TÄRKEE KATTOKAA KAIKKI!

Käykää mun netti sivuilla:http://groups.msn.com/koiratarha

Arvostelkaa se kiltit.
101400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eipä tuo minusta niin tärkeä juttu ole, että pitää oikein caps lockia raiskaamalla kirjoittaa. Ja hankkisit edes kunnon domainin, msn domain on aivan todella syvältä.

Äänestä
  • Raiskaacapslociastana: Eiköhän se ole jokaisen oma asia, mille domainille sivunsa lykkää. Totta on, että msn groups on huono paikka, hidas ja sekava, mutta sepäs on aloittajan oma häpeä. :D

    Äänestä

No johan oli...minkäs ikänen mahdat olla???
Osa sun jutuista oli ihan puuta heinää...
Ensimmäiseksi roduksi joku pieni koira...kuule pienet koirat osaavat olla ihan yhtä hankalia kun isommatkin...useemmin ne ovat jopa äkäisempiä...mulla ainakin oli kax snautseria paljon pahempia kun rottweiler ja sakemanni edes yhteensä;)

Äänestä

Ensimmäisenä kannattaa kehittää tuota oikeinkirjoitustaitoa. Lauseet aloitetaan isolla kirjaimella, ja rodut kirjoitetaan pienellä, näin nyt esimerkkeinä..

Ja ensimmäiseksi koiraksi pieni rotu? Eiköhän se riipu täysin siitä rodusta, mikä kunkin elämäntilanteeseen ja makuun sopii, ei sitä kokoa nyt ensimmäisenä pitäisi katsoa. Monet isot rodut on lauhkeita ja helppoja kouluttaa, joten voi sopia hyvinkin kokemattomallekin koiraharrastajalle. Jos kerrot jotain tuollaista sivuilla, voit edes kertoa mihin tämän perustat, mutuna ei kannata sanoa mitään.

Äänestä

Otsikointi on in, oikeinkirjoitus on pop!

Mitenkäs perustelet tuon "ensimmäiseksi kannattaa ottaa pieni koira" - kantasi? Kuten joku jo täällä sanoikin, isot koirat voivat olla, ja aika monet ovatkin, todella lauhkeita ja helppoja kouluttaa ja käsitellä. Sen vastapainona taas useat pienet rodut ovat tempperamenttisia räksyttäjiä, eivätkä sovellu ihan joka kotiin. Koiraa harkitsevan ei missään nimessä näköjään tulisi lukea sivujasi. ^^' Täyttä hölynpölyä seassa.

Äänestä

Ensinnäkin toi sun viesti ei oo kauheen tärkee.

"jos et ole kokenut koirista, mutta haluaisit ottaa oman koiran kannattaa ensimmäiseksi roduksi ottaa joku pieni koira, sillä et välttämättä kokemattomana saa isoa koiraa kuriin."

Ensinnäkin. Jos pennusta asti kouluttaa ja opettaa (isoakin) koiraa, niin kyllä sen saa isompanakin kuriin oli sitten pieni tai iso koira.

Äänestä

Voi helkkari mitä sontaa tuo sivu oli täynnä!
Vaikka isi ja äiti ostaisi koiria yms. eläimiä niin ei se sinusta mitään koiran kouluttajaa tee.
Mihin perustelet tuon että 2v koira ei opi mitään? Esim. agilitya saa vasta ruveta tosissaan harrastamaan n. 2v koiralla. Kummasti tuo meidänkin koira oppi? Samoin vinttareilla ei saa ruveta kisamaan vasta kun 18kk koirilla, mitkä on hyvin lähellä 2v. Ja IHME nekin on oppinut kopittamisen yms???? Omistanko siis ihme poikkeuksia.. tuohon koiran kokoon en jaksa edes kommentoida, niin kamalaa sontaa tuo kaikki oli.

ELI ENSI KERRALLA KUN TEET TUOLLAISIA SIVUJA NIIN KATO NY PERKELE ETTÄ NE SUN VÄITTEET EDES PITÄVÄT PAIKKANSA!

ja ota nyt hyvä ihminen ne typerät "koulutus" ja "ekaksi koiraksi" jutut pois.

Äänestä

Eli mites se nyt oli?? Ai että ensimmäiseksi koiraksi kannattaisi ottaa pieni? Eikä vanha koira oppis uusia temppuja? Kuis monta vuotta sä oot noita koiria koulutellu? Veikkaan ettet kovin montaa! (jos oot koskaan kouluttanu) Hyvin meilläki seittemän ja kolmetoistavuotias oppii ihmeen hyvin! Ja voi olla, että mun älykkyys osamäärä on nolla, mutta mulla kesti ainaki vartti löytää se juttu niiltä sivuilta, joten ajattelisit vähä-älyisiäkin!!

Äänestä
  • Kyllä se vanha koira temppujakin oppii... Ja asiasta toiseen, saisi tuo tämän alkukirjoittaja pistää jonnekkin muulle palstalle.

    Äänestä

Olipas taas tosi tärkeää joo.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tarkeaomallatavallaan kirjoitti:

Käykää mun netti sivuilla:http://groups.msn.com/koiratarha

Arvostelkaa se kiltit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu