Te tekopyhät!

todella typerää kuulla, että helluntalaisuus yllättäen on jotenkin huono asia tänä vuonna, kun viime vuonna Ilkasta paasattiin, että "ei sillä väliä, kunhan musa on hyvää". Ja musiikki oli paljon paskempaa kuin Pätsillä! Jostain syystä ääni on vaihtunut kellossa hirveän monella ja uskonto onkin yllättäen Idolssin este. Ei se vaan viime vuonna ollut.. säälittävää tekopyhyyttä. Ne, jotka tunnistaa itsensä niin menkää itseenne.
7434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

idolsia, joten en tiedä Jääskeläisen kuin nimeltä. Julkisuudessa häntä ei ole näkynyt, joten se kertonee hänen lahjakkuudesta.

Pätsin uskonnon esilletuominen sattuu nyt vaan pistämään silmään liikaa.

Äänestä
  • En katsonut viime vuonna enkä Ilkkaa kuullut laulamassa,mutta ei siinä ole mitään pahaa jos joku on uskossa,kunhan ei tuu mulle sitä tyrkyttää!!!

    Äänestä

Viime vuonna en oikeastaan ajatellut asiaa ollenkaan. Jälkiviisaana voi todeta, että Jääskeläinen ei olisi missään tapauksessa ansainnut voittoa viime kerralla, koskapa oli kaikin puolin finaalin huonoin laulaja. Epäilen, kuten moni muukin, että uskovaiset äänestivät häntä vain hänen uskovaisuutensa takia, mikä ratkaisi lopulta kisan hänen edukseen.

Pätsin kohdalla on tavallaan vähän sama huoli. Ei kenenkään pitäisi saada tuollaisista täysin asiaan liittymättömistä seikoista mitään kilpailuetua. Onneksi Pätsi on kuitenkin oikeasti lahjakas ja erittäin hyvä-ääninen laulaja, joten oikeusmurha ei olisi yhtä suuri vaikka hän voittaisi sen takia, että uskovaiset aloittavat taas liikehdinnän.

Kaiken kaikkiaan toivon, että kaikki uskonnot häviäisivät maailmasta mahdollisimman nopeasti, niin ei tarvitsisi enää miettiä tällaisiakaan. :)

Äänestä
  • kuin monet muutkaan äänestä koko idolsissa. Nehän pitää koko kisaa syntinä ja siihen osallistuvat tuomitsevat helvettiin, kannattaa ottaa asioista selvää ennen kuin alkaa paasata tuollaista naurettavuutta! Eihän hellarit varsinkaan hyväksy edes iskelmän kuuntelua rockista puhumattakaan. Tietenkin joukossa löytyy poikkeuksia, mutta ne onkin hellareille mustia lampaita!

    Äänestä

  • Ei hellarit kirjoitti:

    kuin monet muutkaan äänestä koko idolsissa. Nehän pitää koko kisaa syntinä ja siihen osallistuvat tuomitsevat helvettiin, kannattaa ottaa asioista selvää ennen kuin alkaa paasata tuollaista naurettavuutta! Eihän hellarit varsinkaan hyväksy edes iskelmän kuuntelua rockista puhumattakaan. Tietenkin joukossa löytyy poikkeuksia, mutta ne onkin hellareille mustia lampaita!

    ei se noin kyllä ole. Olet sekoittanut helluntalaiset johonkin muuhun uskonlahkoon. Helluntalaisia muusikkoja löytyy Suomesta pilvin pimein. Helluntalaisuuteen kuuluu nimenomaan runsas musiikkielämä. Tottakai äänestävät Pätsiä - jostain helluntalaisseurakunnan sivuilta löysin jo kehoituksenkin.

    Äänestä

  • puhut kirjoitti:

    ei se noin kyllä ole. Olet sekoittanut helluntalaiset johonkin muuhun uskonlahkoon. Helluntalaisia muusikkoja löytyy Suomesta pilvin pimein. Helluntalaisuuteen kuuluu nimenomaan runsas musiikkielämä. Tottakai äänestävät Pätsiä - jostain helluntalaisseurakunnan sivuilta löysin jo kehoituksenkin.

    musiikki- ja lauluharrastusta siinä mitassa, että ottaen huomioon prosentuaalinen osuus väestöstä, osaavista laulajista ja muusikoista on älytön määrä helluntailaispohjaisia. Sama juttu muuten USA:ssa - bible beltiltä tulee loppumattomasti kovia muusikoita, jotka ovat saaneet käytännön koulunsa kirkoissa.

    Äänestä

asia, oli sitten kysymys uskonnosta, politiikasta, ihquilusta tai mistä tahansa. Addiktinen suhde johonkin tiettyyn suuntaan rajoittaa vapaata ajattelua ja siten myös ihmisen henkistä kasvua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on oikeasti kirjoitti:

todella typerää kuulla, että helluntalaisuus yllättäen on jotenkin huono asia tänä vuonna, kun viime vuonna Ilkasta paasattiin, että "ei sillä väliä, kunhan musa on hyvää". Ja musiikki oli paljon paskempaa kuin Pätsillä! Jostain syystä ääni on vaihtunut kellossa hirveän monella ja uskonto onkin yllättäen Idolssin este. Ei se vaan viime vuonna ollut.. säälittävää tekopyhyyttä. Ne, jotka tunnistaa itsensä niin menkää itseenne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu