Uskiksen kielteiset tunteet?

Miten niistä selviydytään? Väittääkö joku kokevansa vain myönteisiä tunteita ja leppoisaa harmoniaa arkipäivän puserruksessa? Mitä hyviä keinoja löytyy? Nyrkkeilysäkki ja -hanskatko? Löytyykö täältä vielä niitä uskiksia jotka hallitsevat ajatuksensakin, muistaakseni Tero-Tapio aikoinaan näin väitti, vaan eipä ole näkynyt näillä main aikoihin. Vai kiitteleekö uskis Jumalaa kaikista kielteisistä tunteistaan tyyliin "kiitä joka tilassa"?
8428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Joskus tuntuu että kielteisten tunteiden tunteminen on jotenkin itsessään jos synti ja väärin.
Tavallaan jotain siihen suuntaan että kielteiset tunteet pitäisi vain haudata piiloon.
Miksi ei voisi antaa tunteiden tulla ulos, eikä antaa niiden tehdä tuhojaan tukahdutettuna?
Onhan ihminen kokonaisuus jossa monet asiat vaikuttaa kokonaisuuteen.
Säkki ja hanskat on hyvä, samoin musiikki. Punttisali (friikkirasvalihasmutanteille) toiminee. En tarkoita että kielteisille tunteille pitäisi antaa valta. Tarkoitan että voisi olla varsin hyvä jotta ne saisivat tulla ja mennä luonnollisina.

Äänestä
  • Niin, Hengen voimallahan meitä raamatussa kehoitetaan
    saattamaan lihaamme kuriin... Ei siellä kuitenkaan kai
    ole sanottukaan, että se olisi helppoa, tai että se onnistuisi
    heti kokonaisvaltaisesti; mutta pikku-hiljaa. Koko elämämme
    loppuun asti meissa varmaan on Hengellä melkoinen työmaa,
    että saisimme itseämme ja tuntemuksiamme paremmin hillittyä
    ja hallittua; "emme me, vaan Kristus joka meissä asuu..."

    Joh.17:20. Mutta en minä rukoile ainoastaan näiden edestä,
    vaan myös niiden edestä, jotka heidän sanansa kautta uskovat minuun,
    21. että he kaikki olisivat yhtä, niinkuin sinä, Isä,
    olet minussa ja minä sinussa, että hekin meissä olisivat,
    niin että maailma uskoisi, että sinä olet minut lähettänyt.
    22. Ja sen kirkkauden, jonka sinä minulle annoit, minä
    olen antanut heille, että he olisivat yhtä, niinkuin
    me olemme yhtä - 23. minä heissä, ja sinä minussa - että
    he olisivat täydellisesti yhtä, niin että maailma ymmärtäisi,
    että sinä olet minut lähettänyt ja rakastanut heitä,
    niinkuin sinä olet minua rakastanut.

    Ts. pitäisi pyrkiä sellaiseen käyttätymiseen, ettei
    meille alettaisi sanomaan "ai uskovainen; -sinä vai?"

    Äänestä

että "maailmassa teillä ON ahdistus".
Sellaisina aikoina on vähän vaikea kiittää, mutta mä ainakin pyrin ajattelemaan positiivisesti.
Eikö "Sana"neuvo niin?

Äänestä

Mitenkäs se Raamattu sanokaan:

Jaak. 3:2 Sillä monessa kohden me kaikki hairahdumme. Jos joku ei hairahdu puheessa, niin hän on täydellinen mies ja kykenee hillitsemään myös koko ruumiinsa.

Äänestä

Silloin kun olin ns. uskossa, purin negatiivisia tunteita ihan normaalisti kuten muutkin ihmiset: löin muutamaa ihmistä ja hajotin tavaroita. Oikein ikäviin tunteisiin auttoi pamit ja kalja.

Äänestä

Kirjoitit ,,, Sillä monessa kohden me kaikki hairahdumme, Niin me mutta Uusi lämä EI hairahdu enää koska se Elämä on Kristus Elämä ja siinä emme me elää ja hairahdaa niinkuin tyytyväisenä väität puolustuxeasi sun synnin elämä...

Äänestä
  • Pystytkö sinä savis elämään synnittä edes yhtäkään päivää?

    Äänestä

No mutta mitenkäs rvelet Apostolien miettineen ristille naulittuina, taikka Johannes-kastaja ilman rakasta päätänsä, joka oli viety lautasella, hopeil´sella toki tanssitytön äidin tarpeisiin.

otettaisko mallia sieltä suunnalta uskoneloon, eikä sieltä mihin oma minä hetimmiten ohjaa.

ei koko elämää tarvi lapsenkaltaisuudessa viettää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sun-glasses kirjoitti:

Miten niistä selviydytään? Väittääkö joku kokevansa vain myönteisiä tunteita ja leppoisaa harmoniaa arkipäivän puserruksessa? Mitä hyviä keinoja löytyy? Nyrkkeilysäkki ja -hanskatko? Löytyykö täältä vielä niitä uskiksia jotka hallitsevat ajatuksensakin, muistaakseni Tero-Tapio aikoinaan näin väitti, vaan eipä ole näkynyt näillä main aikoihin. Vai kiitteleekö uskis Jumalaa kaikista kielteisistä tunteistaan tyyliin "kiitä joka tilassa"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu