Löhötkö 24 tuntia sohvalla ?

Sellainen reilu kysymys. Nyt kun on sapatti, niin mitään omia askareita ei saa suorittaa.

5. Moos. 5:14
mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti; silloin älä mitään askaretta toimita, älä sinä älköönkä sinun poikasi tai tyttäresi, sinun palvelijasi tai palvelijattaresi, sinun härkäsi, aasisi tai muu juhtasi älköönkä muukalaisesi, joka sinun porteissasi on, että palvelijasi ja palvelijattaresi saisivat levätä niinkuin sinäkin.

Lisäksi siinä mainitaan härät ja aasit..? Kun aasin on karvannut auto, niin saako sillä edes ajaa ? Kuis se on?
9388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voi Hirvas, nyt on taas juhlaa ihana sapatti.
Eipä tietenkään vierailla mitään töitä teetetä. Kaikki levätään laakereillamme niin, että ei viitsitä edes toisia kyttäillä. Tietysti ne härät ja porotkin päästämme sapatin lepoon!

Kiitos vaan sapatista Taivaan Isälle!
Sapatin rauhaa sinullekin ja Taivaan Isän läheisyyttä!

Äänestä

Onneksi elämme uudessa liitossa, eli paljon paremmassa liitossa, mitä vahan oli. Nyt olemme vapaita ja vapaudessa kuuliaisia Jumalan Sanalle. Jeesus paransikin sapattina ja sai kirjaimen kuolettamat kimppuunsa.

Minä vietän ilolla sunnuntai päivän Jumalan kunniaksi, mutta en todella jouda löhöilemään sohvalla koko pitkää päivää, sillä silloinhan minulla on aikaa seurustella ystävieni kanssa ja käydä katsomassa heitä, jotka eivät enää itse jaksa lähteä liikkeelle. Silloin me voimme yhdessä tehdä perheen kanssa hyviä ruokia ja seurustella sen parissa. Niin, että perheenä teemme askareitakin, yhdessä.

Sunnuntai on ilonpäivä ja ansiotyö, jolla leipä saadaan, jää siksi yhdeksi päiväksi viikossa poissa.

Äänestä
  • vatsaansa ja toinen Herraansa,tehköön kukin niinkuin oikeaksi katsoo ja asian ymmärtää,Hyvää sapattia!

    Äänestä

on melaa'kaah, ja se tarkoittaa ansiotointa, sellaista tekemistä, joka liittyy ajallisen ansiotoiminnan tehtäviin.

Sapatti ei 24 tuntia löhöämistä sohvalla. Se on aika iloita ja riemuita Jumalan ja lähimmäisten kanssa. Opettaa Jumalan sanaa, oppia sitä ja osallistua Jumalan palvelemiseen ja palvomiseen.

Äänestä
  • viettäkää sapattia ja nautikaa tästä Luojan suomasta päivästä. Tuossa alempana jo sanoin, että näihin keskusteluihin kaivataan hieman letkeämpää otetta - unohtamatta asiaa ja Jeesusta. Taidan itsekin lähteä viettämään sapattia hyvillä mielin. Siunausta.

    Äänestä

Hirvaksella on tietysti porot mielessä.

Äänestä
  • mutta ne pitävät omaa sapattiaan luonnon helmassa.

    Äänestä

  • hirvas kirjoitti:

    mutta ne pitävät omaa sapattiaan luonnon helmassa.

    Jos et kerran voi autollasi/aasillasi ajaa sapattina, ota sitten hevonen ja ratsasta sillä.

    Äänestä

Ei se tarkoita mitään sohvalla lokoilemista, ellei joku sitten ole kovin väsynyt arjen töistä.

Sapattina vietämme Luojamme ja Lunastajamme kunniaksi pyhää juhlaa. Saamme kokoontua seurakuntana sapattijumalanpalvelukseen ja senjälkeen nauttia kaikessa rauhassa juhla-aterian, joka sekin on mahdollisuuksien mukaan pyritty valmistamaan mahdollisimman valmiiksi jo edellisenä eli raamatullisena valmistuspäivänä, perjantaina.

Saamme siis olla kovinkin vapaita ja vapautettuja omista teoistamme ja varsinkin ansiotyöstä.

Sapattiaterian jälkeen voimme joko hiljentyä vielä tutkimaan Raamattua tai keskustella hengellisistä asioista joko kutsumiemme vieraiden kanssa tai vaikkapa lähteä todistamaan Kristuksesta jollekin, jonka tiedämme olevan kiinnostunut hengellisistä asioista.
Sapatti- iltapäivä on myös erittäin sopiva perheyhteyden aika kaiken mukavan ajankulun merkeissä.

Joten se siitä löhöilystä, jota lapsuus- ja nuoruusvuosina kylläkin olen havainnut luterilaisten, sunnuntaita pyhittävien vanhempieni niin paljon harrastavan sunnuntaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hirvas kirjoitti:

Sellainen reilu kysymys. Nyt kun on sapatti, niin mitään omia askareita ei saa suorittaa.

5. Moos. 5:14
mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti; silloin älä mitään askaretta toimita, älä sinä älköönkä sinun poikasi tai tyttäresi, sinun palvelijasi tai palvelijattaresi, sinun härkäsi, aasisi tai muu juhtasi älköönkä muukalaisesi, joka sinun porteissasi on, että palvelijasi ja palvelijattaresi saisivat levätä niinkuin sinäkin.

Lisäksi siinä mainitaan härät ja aasit..? Kun aasin on karvannut auto, niin saako sillä edes ajaa ? Kuis se on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu