi tehnyt yli 35 vuotta töitä. Mites ne vakuutuslääkärit näissä tapauksissa oikein toimiikaan??
Valtiokonttori
Pääjohtaja Jukka Wuolijoki
Puh. (09) 7725 200
Pornonäyttelijän tilanne on aika mielenkiintoinen, sillähän on syyte päällä ala-ikäiseen sekaantumisesta. Jos syyte menee läpi ja todetaan että hän pystyy vielä hommiin, voidaanko eläke perua ?
itselles työkavereiks? Siis pornonäyttelijön ja Halmeen? Vai et kumpaakaan. Ehkä et kumpaakaan. siksi saivat eläkkeen.
Eikö olis aihetta peruuttaa eläke ja laittaa nuorimies uudelleenkoulutukseen.Niin ainakin muut joutuu tekeen.
Eiköhän eläkepäätosten teko kuulu joillekin muille tahoille kun valtio konttorin pääjohtajalle.
Joo. Mies joka pääsi eduskuntaan sanomalla, että on paikalla joka päivä, katsomassa poissaolot. Taitaa tony itse voittaa poissaolotilastot. Ja kuinka paljon sitä eläkettä olisi saanut ex-urheilija/nappikauppias/ampumarikollinen?
montako juoppo narkkaria rattijuoppoa
tarvis kansaneläkkeen
VITTU ON PERSEESTÄ
VITTU KUULA SILLE JOKA EDES EHDOTTI ASIAA
on tainnu HALME VETÄÄ HANURIT
ollessani ajattelin että ompa miähellä kovat mielipiteet,ku oli viämäs kaikki ulkomaalaset,mustalaaset,homot ja yhteiskunnan elätit saunantaa.Ei ihme ku ei maininnu narkkareita.Tais jäärä ny tyät vähä kesken ku pääsi itte yhteiskunnan elätiksi.
jep,tunnen monia jotka ovat jo vuosia hakeneet sairaselaketta kun niilla on jalat tai selat paskana,ja vaikka kuinka monen laakarin lausunnot mutta kun on kansanedustaja niin aika helposti nakyvat elakkeen myontavan,..ja hyva palkkaisen elakkeen.
pistaa vihaksi.
Halme voisi tehdä suomenkansalle palveluksen
ja vetäistä itsensä narun jatkoksi!!!!
En ole naurettavampaa tapausta nähnyt!!!
Olkaa onnellisia häntä äänestäneet!!!!
LAKI ja turvat kiinni älkää halmetta syyttäkö jos suomessa maksetaan eläkettä jos asiat niin vaatii.Sama koskee kaikkia meitä työläisiä ja muita paskan puhujia,se on vain kateellisten itkua ja hammasten kiristystä.Eikä tuo mitään verraten esim.jäyyi optiohin mitä jokapäivä saa lukea lehdistä.
äänestäjät saa omaa pettymystään purkaa.Lupas panna tään maan ojennukseen mutta eiku ojneteli heti alakuunsa vaan omaskämpäs pistoolikättä ja pani vaa akkansa ojennukseen.Eikä saanu eres ittiään ojennukseen.
Kuka vielä valittaa Suomen hyvää sosiaaliturvaa.
Jakomäen kaljankittaajia jymäytettiin äänestämään ja nyt jymäytettiin yhteiskuntaa.
Tuloja tasataan....
Äänestäkää frederik eduskuntaan hänellä samat tavoitteet kuin Halmeella
HEHE!!!!
NAURUA....SUOMEN KANSA ON TYHMÄÄÄÄÄ!!!!!!
TÄSSÄ NÄKEE POLITIIKKOJEN MAHDIN..NÄITÄ LÖYTYY AIVAN JOKA PUOLUEISTA....KATSOKAA TARKKAAN KETÄ ÄÄNESTÄTTE....
Toivottavasti TÄMÄN KANSANEDUSTAJAN eläke maksetaan niiden 16 000 äänestäjän taskusta jotka tämän pellen kansanedustajaksi valitsi. Jos tämä ei ole kansanedustajien omahyväistä kähmintään niin ei sitten mikään. Säälittävä tapaus kansanedustajana ja poliittisena kähmijänä.
mikäli oikein muistan nämä samat tämän palstan
kauhistelijat kehuivat vuonna 2003 jolo pystyssä
tonya, että kyllä nyt loppuu lintsareiden rehvastelu
eduskunnassa ja ulkomaan pellejen elvistely
sossun luukulla...
vaikka silloin jo oli varsin hyvin tiedossa, että
EXIT ONLY olisi pitänyt tonyn tapauksessa tatuoida
kalloon, eikä perseeseen. umpiluuhun kun ei
dataa saa työntämälläkään.
