Huonosti kävi.

Tai oikeastaan paitsi huonosti, kuinka se näin oikein kävikään? Irak piti "vapauttaa", sisällissotaanko, sadoin tuhansin kuollein? Piti löytymän joukkotuhoaseita, missä ne ovat? Piti mennä kukisamaan terrorismia, sitä ei Irakissa ollutkaan ennen kuin Yhdysvallat hyökkäsi. Pisteenä iin päälle, Bush on koko ajan vakuutellut että Irakissa ei ole sisällissotaa, kunnes nyt jopa Yhdysvaltain tiedustelupalvelu vetää mattoa Bushin alta :)

Onko aika siirtyä Iraniin piakkoin? :)

http://www.yle.fi/uutiset/oikea/id52611.html
8263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ex- rapajuoppo ja rattijuoppo menetti suurimman osan vielä toimivista aivosoluistaan rankan ryyppyputkensa aikansa.

Juuri siitä syystä ase- ja suurteollisuus bongasi Bushin ja junailin hänet valtaan.
Hyvin siinä ase- ja suurteollisuuden kannalta kävikin ja miljardeja on valunut niiden kassoihin, eikä loppua edes näy.

Hullunkoirankiilto Bushin silmissä ja valheita medioille suoltaen Irakin saattaminen lähes kivikaudelle on jo lähellä. Sisällissota on jo alkanut.
Usan pelokas armeija on surkeudessaan täysin kädetön, eikä saa mitään aikaan Irakissa. Voisivat saman tien nostaa kytkintä Irakista, tilanne ei siitä ainakaan voi enää huonontua.

Äänestä

Jos joku kansanosa ei halua käyttää sille tarjoutunutta tilaisuutta alkaa elää sovinnossa muiden kansanosien kanssa, ei sitä voi ulkopuoleltakaan määrätä pakkosovintoon.

Tämä oli aikoinaan meidänkin kansan kohtalo: Punaiset halusivat siirtää Suomen kommunismin ikeen alle eivätkä tarttuneet valkoisten kenraalin Mannerheimin ojennettuun rauhankäteen, vaan suistivat maamme vapaussotaan.

USa avasi Irakin kansalle vapauden diktaattorin sortovalllan alta, mutta sunnit eivät halunneet tunnustaa enemmistön eli shiiojen vallan oikeutusta ja ryhtyivät älyttömään uskonveljien väliseen sotimiseen.

Kukaan ei ole enää pitkään aikaan puhunutkaan sodasta miehittäjiä vastaan(paitsi tietenkin tämän palstan häirikkö iiro), vaan jokainen on omin silmin nähnyt, ettei Irakin kansa ole vieläkään tarpeeksi kypsää itsemääräämisvallan vaativaan aikaan, joten älytön tappaminen on jatkunut mistään muusta välittämättä.

USA on yrittänyt parhaansa, joten irakilaisten sekasorrosta saavat vallanhaluiset islamilaiset johtajat vain syyttää itseään, kun katsovat veren vuodattamisen tärkeämmäksi kuin oman kansansa hyvinvoinnin.

Irak valitsi siis Barabbaan Messiaan tilalle!

Tämän virheen ovat myös monet kansat ennen Irakiakin tehneet, ja monet yksilötkin oman elämänsä taisteluissa.

Edessämme on aina valinta: Hyvä vai Paha?

Kummalle lukijat antavat vallan omassa elämässään?

Äänestä
  • Olihan kuitenkin niin, ettei Yhdysvaltain motiivina vähimissäkään määrin ollut vapauttaa Irakin kansaa mistään, vaan hankkia itselleen riittävät öljyvarat eri verukkein, jota saimme todistaa viimeksi Yhdysvaltain säädettyä käytännössä kauppasuhteista Irakin öljyn osalta. Toisaalta voi myös ajatella pojan tarpeesta saattaa loppuun isältään kesken jäänyt sota, piittaamatta seurauksista jotka joka tapauksessa vähintään Irakin kansa kantaa, miehittäjän sotilaat, ja saa nähdä vielä ketkä kaikki, tilanteen heijastuessa Iraniin ja muihin naapureihin. USA:ta varoiteltiin, mutta jos maa tosissaan meni vapauttamaan jotain, on se lie ainoa valtio joka asian voi tyriä noin perusteellisesti, ottamatta mm. huomioon Irakin kansanosien tilannetta. Toisin sanoen maa on sisällissodassa ja sitä se ei olisi ilman miehittäjää. Miehittäjä pelkää kasarmeissaan odottaen mahdollisuutta perääntyä huomatessaan pian että 20 000 lisäsotilastakaan ei saa mitään aikaan. Kuten asiantuntijat ovat veikanneetkin.

    Äänestä

  • Jako punaiset/valkoiset ei Suomessa ollut lähes ikiaikainen, jollainen taas ns. Irakin valtion keinotekoisten rajojen sisäpuolella olevien shiiojen, sunnien ja kurdien kohdalla oleva jako on.

    Äänestä

  • Et sitten seuraa uutisia. 80% iskuista Irakissa kohdistuu miehittäjää vastaan.

    Äänestä

  • Ruumiita on tullut jo tuhansia, eiköhän nuo silloin ole osallisena touhuissa?

    Äänestä

  • "Tämä oli aikoinaan meidänkin kansan kohtalo: Punaiset halusivat siirtää Suomen kommunismin ikeen alle eivätkä tarttuneet valkoisten kenraalin Mannerheimin ojennettuun rauhankäteen, vaan suistivat maamme vapaussotaan."

    joopa joo, eipä ihan noin yksioikoisesti asiat kuitenkaan tapahtuneet. suuri osa punaisista halusi itselleen vain reilut elinolosuhteet, eikä maaorjuutta. ilman kansalaissotaa meillä olisi vieläkin torpparilaitos voimissaan. punainen sukupolvi on myös taistellut kasan etuja joista suurin osa työtätekevistä ihmisistä nauttii tänäkin päivänä.

    mutta sinullahan taitaa elämäntehtävänä työssä käynnin sijasta olla paskanjauhaminen näillä palstoilla joten turha puhua sinulle siitä.

    "Mannerheimin ojennettuun rauhankäteen"

    voi saakeli mitä sontaa. kuukausia punaisten antautumisen jälkeen lahtasi ihmismassoja niin että länivaltojenkin piti jo puuttua asioihin. joukossa meni myös naisia ja lapsiakin muutamia kappaleita. en minäkään tarttuisi tuohon käteen. paskiainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Duumailija kirjoitti:

Tai oikeastaan paitsi huonosti, kuinka se näin oikein kävikään? Irak piti "vapauttaa", sisällissotaanko, sadoin tuhansin kuollein? Piti löytymän joukkotuhoaseita, missä ne ovat? Piti mennä kukisamaan terrorismia, sitä ei Irakissa ollutkaan ennen kuin Yhdysvallat hyökkäsi. Pisteenä iin päälle, Bush on koko ajan vakuutellut että Irakissa ei ole sisällissotaa, kunnes nyt jopa Yhdysvaltain tiedustelupalvelu vetää mattoa Bushin alta :)

Onko aika siirtyä Iraniin piakkoin? :)

http://www.yle.fi/uutiset/oikea/id52611.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu