Ennätys jahdissa!

Olen erittäin tyytyväinen Kirkon julkisista kannanotoista. Joka kerta kun Kirkko tai kiihkouskovainen älähtää eroakirkosta.fi sivustolla näkyy eroamispiikki.

Muutamia esimerkkejä.

Tutkintapyyntö pilakuvista. Kuvat ovat olleet nähtävillä Vapaa-ajattelijain liiton verkkosivuilla. Tutkintapyynnön teki yksityishenkilö. (2006)

Kirkko veti tukensa nuorten seksioppaalta. (2007)

Juicen musiikki ei kelvannut Oulun tuomiokirkkoon. (2007)


ja kestosuosikkeina:

-   Naispappeus
-   Samaa sukupuolta olevien parien siunaaminen / vihkiminen
-   Kirkollisvero

Tiedossani ei ole yhtään uutisointia, joka olisi saanut aikaan Kirkkoon liittymistä.

Mielestäni Kirkon tulisi ottaa entistä voimakkaampia julkisia kannanottoja, jotta ihmiset muistaisivat kuinka kaukana Kirkon opit ovat arkielämän todellisuudesta.

2

393

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KimmoKoo

      Kirkko yrittää miellyttää kaikkia, joten se on täysin selkärangaton ja asioita ajattelevat eivät kannata kannattomia. Välillä vanhoilliset ryhdistäytyvät ja tavikset hermostuvat. Kirkko haluaisi olla esillä Kauneimpien joululaulujen, Yhteisvastuu keräyksen yms. yhteydessä, mutta lähes kaikessa muussa yhteydessä väkeä lähtee. Yhä harvempi edes säälii kirkkoa.

      Tammikuun 15 päivä oli Hesarissa juttu Naispappeutta vastustavien pastorien työvuorokiistasta seurakunnissa ja se tietenkin poikia muutaman "ylimääräisen" eronneen. Muita parempia uutisia en huomannut tammikuussa. Päätetäänpä mitä tahansa nokialaisten Koivistosta, se lienee kirkon murenemiselle hyvä uutinen. Kirkon jakautuminen siten, että konservatiivit saisivat pohjoisen ja kirkon nimen ja tavalliset etelän rikkaat seurakunnat voisi olla alku todelliselle uskonnonvapaudelle.

      • uutisoidaan ev-lut lahkon tekemissitä tai tekemättä jättämisistä, joku massasata havahtuu; mitä v***a teen tässä taikauskoisten poppoossa ja eroaa.

        Suomalaisista kai noi 4-5%on oikeasti krisseleitä ja lahkon kirjoissa jengiä on hiukan enemmän.

        Tasapainon hakemistahan tämä vain on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      929
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      155
      869
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      730
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      654
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      47
      614
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      31
      562
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      547
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    11. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    12. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      36
      521
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      450
      518
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      42
      460
    18. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe