jehovatotuus, mormoonitotuus, adventtitotuus. Miksei muut uskonnot ole ruvenneet kutsumaan nimensä mukaisesti oppiaan tietyksi totuudeksi ?
Missä on Jumalan totuus, sehän on se ainoa oikea totuus. Muuta totutta kun ei ole.
Luthertotuus
9
276
Vastaukset
Olen tällä palstalla todennut, ettei ole olemassa mitään adventtitotuutta, on vain adventistien käsitys asioista, ja sekin monessa kohden vääristynyt.
- sitten istut
täällä?
- ottanut sen
profetian viitan harteillesi,ja olet olevinasi,se ainut joka luulet tietäväsi,kaikki toduudet.Sanassakin sanotaan,että lopunaikana tulee niitä jotka koroittavat itsensä Jumalan yläpuolelle,ja pukeutuvat valkeuden vaatteisiin,vaikka heidän syämensä on kaukana Jumalasta.Valheillaan he eksyttävät jos mahdollista myös valitutkin.Tee parannus ja ota vastaan PELASTUS JEESUKSESSA KRISTUKSESSA,niin asenteesi muuttuu ja sydämesi täyttyy PYHÄLLÄ HENGELLÄ ja RAKKAUDELLA.
- kuhilas
Jeesus itse sanoo olevansa tie, totuus ja elämä (Joh. 14:6). Kun Jeesukseen tutustumme, tutustumme totuuteen persoonoituna. Kun Jeesusta seuramme, silloin seuraamme totuutta. Apostoli Paavali toteaa, että "Tietämisemme on näet vajavaista ja profetoimisemme on vajavaista, mutta kun täydellinen tulee, vajavainen katoaa" (1. kor. 13:9-10). Parhainkin tiedemies joutuu toteamaan, että tämä on parasta tietoa tästä asiasta tällä hetkellä. Jos joku väittää totuudesta kaiken tietävänsä, niin hän tuskin ymmärtää sitä, mitä hän väittää. Kukaan meistä ei täydellisesti totuutta tiedä. Tietämisemme on vajavaista. Tämä nöyrä asenne tulisi näykyä esityksissämme ja väitteissämme. Tämän tulisi vaikuttaa tapaamme suhtautua toisin ajattelevaan uskovaan.
- hirvas
ja tutkimalla sitä, totuus avautuu. Muuta totuutta ei ole.
Suhtautuminen muun "totuuden" julistajiin on oltava sellainen, että se herättää myös väärien oppien kuljetettavat olevat Jumalan totuuteen.
Tätä tekivät Jeesus ja apostolit, ja näyttivät esimerkillään myös meille, että väärää totuutta vastaan on taisteltava kaikin voimin.
Ei kukaan opi tuntemaan totuutta, jollei hän itse sitä etsi. - kuhilas
hirvas kirjoitti:
ja tutkimalla sitä, totuus avautuu. Muuta totuutta ei ole.
Suhtautuminen muun "totuuden" julistajiin on oltava sellainen, että se herättää myös väärien oppien kuljetettavat olevat Jumalan totuuteen.
Tätä tekivät Jeesus ja apostolit, ja näyttivät esimerkillään myös meille, että väärää totuutta vastaan on taisteltava kaikin voimin.
Ei kukaan opi tuntemaan totuutta, jollei hän itse sitä etsi.niin minun on hyväksyttävä se, että toisetkin etsivät totuutta. Jeesus vakuuttaa totuuden etsijälle: "Pyytäkää, niin teille annetaan. Etsikää, niin te löydätte. Kolkuttakaa, niin teille avataan. Sillä jokainen pyytävä saa ja jokainen etsijä löytää, ja jokaiselle, joka kolkuttaa avataan" (Matt. 7:7-8). Ei tässä sanota, että vain yksinään eläville kritityille annetaan ja avataan. Ei tässä rajoteta Jumalan apua vain luterilaisille. Ei tässä suljeta pois rehellistä totuutta ja armoa etsivää adventistiakaan! Armahtavaisuutta ja suvaitsevaisuutta, rakas veli, tarvitaan Jumalan lasten joukossa.
- hirvas
kuhilas kirjoitti:
niin minun on hyväksyttävä se, että toisetkin etsivät totuutta. Jeesus vakuuttaa totuuden etsijälle: "Pyytäkää, niin teille annetaan. Etsikää, niin te löydätte. Kolkuttakaa, niin teille avataan. Sillä jokainen pyytävä saa ja jokainen etsijä löytää, ja jokaiselle, joka kolkuttaa avataan" (Matt. 7:7-8). Ei tässä sanota, että vain yksinään eläville kritityille annetaan ja avataan. Ei tässä rajoteta Jumalan apua vain luterilaisille. Ei tässä suljeta pois rehellistä totuutta ja armoa etsivää adventistiakaan! Armahtavaisuutta ja suvaitsevaisuutta, rakas veli, tarvitaan Jumalan lasten joukossa.
sellainen olennainen tekijä, ettei se totuus löydy ihmisopeista, vaan Raamatusta.
- Sirkka Iita.
hirvas kirjoitti:
ja tutkimalla sitä, totuus avautuu. Muuta totuutta ei ole.
Suhtautuminen muun "totuuden" julistajiin on oltava sellainen, että se herättää myös väärien oppien kuljetettavat olevat Jumalan totuuteen.
Tätä tekivät Jeesus ja apostolit, ja näyttivät esimerkillään myös meille, että väärää totuutta vastaan on taisteltava kaikin voimin.
Ei kukaan opi tuntemaan totuutta, jollei hän itse sitä etsi.totuus ja elämä,pysytään siinä.JEESUKSEN VERI RIITTÄÄ!Siihen ei ole MITÄÄN LISÄÄMISTÄ.
Jos siis uskot,että se on vuotanut sinunkin edestäsi ja otat anteeksiantamuksen armon vastaan Jeesuksen kautta,niin sinä pelastut!
TÄMÄ ja vain TÄMÄ on oikea(ainoa)evankeliumi.Ja sen tyhmäkin ymmärtää!Jumalan tie on suora,siltä "ei eksy hullukaan"!
Näin sanoi kerran yksi uskova puheessaan,(uskova joka todella oli käynyt vaikeat tiet,ennen uskoon tuloaan,)ja se on totta.
Se on annettu lapsenmielisille ja niille,jotka murentuvat ja panevat oman viisautensa pois ja heittäytyvät TÄYSIN ARMON VARAAN! - kuhilas
hirvas kirjoitti:
sellainen olennainen tekijä, ettei se totuus löydy ihmisopeista, vaan Raamatusta.
että totuus löytyy Ramatusta. Minua ei juurikaan kiinosta tutustua toisten kirkkojen tai uskontokuntien opinkohtiin.
Ainoa, jota olen näistä lukenut on Katekismus tai Luterilaset Tunnustuskirjat. Raamattua tutkiessani olen käyttänty Old Testament Libray -sarjan osia tai The Interpreter's Bible -sarjaa. Edellisen julkaisija on SCM Press LTD ja jälkimmäisen Abigdon Press. Olen myös käyttänyt hyviä kotimaisia kommentaareja tekstin ja sen selityksen ymmärtämisessä, joista mainittakoon Aimo T. Nikolaisen Avaa Uusi testamentti -sarja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1104955
- 1534933
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h464682- 1463024
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa302713- 1582194
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue202168- 421937
- 231458
- 371443