Näin evankeliset uskon suunnat ilmaisevat yhtäpitävästi raamatun opetuksen kanssa,uskonsa siveyslain pysyvään merkitykseen kristittyjen elämässä.
Luterilaisen kirkon keskuudessa pidetään harhaoppina siveyslain hylkäämistä elämänohjeena kristityille.
Mitä Luther sanoo tästä,hänen evankelisimmassa teoksessaan,Galatalaiskirjeen esipuheessa näin:"Ja aivan äskettäin hän(Saatana)on
herättänyt sen,jota vähiten olen odottanut,näet lahkokunnan,jotka opettavat,että,Jumalan kymmenen käskyä olisi kirkosta poistettava..."
Mutta tässä on se outoa,että siveyslaki tunnustetaan olevan voimassa,mutta siitä huolimatta ei haluta seurata siveyslain sapatti käskyä.
Kuitenkin se on aivan yhtä selvä kuin mikä muu käsky tahansa,näin se kuuluu:"Muista pyhittää lepopäivä"Tämä on lepopäivä käsky ja KUULLUU meille,kuten kaikki yhdeksänkin!
Luterilaisen kirkon keskuudessa pidetään harhaoppina siveyslain hylkäämistä elämänohjeena kristityille.
Mitä Luther sanoo tästä,hänen evankelisimmassa teoksessaan,Galatalaiskirjeen esipuheessa näin:"Ja aivan äskettäin hän(Saatana)on
herättänyt sen,jota vähiten olen odottanut,näet lahkokunnan,jotka opettavat,että,Jumalan kymmenen käskyä olisi kirkosta poistettava..."
Mutta tässä on se outoa,että siveyslaki tunnustetaan olevan voimassa,mutta siitä huolimatta ei haluta seurata siveyslain sapatti käskyä.
Kuitenkin se on aivan yhtä selvä kuin mikä muu käsky tahansa,näin se kuuluu:"Muista pyhittää lepopäivä"Tämä on lepopäivä käsky ja KUULLUU meille,kuten kaikki yhdeksänkin!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sattuiko tuo olemaan todistelua jollain Raamatun ulkopuolisella, mahdollisesti?
Onko tietoa,että milloin sellainen kirja on Lutterilta ilmestynyt?
Ja olisiko sitä enää mistään saatavissa?
Olisi mielenkiintoista lukea kokonaan.
sellaista teosta kirjoittanutkaan?
Uskova 1 ehkä saattais tietää?
Tekojen orjuudesta uskoon tullut Luther kirjoitti paljon kristityn vapaudesta. Katolinen kirkkohan orjuutti tekoihin, kuten adventtikirkkokin. Luther sanoi tuommoisista:
"Älä pidä vähäisenä asiana sitä, että sinulle annetaan käskyjä, joita Jumala ei ole antanut, ja näin murennetaan kristityn vapaus, jonka Kristus on verellään ansainnut, ja omientuntojen kuormaksi pannaan synti siinä, missä ei mitään syntiä ole. Se, joka niin rohkenee tehdä, rohkenee tehdä kaikkea muutakin pahuutta sitä vastaan, mitä Jumala ja Kristus on, opettaa ja tekee" (W.A.18,141 s).
Martti Luther, Galatalaiskirjeen selitys, suomentanut Jukka Thuren löytyy ainakin täältä:
Galatalaiskirjeen selitys
Tuotenumero 325
Tekijä / tekijät Martti Luther
Kustantaja Sley-kirjat
ISBN 951-618-525-8
Tuotteen tiedot Nykykielinen suomennos Lutherin pääteoksiin kuuluvasta selitysteoksesta. Suomentanut prof. Jukka Thuren.
Koko: 155x220
Sivumäärä: 800
Hinta EUR 63,00
http://www.nettikirjakauppa.com/fin/tuotekategoriat/?id=33&selProduct=325&selGroup=74
Tuosta kristityn vapaudesta on pieni Lutherin kirjanen luettavissa netissä:
http://www.kirjasilta.net/luther/kristityn/kristityn.html
Aloin vertaamaan tuota netillä olevaa käännöstä itselläni olevaan kirjaan Lutherin Walitut teokset, Suomen Lähetysseura 1908, suomentaneet Aug. S. Peltonen ja Yrjö Loimaranta. Teksti tuota vanhaa koristeellista vänkyrää.