Äanestäjät nyt ei "julkkuja" kehiin ,ottaa niin päähän tuo Halme juttu että kihisen kiukusta.Niillä rahoilla varmaan käyttöä oikeasti tarvitseville,enkä tarkoita kansanedustajia.
lisää tukee maajusseille.
hieno homma eka riehutaan aseen kanssa, saadaan jonkin sortin tuomio ja sitten vaan eläkkeelle kun kantti ei kestä tehdä töitä. Julkkikset ja kaikki "veltto virtaset" pois eduskunnasta. niin myös kaiken mailman "kauko juhantalot "
Olen tehnyt kuitenin parinkymmenen vuoden työputken ja työkyvyttömyyseläkettä saan 800 ekua - sillähän sitä pärjätään, ku vuokra on 530. Enkä saa soppalasta yhtään mitään. Ja sairastuin vielä työpaikalla ja ammattitaudiksi hain, mutta korkeinoikeuskin piti papereita vuoden pöydällään eikä ottanut asiaa edes sitten käsittelyyn. Ja selvä AMMATTITAUTI - homepölyaltistus....... köyhät kyykkyyn.
Ihmettelen yleensäkin meitä suomalaisia äänestäjiä jotka tuolle miehelle paikan Arkadianmäelle antoi. JA niitäkin jotka yleensä antaa äänensä jollekkin julkkikselle. Tanja Saarela hyvä esimerkki aikaisempina meriitteinä missi. Voi hyvät hyssykät nyt alkaa sitten nuo maajussit parveilla eduskuntaan! Televisio-ohjelma meriittinä voi helv... Mutta ei siinä voi sitten syyttää kuin itseään jos äänen sellaiselle antaa. Kyllä se selvä oli silloin jo kun Halme ehdolle asettui että siitä ei seuraa yhtikäs mitään kauhea uho päällä. Sitten kun siellä penkissä istui niin kyllä ne vanhat "konkarit" sen turvan tukkoon sai. Siellä se istui käsi poskella ja mietti varmaan seuraavan viikon ryyppypaikkaa ja miten saa kasvuhormonit tullista läpi ja mihin laittoman aseen pistää lähelle tarpeen vaatiessa käyttöön ettei heti huomaa ja jää kiinni. Sirkus olisi ollut tuollaiselle oikea paikka kun julkinen pelle oli jo heti alkuun. MIETTIKÄÄ KENELLE SEURAAVAKSI ÄÄNENNE ANNATTE.
Näin se valta muutti Halmeen periaatteet. Hänestä tuli samanlainen ketku, kuin kaikki muutkin vallankäyttäjät Suomessa ovat
Halme halusi pizzanpyörittäjät pois Suomesta. Nyt saa eläkettä tekemättä mitään kahden pizzanpyörittäjän verran.
Ei sen puoleen, Halme onnistui populistina pääsemään herrahissiin ja nyt ottaa sieltä vain herrana roposensa. Mutta mites se iso kirja sanookaan... "vaikka voittaisi omakseen koko maailman, mutta..."
Hei! Minä olen kymmenen vuotta vanhempi kuin Halme. Ja terveydellisitä syistä uudelleen koulutuksessa, miksei Halmetta uudelleen kouluteta????? Kaikkia ihmisä olisi kohdeltava tasapuolisesti vai mitä?
Halmehan on löytänyt täydellisen reseptin nyky-yhteiskunnassa menestymiseen:
1. Kokeile nyrkkeilijän uraa ja epäonnistu.
2. Käytä hormoneja ja epäonnistu silti.
3. Mene eduskuntaan puhumalla populistista paskaa, jonka idioottikin ymmärtää.
4. Ammuskele piripäissäsi Helsingin keskustassa ja hankkiudu pöpilään.
5. Korjaa työsi hedelmät!
HYVÄ HALME!
PALJON SAIT AIKAAN EduSKUNNASSA JA VIETÄT NYT HYVIÄ ELÄKEPÄIVIÄ,ÄLÄ UNHDA LIIKKUNTAA !!
VOISSIT KAIT HARKITA ELÄKKESI LISÄKSI JOTAIN KIVAA TYÖTÄ SIINÄ ELÄKKEESI LISÄKSI,KUN EIHÄN TUO TEIDÄN HERROJENKAAN ELÄKKEET OLE NIIN KOVIN ISOJA.HYVÄ HALME ,VIELLÄ KERRAN!
lopeta akka se ryyppääminen, ja opettele vaikka kirjoittamaan.
on nii sairas ettei pysty töitä tekemään.Mutta pystyy juamaan ja käyttämään aineita ja hakkaamaan viälä jonkun muijan.Nii ja tosiaan portsarinahan sitä pääsis pätemään vähä enemmän.Mutta sairas! eläkeläinen! töissä hassu juttu.
