Aamulla radion haastattelussa kuultiin mannertenväliseltä nahjukselta Matti Vanhaselta harvinaisen rehellinen lausunto.
Vanhanen sanoi kerrankin selkeästi, että hän haluaa lisää pätkätyöläisiä Suomeen. Vanhaselle eivät sovi vakituiset työsuhteet.
Kirkkaana mielessä on Vanhasen ja Ahon työreformi, joka tähtäsi mm. minimipalkkojen alentamiseen, irtisanomisten helpottamiseen ja palkansaajien järjestäytymisen vaikeuttamiseen. Nyt Vanhasen uudessa työreformissa on mukana tämä pätkätyöläisten määrän kasvattaminen.
Vanhanen haluaa lisää pätkätyöläisiä
3
492
Vastaukset
- neutraalitarkkailija
100.000 uutta työpaikkaa väitetään saavutetun samalla kun tehtyjen työtuntien kokonaismäärä väheni 5 prosentilla.
Ollaan luotu pätkätöitä, lisätty vuokratyösuhteita etc.
Onko kukaan laskenut, että kuinka moni tuosta 100.000 uudesta työllisestä saa palkkatukea max. 1000 euroa työnantajalle kuukaudessa työvoimatoimistosta?
Tarkoittaa siis sitä, että hän ei ylitä minitoimeentulorajaa Suomessa ja on yhä tukiviidakoiden asiakas? - Sonnimies
peseppäs suuret korvasi sonnasta, että kuulet oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1916722- 372434
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101433Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1201409- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13946