Siinä tuo sama kirjoitus on sivulla 305.
Kirjoituksessa Puhe hywistä töistä, vuodelta 1520, Luther kirjoittaa:
"Mutta on olemassa neljänlaisia ihmisiä. Ensimmäiset (yllä mainitut), jotka eivät tarvitse mitään lakia ja joista pyhä Paavali sanoo 1 Tim. 1, 9: ´Vanhurskaalle (s.o. uskovaiselle) ei ole pantu lakia´, vaan he tekevät vapaaehtoisesti minkä tietävät ja voivat, vain siinä lujassa vakaumuksessa, että Jumalan suosio ja armo lepää joka asiassa heidän päällään.
Toiset tahtovat käyttää väärin tätä vapautta, väärällä tavalla luottaa siihen ja tulla laiskoiksi. Niistä pyhä Pietari sanoo 1 Piet. 2, 16: ´Teidän tulee elää vapaiden tavoin, mutta ei tehdä vapautta synnin peitteeksi´, ikäänkuin hän tahtoisi sanoa: ´uskon vapaus ei anna lupaa syntiin, eikä sitä peitä, vaan antaa luvan tehdä kaikenlaatuisia töitä ja kärsiä kaikkea, mitä eteen sattuu, niin ettei kukaan ole sidottu vain yhteen tai muutamiin töihin.´Samoin pyhä Paavalikin Gal. 5, 13: ´Katsokaa, ettette anna tämän vapauden tulla aiheeksi lihalliseen elämään. Näitä täytyy lailla pakoittaa ja opetuksilla ja kehoituksilla varjella.
Kolmannet ovat pahoja ihmisiä, aina valmiita synteihin. Niitä tulee lailla pakoittaa hengellisesti ja maallisesti niinkuin villiä hevosia ja koiria, ja ellei se tahdo auttaa, maallisen miekan kautta ottaa heidät hengiltä, niinkuin pyhä Paavali sanoo Room. 13, 4: ´Maallinen valta kantaa miekkaa ja palvelee siinä Jumalaa, ei peloituksesksi hurskaille, vaan pahoille.´
Neljänsiä, jotka vielä ovat rohkeita ja lapsellisia uskon ja hengellisen elämän ymmärtämisessä, tulee houkutella kuten nuoria lapsia ja kiihoittaa erinäisillä ulkonaisilla kaunistuksilla, kuten lukemisella, rukoilemisella, paastolla, laulamisella, kikkojen kaunistamisella, uruilla ja muilla mitä asetetaan luostareihin ja kirkkoihin tai niissä pidetään, siksi kunnes he oppivat tuntemaan uskonkin. Tässä on tosin suuri vaara, kun hallitsijat, kuten nyt valitettavasti tapahtuu, askaroivat sellaisissa menoissa ja aistillisissa töissä, ikäänkuin ne olisivat oikeita töitä, mutta laiminlyövät uskon, jota heidän aina tulisi sen ohella opettaa, samoinkuin äiti antaa lapselleen maidon ohella muutakin ravintoa, kunnes lapsi itse voi syödä vahvaa ruokaa."