KUULES YRJÖ SETÄ,SÄ ET EDES PYTYISI NIIN PITKÄLLE KUIN TÄMÄ KAIKKEIN KOMEIN JA IIHANIN MIES HALME OLI JA ON EDELEEN.SÄ OLET NIIN SAAKELIN KATEELLINEN JÄTKÄ,KUN OLLA JA VOI,NIIN TYYPPILLISTÄ YRJÖÄ,ETTÄ YÖKÄTTÄÄ!
mitä hyvää se sai aikaan.Otappa vähä selvää näistä eläke asioosta.Ei sairas voi teherä töitä, sillähän perusteella sitä eläkettä maksetaan.Jos tekee niin eläke loppuu.En kai mä ny ketää miälisairasta karehri.Mitenkä sä nimen perusteella voit tyypitellä ihmisiä, yökötä vaan peilin eres.Ekkä sä voi tiätää mun saavutuksista, vai ooksä niitä jokka luuloo tiätävänsä kaikki.Ihaale vaa narkkaria mutta älä vaari sitä muilta.
sun miälestä että Halme sairastui,ku olit niin iloone sen pualesta,ku pääsi ansaitulle sairas! eläkkeelle! Vai tiäräkkö oliko se tavoote.Oot kyllä tyypillinen Merenneito.Mitähän miältä Halme itte on sun onnitteluusta.Hyvä hyvä pää sekos jatka samaanmalliin.Täs oli SUAMENNOS sun kirjootuksesta.Et tainnu ymmärtää mitä kirjootit.
tehdä sairas! eläkeläinenkin.Mulla olis hyvä homma Hameelle.Kerääs niitä vanhoja rasistisia lakritsipatukootten kuaria tiänpiälistä ku nehän on lailla kiälletty.Siinä sitä hermo lepääs ja tulis hyvä miäli ja sitä liikuntaa.Eikä somalit pahoottaasi miältänsä.Siinä sivus kerääs pulloja nii tulis sitä lisäansiota.Nii ja pullot tiätysti kannattaa juara tyhyjiksi ja tiärä vaikka löytääs vilä jonkun pilleripurkin.
Halmeelle, löytyy parempiakin duunia ,kuin pullojen kerääminen katuojista.Halme on valtionvirkamies, jota pitää arvostaa.Kerätköön joku muu vähävaraisempi ne pullot,kuin Halme.
kuule eksä käsitä että sairaseläkkeellä ei voi olla jos on palkkatyössä.Ku vaa rupiaaski tekemään töitä.Olis yks suurisuu vähemmän elätettävänä.
HALME TERVETULOA MUN LUOKSE PULLA KAHVILLE JA SAMALLA VOISIN ENNUSTAA SINULLE IHAN PIENTÄ PALKKIOTA VASTAAN JA SAISIT MINUT HOMMATA SINNE EDUSKUNTAAN! NIIN TEKSIN PALJON HYVIÄ PÄÄTÖKSIÄ JA ULKOLAISEN ELÄMÄ TULISI TUPLASTI PAREMPI KUIN MUIDEN.
tämä palsta ei ole tarkoitettu päiväkahviseuran tarjoamiseen.
HEH HEH ...OLI KYSEESSÄ ILTA KAHVIT!
PÄIVÄLLÄ EI ENNÄTÄ KUN OLEN TÖISSÄ JA TIETTYSTI SILLOIN KUN TEEN ETATYÖTÄ KOTOA KÄSIN,NIIN SILLOIN ON AIKAA KÄYDÄ VAIKKA ISOMMILLAKIN KAHVI JUTTUILLA
Sun etätyösi (hehehhe) on sitä että juopottelet yksinäsi kotona ja kirjoittelet paskaa nettiin.
Tony teki sen minkä lupasi !
Laittoi asiat kuntoon 4 vuodessa !
Ois kyllä ihan mielenkiintoista nähdä neljän vuoden takaisia keskusteluita näillä sivustoilla, sillon tätä tyyppiä kyllä niin aulaasti kehuttiin!
Eli suomi24-toimitus kaivakaas entiset jupinat esiin!
löytyy klikkaat tuosta yläpuolelta tietoa palstasta niin johan löytyy
ikäni oon tehny raskasta työtä selkä paskana olkapäät paskana mut ei puhettakaa et millekkään eläkkeele pääsis nin sit tälläinen tyhjäntoimittaja sen saa heti kun jaksaa vain juopotella ja ammuskella
kovin sairaalta etteikö arkadianmäelle kykenisi http://www.iltalehti.fi/uutiset/200702015682002_uu.shtml
Pointti vaan on siinä, että sitten ei olisi mahdollisuutta saada tuota eläkettä
Olen samaa mieltä kanssasi Halme ei päivääkään tehnyt rehellistä työtä ja maksanut Suomeen latiakaan veroja.Suomi on varmaan ainoa maa maailmassa että tällainen tyhjäntoimittaja voi ansaita eläkettä tosiaankin enempi kuin normaali ihminen palkkaa,joka käy kunnialliseti töissä ja maksaa veronsa.Vaalit lähestyy ja taas on menossa paljon saman kaltaista porukaa eduskuntaan hakemaan etuisuuksia veronmaksajilta.
Äänestäjät ottakaa järki käteen ja katsokaa kelle annatte äänenne.
vaivaako pää? Lonkka? Polvi? reilusti ylipainoinekin se on ollut kauan. vai päätäkö rasittaa kun korkealta putosi?
psykiatrilta, koska eihän tuolta voi muuten työkyvyttömäksi joutua
Niin missä ovat ne 16000 tuhatta ääliötä ketä äänesti viimeksi halmetta eduskuntaan
Heiltä voisi periä sen eläkkeen yhteisvastuullisesti
Ihan turha julkimo/ihmiskasvi....vetää sitten kivaa eläkettä!!!!
nyt palkkakuopasta?
On se mukavaa kun tommoset kusipää halmeet saa hirveet eläkkeet kun minä joka olen pieni palkkaisessa työssä (Käteen jää verojen jälkeen n500€/kk josta pitäisi maksaa vuokra ym ym.). Hain sossusta apua teki virheellisen päätöksen ja sain 100€ kuukaudeksi. KIITOS SUOMEN PÄÄTTÄJÄT!
Terveisin, Todella vittuuntunut kansalainen!
uskaltaisikohan yksikään teistä sanoa mielipiteensä hänelle itselleen..
Moni on kova uhoaja näissä keskustelupalstoilla..
Omasta mielestäni Halme on asia jätkä, ainoa kansanedustaja jolla oli oikeita mielipiteitä kautta aikojen suomenhistoriassa!
Itelläni menee köyhästi mut en ole perusjuntti suomalainen joka itkee toisen menestymisen perään, joten jos vain saisin jossai vaiheessa kunnian tarjoaisin kyllä hälle oluet!
perään,,eiköhän tuo ole just päinvastoin,kyllä keskustelijat on palstalla oikeassa!
Niinpä, muistan niin hyvin, kun hän leventeli aikoinaan vaalihaastatteluissa. Hän aikoi edetä jopa presidentiksi..
heh..
Kiitos kaikille jotka näitä hihhuleita äänestätte.Ajatelkaa pikkuisen ensi vaaleissa tai jättäkää äänestämättä.Nyt Tonni saa ison eläkkeen jonka me duunarit maksetaan.Kiitos kaikille Tonyn äänestäjille!!!!
KU KAIKKI NÄYTTÄÄ OLEVEAN SAIRAITA TAI MUUTEN VAAN KUSIPÄITÄ.
nero puit sen sanoix.
Täysi pelle.Saisi viedä saunan taa jne. Ei voisi enää paljoa idiootimpi olla.
On se vaan niin kummaa että tuollain pääsee sairaseläkkeelle. Mun äitini on saanut kolme pahaa sydänkohtausta ja hän on sairaseläkkeellä vuoden kerrallaan. Eli aina vuoden välein on todistettava kelalle että hän ei pysty enään oleen tehtaassa linjatyössä. Kahdesti hänet on jo pantu karenssiin kun kelan lääkäri on todennut äitini työkykyiseksi tapaamatta häntä koskaan. Onneksi meidän lakimies on saanut kumottua ne karenssit mutta ei se helpota sitä että äiti sai viimeisen sydänkohtauksen juuri karenssipäätöksen ansiosta.
Nää konttorin paperilääkärit! Tälläselle pellelle jakaavat mun verorahoja sittten. En varmasti äänestä Soinin paskapuoluetta!
Jää eläkkeelle niin jos hänen eläke on pienempi kuin saatu palkka, niin valtio verovaroista maksaa erotuksen,että eläke vastaa vähintään saatua palkkaa.
Tästä ei kansan edustajat puhu äänestäjille.
