Kirka noin kuukausi ennen kuolemaansa. Täytyy sanoa että näyttää aika vanhalta ja väsyneeltä mies tuossa. Kyllä se tosi on, mitä lehdissä on ollut, että hän oli varmaan jollain lailla sairas.
http://kirka.com/tervehdys/0604_01.mpg
http://kirka.com/tervehdys/0604_01.mpg
Vastaukset 6
Vanhimmat
En oo lääkäri, mutta elämän varrella oon tullut tunnistamaan jo kasvoista ihmisen, jolla on sydämen vajaatoimintaa. Väitän, että viimeaikoina paino on kummallisesti noussut, vaikka syytä ei olisi ollutkaan. Nestettä on kerääntynyt kudoksiin..
Silmät olivat keltaiset ja keho turvoksissa....ehk. akuutti sydämen vajaatoiminta. Oisko tullut syksyn flunssa-aikaan kun hän ei malttanut pysyä vuoteessa. Munuaiset ovat kanssa kovilla ja sitä kautta sydän. Veikaan, että on kuollut suurimpaan rytmihäitiöön eli kammiovärinään. MIkä sen on sitten aiheuttanut...useimmiten infarkti...Olen hoitoalalla ja tämä on vain veikkaus oireitten perusteella..että todennäköisesti on näin.
HÄn oli tupakoinut 30 vuotta vaikka lopettanut se 90-luvulla mutta suonet menee kyllä siinä ajassa huonoon kuntoon. Ei niitä enää kuntouteta rajulla liikunnalla ja keikkakiertueitten aiheuttamalla stressillä.
NE ketkä tekee kaikkea kohtuudella elävät useimmiten kauemmin!
LH!
Mun isä poltteli sodasta alkaen eli nuoresta pojanklopista ja lopetteli 5-kymppisenä, eli liki
90-vuotiaaksi! Ei se tupakki heti tapa, syöpäkin on ahtaumaa nopeampi vaihtoehto. Ahtaumat korjataan pallolaajennuksin ja suonivaihdoin!
Keltaiset silmät viittaa maksahäiriöön, maksavika ilmeisesti ja saanut sinne viruksen aikoinaan?
C-HEPATIITTI?
LH on todennäköisesti oikeassa. Yleiskunnon romahtaminen ja jatkuva väsymys turvotuksineen viittaa juuri sydänperäiseen tapahtumaan. Sydämen vajaatoiminta voi tulla äkkiä esim. sydänlihanstulehduksen johdosta. Sitten kun puhutaan äkkikuolemasta ja että elvytys ei auttanut niin todennäköisesti sydän on pysähtynyt sepelvaltimon tukoksen tai vajaatoiminnan aiheuttaman infarktin takia.
Se jos joku tupakoitsija elää 90-vuotiaaksi ei tee tyhjäksi sitä tosiasiaa, että tupakka supistaa ja haurastuttaa verisuonia. '
Tupakka on suurin sairauksien aiheuttaja syöpien ja verisuonisairauksien suhteen,
Jos ette usko niin kysykää lääkäriltä!