Nyt kun näitä Lutherin kirjoituksia aloin selata, niin lainataanpas vielä tätäkin:
"Joh. 3:3. Joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa. Uudestisyntyninen, joka saattaa meidät Jumalan lapsiksi eli vanhurskaiksi Jumalan edessä, ei suinkaan tapahdu jonkin ihmisteon eli -vaikutuksen kautta - se on ainoastaan lihaa, joka ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa - , vaan se tapahtuu ihmisen sydämessä evankeliumin sanan kautta, jossa hän saa nähdä sekä syntiin kohdistuvan Jumalan vihan parannukseksi että hänen armonsa välimiehen Kristuksen kautta omantunnon rauhaksi ja lohdutukseksi. Tässä suuressa ja syvällisessä työssä ei suinkaan näy mitään erikoista ja jaloa, sillä siihen tarvitaan ainoastaan sana. Kuitenkin siinä on Pyhän Hengen työ ja voima. Se sytyttää sydämen totiseen jumalanpelkoon, armoon luottamiseen ja turvallisuuteen ja vilpittömään rukoilemiseen. Näin se uudistaa ihmisen, niin että hän sydämellä käsitettyään sanan, voittaa Jumalan vihan, synnin, kuoleman, lihan ja maailman, sydämensä pohjasta kääntyy Jumalan tykö ja saapi halun kaikkeen hyvään. Tämä on varsin elävä Pyhän Hengen työ, paljon suurempi ja jalompi kuin fariseusten tekopyhyys, jolla ihmisten silmissä kyllä on suuri loisto, mutta joka kuitenkin on kuollutta tekoa: ei se muuta sydäntä eikä vaikuta todellista luottamusta Jumalaan, vaan se jättää vanhaan, lihalliseen mieleen ja oloon." (Luther, Mannaa Jumalan lapsille, SLEY-kirjat, s. 11)
Että siinäpä Luther puhui sitä, mitä minä täällä kerta toisensa jälkeen olen puhunut ja josta minua on syyttäjäksi ja pilkkaajaksi syytetty.
ihmiskuva on oikeastaan moderni mutta samalla ajatonta vaikka teksti jo 500v vanhaa. Tuon voisi lukaista, kaikkea en silti hänestä "höyrypäästä" allekirjoita.
Niin, en minäkään kaikkia höyryjä allekirjoita.
ITSEKEHUA
Oma kehu haisee,
SE SUORASTAAN LEMUAA!
Kehuin? Ahaa, siis piditkin Lutherin puhetta hyvänä ja siitähän seuraa, että minunkin puheeni ovat hyvät!!! Joten voit lakata napisemasta puheitani vastaan ja ottaa sen hyvän, jonka Jumala niitten kautta voi antaa vastaan.
Minusta Uskova 1 toi asiat esille aivan niin kuin pitääkin. Olen siitä samaa mieltä, että mikä on kirjoitettu Raamattuun, niin se on totuus.
Vaikka sitä kuinka yritettäsiin kammeta ihmisopeilla, niin se on ja pysyy. Se on ikuisesti voimassaoleva. Ja muuta tietä pelastukseen ei ole kuin usko Jeesukseen.
Lopetakaa jo tuo keljuilu, mikä oikeus teillä on ivata ketään. Pysykää asiassa ja keskustellaan aiheesta.
Matteus 7:1-2
1 "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi;
2 sillä millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan; ja millä mitalla te mittaatte, sillä teille mitataan.
>>>Että siinäpä Luther puhui sitä,mitä>MINÄOLEN PUHUNUTMINUA< on syyttäjäksi ja pilkkaajaksi syytetty.
Kovin oli taas OMAN MINÄN KOROITUSTA!Koska alat KOROITTAMAAN KRISTUSTA,sensijaan että kehut ja koroitat itseäsi?
Sinulta puuttuu Jumalan lapselle ominainen nöyryys ja toisten ihmisten hyväksyminen tasaveroisiksi kanssai Kristuksen edessä.Koska KAIKKI(sinäkin)me olemme Jumalan kirkkautta vailla!
Tule alas sieltä norsunluu tornistasi ja taivu Jumalan väkevän käden alle,niin sinut koroitetaan,ei itsesi,vaan Jumalan TOIMESTA,sillä:
"Joka itsensä YLENTÄÄ,se ALENNETAAN.Mutta joka itsensä ALENTAA,se YLENNETÄÄN!"
Näin Jumala toimii!
uskontoa tunnustat, mutta kerrotko kuitenkin, mihin sinä uskot? Uskotko Raamatun sanaan juuri sellaisena kuin se on kirjoitettu, vai tarvitseko sen lisäksi vielä ihmisoppia?
Jos sitä tarvitset, niin mikset luota Jumalan sanaan.