Mitä sinä sielä mariset,mä olin Norjassa aikoinaan lautalla töissä 1,5v.Palkka tuli suomeen (n.140 000e).Nyt saan eläkettä Norjan keskuspankista 9000e\kk. kuussa,sinne oli kanssa hieman hakijoita n.4000,ja 26 valittiin.Maksan veroa eläkkeestäni 3000e kuukaudessa.JA PERKELE JOS EI HALUA JATKAA TYÖNTEKOA,NIIN EI OLE PAKKO.Hommaa parempi duuni.T.suht.nuori eläkeläinen
En tiedä milloin me Suomalaiset opimme sen asian että olemme täysin ohjailtavissa ja LAMMASKANSAA.Nurisemme joka asiasta mutta emme uskalla tehdä asioille mitään radikaalia muutosta.Pyörimme tässä helvetin oravan pyörässä ja pyyhimme toistemme perseitä ja annamme niin näyttävästi kyykyttää jä nöyryyttää itseämme.Tämä jatkuu niin pitkään kunnes taas joskus heräämme talvi-uniltamme ja olemme taas KARHUJA.Tavallinen rahvas murisee haaskan vieressä ja kansan tahto korjaa potin kotiin suuressa TOLPPATALOSSA siellä mäellä !!!!
Että mää ensin tai minä ainoastaan!
Entäs lapsuudenkodin vanha naapurin täti, joka
on nyt vanhainkodissa, syö kylmää ruokaa, jos joku ehtii syöttää sitäkään.
Mahtaisiko hän olla ylpeä sinusta???
epäoikeudenmukaiselta tuo Halmeen eläke.
Itse olen vammautunut ja sairaslomaa pyöritetään pienissä pätkissä koko ajan vaikka lääkäri on sanonut että kuntoon en enää tule. Eläkelaitoksen kasvottomat lääkärit vaan ovat sitä mieltä että "Ei eläkkeelle vielä". Tilanne on nyt jatkunut kohdallani jo kolmatta vuotta. Kohdallani kyse on siitä, että olen oikea kätinen ja oikea käteni on vammautunut niin että hyvä kun edes kotona selviän arkiaskareista.
Halme taisi olla nippa nappa vuoden sairaslomalla ja heti sai pysyvän sairaseläkkeen.
Tosi tasapuolista Suomessa tuo sairaseläkkeelle pääsy.
laittais eläkkeet vasta jos saa jotain yhteiskunnallista aikaan ,ei ole tainnut kyseinen herra muuta olla saanut kuin suosia kaikenlaista aineiden käyttöä ja sekoillut.
niin se vain on nyky yhteis kunnassa että rehellistä työn tekoa ei aina?? kunnioiteta.. nuihin eläkkeisiin antaisin kommenttini näin.kyllä jossain pitäisi olla raja nuihin eläkkeisiinkin.. työstä eläke eikä mistään sairas lomasta ja toiseksi??? mikä ois se kohtuullinen eläke meidän päättäjille?? ei näköjään mikään riitä??? en halua loukata ketään.. mut jurpii välillä .. et tälläistä suomessa...voi voi.. äänestkää sydämmellä nyt tulevissa vaaleissa. et saako ne jotain kansa kunnan hyväksi??
Nyt joutuu eduskunnnan keittiökin sitten hakemaan
vihannekset torilta kun oma kasvimaa jää eläkkeelle...
Pisti vaan ajattelemaan, oliko Halme työkyvytön jo ennen vaaleja. Työpaikka on sellainen, ettei siellä kysellä "onko kaikki tallella". Pääsyvaatimuksena vain tarpeeksi (hölmöläisten) ääniä.
Näin ne vaan pa.... voi itelleeen hakea eläkettä ja se myönnetään.
Mitä halme on saanut eduskunnassa aikaiseksi
EI MITÄÄN!!!
Ollu sairaslomalla suurimman osan, sen on saanut aikaan.
JA ME ORJAT maksetaaan tän hölömön ekäke.
On ampuma-aseen luvaton käyttö yms....
Entäs jos tavallinen tallaaja tekee tommosii, linnaaan laittavat
PERKELE !!!!
MITÄ HALME ON SAANUT EDUSKUNNASSA AIKAAN EI SIT YHTÄÄN MITÄÄN, OLLUT SAIKKARILLA VAAN
TEKI AMPUMA-ASEEN RIKKOMUKSIA YMS...
JOS TAVALLINEN TALLAAJA TEKEE TOMMOSIII LINNAAN JOUTUU.
Seuraavaksi hommataan eduskuntaan Matti Nykänen. Pitäähän siellä joku edustaja olla sellainenkin, jonka kustannuksella muut kansanedustajat tuntevat itsensä älyköiksi. Halme varmasti ajoi hyvin tämän osan. Mitään muuta ilmeisesti ei.
kun tuuppaa roinaa lihakseen niin olevattomat pallit surkastuvat entisestään ja sitten hapankaalilla täytetty päävärkki rupee vetään oikosta ja pieksevä suu menee suppuun ja sitten sontii alleen ja joutuu lääkärin pakeille joka töötölle sitten kirjoottaa paperit joilla se potilas sitten saa eläkkeen ja kangaskaupasta halvempaa leninki kangasta. näinkin voi käydä.
Halmeen tapauksessa eläke ihan suotavaa mielestäni kun kyseessä on ihan aidosti sairastapaus ja kaikille vastuullinen ja säännöllinen palkkatyö ei vaan sovi. Tony on maksanut niin vitusti suomeen veroja että antakaapa hänen hiukan nauttia kylvämänsä sadon hedelmästä! Hyi te kateelliset!
ja nekin sitte surkastuu nii eihän sitä voi muutaku jäärä eläkkeelle.Pilvessäolo ehkä korvaa itsetunnon hetkeksi.Pakkohoitoon se rusinapalli pitääs laittaa.
luuseri-juoppo-narkkari-sekakäyttäjä-kriminaali-loiseläjä-takinkääntäjä-valehtelija-omaneduntavoittelija-sanansasyöjä-yhteiskunnan elätti-neiti-halme
vedä hame päälle ja pysy siellä hesan kuppiloissa keskioluella muiden moniongelmaisten kanssa..HÄPEÄ JA ÄLÄ NÄYTÄ NAAMAASI ENÄÄ MISSÄÄN!!
ENNEMMIN ELÄTÄN VAIKKA 10 TYÖNVIEROKSUJAA KUIN SINUA...HE AINAKIN OVAT REILUSTI PUMMEJA!!!!
On se kumma tämä suomen eläkesysteemi! Itselläni 3:n lääkärin lausunnot sairaudestani ja vielä hylättiin! Valitus vetämässä (ei vielä tiedä miten mummon käy) Ei varmaan Halme ole tietoinen KIVUSTA ja TUSKASTA! Siis eläkkeelle pääsee kun juo käyttää huumeita ja pieksee kaikki lähi omaiset! Täytyy alkaa kokeilemaan tuota konstia jos kivut ja säryt eivät päätöksen tekijöille riitä! Oma eläkeeni tulisi olemaan n. 700 e/kk
Sama täällä rahikaisella, sanotaan leikkisästi. Itse olen hakenut työkyvyttömyyseläkettä muutamaa keskeytystä lukuunottamatta jo lähes 20 vuotta. Selkä tohjona, ym.ym. Nytkin on valitus menossa eläkeoikeudessa, näinä päivinä pitäisi vastaus tulla. Lääkäreitten todistuksia on pitkä pino. Tämä jakso kaikkine valituksineen on kestänyt taas kerran 2,5 vuotta. Toiset ne saa jostain kumman syystä eläkkeen helposti, mutta toiset ei.Lääkärien mukaan saat eläkkeen, jos molemmat kädet on poikki olkavarresta ja oma pää verkkokassissa, kun vastaanotolle menenet. Siinä meille diagnoosia kerrakseen. Kukas sen pääni sitten kantaa, jos ei ole käsiä?
Haalme taisi muutaman kaljan ottaa, että kädet kohmelossa tutisi ja eikun eläkkeelle, miten sitä pysyllä tähtää, kun kädet vapisee, eihän sitä osu mihinkään.Kyllähän lääkärit toki tuon asian ovat ymmärtäneet oikein.terveisin:
kainuulainen
Niin itselläkin on lääkärinlausuntoja jo viideltä vuodelta ja viimeinen niitti tulikin pari kuukautta sitten kun todettiin ihan työkyvyttömäksi.Sairauksia voisin vaikka muutaman muillekin antaa eli niitä on yhteensä 8 eri lajia ja silti sanoo Ilmarinen että terve oot ja töihin vaan.Taidan pyrkiä eduskuntaan ja alkaa ajaa tätä eläkeasiaa muillekin kuin herroille.Hehän nyt näytti tien että ei niihin päätöksiin kuukausia tarvita kun leimaa vain myönnetyksi ja näin säästyy aika lääkäreillä hoitaa muitakin potilaita kun ei tarvitse jatkuvasti samaa tutkia ja lausuntoja kirjoitella.Ja johan siinä työttömyysluvutkin kaunistuisi kun oikeat eläkkentarvitsijat saataisiin pois kortistosta roikkumasta.
Halmehan voisi pyrkiä eduskuntaan portsariksi vahtimaan etteivät kaikenmaailman rattijuopot huumeidenkäyttäjät ja vaimonhakkaajat pääse sisään.
Jos ei ole koulutusta on ainakin kokemusta.
Toisaalta jos saa noin hyvää eläkettä ei tarvi mennä duuniin ollenkaan jos ei huvita.
lässyn lässyn kaveri.Jatkas uraansa rakennusmiehenä....Oppis kovisten kanssa elämään.
>Pitää paikkansa mut eix sentään suomen lain ki luulis koskevan meit kaikkii mut herra saa tehä mitä tykkää ja jatkaa ammatissaan ja tosiaan sit saa siit viel eläkettäkin..Elämä on joo...
Ei voi ku ihmetellä,ei ainakaan missään muodossa ole
sitä ansainut.Jos tavallinen tuunari särkee ittensä
työtapaturmaisesti ei saa mistään mitään korvausta.
Jää ainoaksi mahdollisuudeksi sossu,eikä sieltäkään heru kun on työtapaturma.
Halme vei äänillään myös Soinin eduskuntaan. Selkeä johtopäätös on myös jättää äänestämättä ko. henkilöä tai puoluetta, jos tämä tapaus 'ei tyydytä'. Vastuu on myös puolueen. Ja muutenkin jo pelkästään se aamutelevision ärsyttävä mainos olisi ihan riittävä peruste..
mikään lastentarha ole..Timo Soini on hyvä tyyppi ja eiköhän kaikki puolueen jäsenet ole osansa saaneet,Halmeen toilailusta,,,ja tuskimpa Soini sitä eläkettä on myöntäny,,mikä ei kyllä kuuluisikaan tälle hepulle!
päre palaa , on jotenkin käsittämätöntä kun seuraa , ketkä todella nylkevät veromarkoista itselleen puhutaan silloin miljardeista , eikä kukaan ole tietävinään ollaan niin kuin ei mitään olisi tapahtunu , vai onko kansalaiset niit helvetin tyhmiä , etteivät ymmärrä kuinka niitä vierään kuin pässiä narussa.
nössö-halmeen äänestäjille!
suuret puheet oli mikki-hiirellä.., kävi vähän pelleilemässä ja nyt vetää kunnon rahat,eläkkeet! oli pokkaa taktikoida ja käyttää taas hyväuskosia urpoja hyväks. Toivottavasti saa nekkuun ja monilta! ei hevetti mikä tyyppi,yök.
? ? ?
Sössötä mitä lystää.
Minkä laiseen ajojahtiin joutui Halme ? ? ?
Jaa-a.
Ei korppi korpin silmää noki. Helpoin ratkaisu taisi olla työkyvyttömyyseläke. Tuttu (hyvävelieduskuntalääkäri) varmaankin. Vihaksi pistää minua.
Menette tieneemeen Halmeelle Eläke €,miltä tuntuu?
Ne jotka suomen rakensivat ja eivät kerkiä työltänsä hoitaa etujaan ,ryöstetään kylmästi!
Kuka oikein asiotamme valvoo?
Vaalit tulossa ketä äänestäisin, jotta tallainen järjettömyys loppuisi.?
Kyllä selkäpiitä karmii ajatella näitä yhteiskunnan vääryyksiä!
Mitä seuraavaksi,oisko sattamin lainen tuomio oikein?
vielä tässä saa vielä kaikenlaiset haitta rahat ja haitta lisät päälle, jotka ovat verottomia tuloja.
Oisko vaikka samoja verukkeita kuten EU maataloustuet .
vielä tässä saa vielä kaikenlaiset haitta rahat ja haitta lisät päälle, jotka ovat verottomia tuloja.
Oisko vaikka samoja verukkeita kuten EU maataloustuet .
http://fi.wikiquote.org/wiki/Tony_Halme
mm helmiä:
"Jos kerran taiteilijaeläkettä myönnetään kaiken maailman savikukon pyörittäjille ja runon rustaajille joiden kippoja ja kirjoja on nähnyt ehkä viisi ihmistä, niin kyllä musta samalla tavalla pitäisi tukea entisiä urheilijoita. On ihan yhtä rankkaa treenata joka päivä 25 vuotta urheilua kuin puhallella vähän lavalla nuotteja paskatorveen tai sutia baskeri silmillä kännissä pillunkuvia tauluun."
nuoleskelee?
... ja mitähän urheilua se Toni on treenannut? Vetänyt saatanan vihannes piriä ja hormooneja vintin pimeäksi, jesh tosi hienoa! Juu taitelija eläke vaan, aika performansea se on esittänytkin, eikös se meinannut ampua muijansakin. YouTubella hieno filmi missä vihannes saa turpaansa oikealta urheilijalta, vain tuomari pelastaa plösön!
HYVÄ KOMMENTTI! OLEN SAMAA MIELTÄ!
siis samaa mieltä,että tony on kingi.nää saatanan pillipiiparit jotka täälä rutkuttaa tonyn eläkkeestä.saa painua abu babuja hyysäämään steissille.
koko mies täyttä ASHHOLEA
anaalista siis koko ukkeli.pelle mikä pelle
pelle englantii ennenku alat mitää kirjottelee! ja meeppä sanomaan toi Halmeelle itselleen!!!
oikein hihhhuloi? Taida olla samaa sarja, kuin Juha För
Usko pois, kyllä Halmeelle vielä sanotaankin tämä kaikki päin naamaa, ja kunnolla !
Hitto kun tuaki juutalainen olis pistetty Amin Asikaista vastaan, ni olis saanu mitä on ansainnukki, eli selkäänsä ja kunnolla.
Kaveri ei ole kuin suutansa soittanu joka paikassa, vaikka todellisuudessa ei ole mitään saanut aikaan.
Toivottavasti ostaa eläke rahoilla kunnon mömmöt, ja tekee Kirkat, ja PIAN.
tehtiin henkisesti raskasta työtä 30 vuotta. Työ vei loppuaikoina unet ja terveyden. Eläkettä puolet , mitä tämä Halme saa vuoden- kahden työstä.
aktiivisesti kuntoutusta ja tätäkautta mahdollista kouluttautumista ammattiin, koska Näin tehdään muillekin, jotka sairauden vuoksi joutuvat jäämään pois nykyisestä työstä ja jopa 55-vuotiata olen kuullut joutuneen uudelleen koulutukseen.
No joo Halmeella ei taida olla mitään varsinaista koulutusta mihinkään amamttin, mutta silti tuon kuntoutuksen kautta hänet pitäisi pitää kiinni työelämässä ja näin se joutuisi myös elättämään itsensä..
täällä muutkin vajaakuntoiset kursseja käyvät ja yrittävät toimeen tulla,vaikka jalat ei kanna eikä roppa kestä repimistä. Pitäs varmaan ottaa anapoolia ja ajella humalassa kärryllä.
valtakunnanpellelle ei tule suoda mitään erivapauksia asian suhteen
pääsee erilaisten rötöstelyjen takia eläkkeelle ennen aikojaan. Kyllä on täässä maassa monta katkeraa puurtajaa.
Jep, itse olen nyt uudellenkoulutettuna yli 50-v. ukkona työssä.
itse näitä juttuja? Vanha sanonta "joka miekkaan tarttuu..." osoittautuu jälleen paikkansapitäväksi. Halmeen vaalimenestys perustui vihaan muita kohtaan ja nyt kun tajuaa olevansa itse vihatumpi kuin oman vihansa kohteet konsanaan niin mahtaapa herneessä hurina käydä.
"Jumala armahtaa minä en" Jos edes tuo pitäisi paikkansa suurisuun jutuista niin eipä tässä voisi vetää kuin sen johtopäätöksen että eipä kauan tarvitse eläkkeitä yhtiskunnan maksella.
Kaveri nousi aikanaan vastamaan vääryyksiä ja nyt hän on esimerkki yksi suurimmista epäoikeudenmukaisuuksista viime aikoina. Kittos teille aikanaa Halmetta eduskuntaan ääneatänee.
olis lukemaan oppinnu?
Stanan luuseri Halme! Ensin äijä vetää hormooneja, viinaa ja lääkkeitä, sitten äö tippuu piirun veran (ei ollut paljon mistä tippuis) ja jää sitten veronmaksajien elätettäväksi. Vellihousu, lökäpöksy, luuseri, pummi ja paskiainen. Ampuu ja hakkaa naisia, lintsaa töistä, ajelee autolla josta ei ole veroja maksettu, jne... No niin Kontulan piripäät ja kaljaveiko, äännestäkää näitä lisää eduskuntaan, niin saadaan kaltaisianne elätettäviä lisää! Tehdä me muut oikeaa duunia, että voidaan näitä laiskoja piripäitä elättää!
On aikoihin eletty! Just oli TV:ssä, että yhä useampi työkyvyttömyyseläkehakemus hylätään, mutta tommoset ex-narkkarit ja sekopäät saa kyllä mitä vaan pyytävät! VOI VITTU!
On parempi, että Herra pistettiin eläkkeelle, kuin että olisi asetettu taas ehdokkaaksi vaaleissa. Vaikka eläke onkin kolmen duunarin palkka.
Äänestäkää Frederik eduskuntaan! hän on erilainen kuin halme ja pistää maan ruotuun! Frederik tietää mitä tekee!
T: Perussuomalainen