Pelastusvarmuus adventtiopissa

teoriassa

Joutuuko adventisti viimeiselle tuomiolle ollenkaan kun Elämän Kirjat avataan?
E.White-vainaalla ei ollut vahurskauttamisopista ymmärrystä sillä missään hänen kirjoissaan en ole löytänyt mitään mainintaa ko. asiasta.

4

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllästynyt

      Et ole siis lukenut yhtään kirjaa, kun et tiedä tuon paremmin.

      • adventtitotuudesta

        Mikä sivu ja mikä Ellenisi kirja?


      • vaikk
        adventtitotuudesta kirjoitti:

        Mikä sivu ja mikä Ellenisi kirja?

        Tie Kristuksen Luo


    • "Joutuuko adventisti viimeiselle tuomiolle ollenkaan kun Elämän Kirjat avataan?"

      Mikäli Jumala kelpuuttaa adventistin uskon pelastavaksi uskoksi, hän ei joudu viimeiselle tuomiolle, koska sinne ei joudu Jeesuksen seurakunta, vaan se on kansojen tuomio.

      Kristuksen seurakunta temmataan ylös taivaaseen Antikristuksen ajan alkaessa maan päällä ja joutuu silloin Kristuksen tuomioistuimen eteen, mutta se ei ole tuomioistuin, jossa jaettaisiin kadotustuomioita, vaan siellä punnitaan kristittyjen vaellus.

      Kristus tulee tuhatvuotisen valtakunnan ajaksi hallitsemaan maan päälle, mutta hänen kanssaan tulee myöskin ylöstemmattu seurakunta, jonka edustajat hallitsevat Kristuksen kanssa, kuten Ilmestyskirjan 20. luku kertoo.

      Tuhatvuotisen valtakunnan päätyttyä ja saatanan päästyä vielä vähäksi aikaa vapaaksi koittaa sellaisen lopullisen ja viimeisen tuomion aika, jolle kootaan kaikkien aikojen kaikki ihmiset, siis Kristuksen seurakuntaa (ja Vanhan Liiton uskovia) lukuunottamatta. Tätä tuomiota kuvaa Ilmestyskirjan 20. luvun loppuosa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      120
      4540
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      66
      2619
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1146
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      853
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      41
      835
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      807
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe