ERITREA: YHÄ USEAMPIA KRISTITTYJÄ VANKILAAN

Vainottujen puolesta

27 pyhäkoulunopettajan ja -oppilaan ryhmä, joka pidätettiin pyhäkoulutunnin aikana Eritrean pääkaupungissa Asmarassa helmikuussa, nostaa pidätettyjen kristittyjen määrän jo 214:ään. Useimmat oppilaat ovat nuoria ja heitä pidetään pidätettyinä paikallisella poliisiasemalla yhdessä opettajiensa kanssa. Kaksi viikkoa aikaisemmin 14 erään toisen seurakunnan jäsentä pidätettiin pastorin kotona pidetyn raamattupiirin aikana, ja 15 naista vietiin vankilaan rukouspiiristä. Paikalliset viranomaiset sanovat, että nämä uskovat ovat "uhka kansalliselle turvallisuudelle". Jotkut protestanttiset kristityt ovat vangittuina metallisissa konteissa tai maanalaisissa selleissä, koska eivät ole suostuneet kieltämään uskoaan. Lisätietoa Christian Solidarity Worldwide:n tukikampanjasta

http://www.csw.org.uk

[COMPASS DIRECT 2/05]

7

945

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Herran sana käy toteen, kristittyjä aletaan pikku hiljaa taas vainota.

    • mistä tunnistat

      "Voi teitäkin te lainoppineet, kun te sälytätte ihmisten päälle (=veronmaksajien harteille) vaikeasti kannettavia taakkoja ettekä itse sormellannekaan koske niihin taakkoihin!" (Luuk.11:46)

      "He [fariseukset] sitovat kokoon raskaita ja vaikeasti kannettavia taakkoja ja panevat ne ihmisten hartioille (=veronmaksajien harteille), mutta itse he eivät tahdo niitä sormellaankaan liikuttaa." (Matt.23)

    • MarSarug

      lähetys ei suoraan tue siellä olevia vanhoja kristittyjä, orientaaleja-ortodokseja siis!?

      Mihin protestanttejakin vanhemmat krisityt tarvitsevat uutta ja oikeaoppisesta poikkeavaa nuorta kristinuskonmuotoa, jota isolla rahalla lännestä tuodaan ja tuetaan!?

      Proselytismiä vai hurskastelua isolla rahalla moinen touhu!?

      • S. Eko

        taas esille: uskonnonvapautta vastustava ortodoksi! Eihän tässä ole kyse siitä tarvitsevatko vai eivätkö orientaalis-ortodoksit tarvitse sitä tai tätä, vaan kyse on siitä, että eräiden toisten uskonnonvapautta poljetaan. Eikö teitä ortodokseja ole jo vainottu tarpeeksi kun ette myönnä muille samaa uskonnonvapautta mistä itsekin haluatte nauttia?!?


      • S. Eko

        jos protestantit tekevät lähetystyötä isolla rahalla niin mikä estää ortodokseja hoitamasta hommaa vielä isommalla? Oma passiivisuus varmaankin? Ortodoksienhan tulee tukea toisia ortodokseja. Missä on ortodoksien oma lähetysvastuu??


      • niitä jotka hyökkäävät evankeelisiä Jeesuksen Kristuksen seuraajia vastaan.Turha kiistää siihen Eritrean ortodoksit ovat syyllistyneet.


    • Nimetön

      niin islam kuin kristinuskokin ovat turhia ja vahingollisia, ne aiheuttavat käännytystyöllään ja toisten alistamisella vahinkoa ihmisille, kansoille ja ihmiskunnalle

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      120
      1187
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1150
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      621
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      558
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      531
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      513
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      485
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      461
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      452
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      426
    Aihe