Jumalan sanaa vai viihdettä?

Amos7

Kokouksessa melkeinpä missäpäin vain on vallalla käytäntö; pinnallista, hengetöntä ylistystä, vailla ennakkovalmisteluja, ja pitkiä kuivia rukouksia, jopa 40 minuuttia alussa. Sitten minisaarna joka jää latteaksi melkeinpä pakosta.

Niilo Yli-Vainion aikaan Ruotsissa oli ollut eräässä seurakunnassa 1 t 30 min alkuosuutta. Niilo oli jo monesti lähdössä lavalle, mutta alkuseremoniat vain jatkuivat.

Mielestäni pitkät rukoukset rukoillaan kotona. Sanoihan Jeesus, ettei kukaan luule, että monisanaisuuden ansioista kuullaan rukous. Rukous kokouksessa ei ole esitys eikä saarna.

3

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amos7

      D.L.Moody oli muistaakseni asialla kun kokouksessa rukoili eräs mies pitkään. Hän huomasi kun ulkopuolinen oli lähdössä pois. Moody sanoi; lauletaan laulu sillävälin kun veli päättelee rukousta. Laulu laulettiin ja sielu pelastui.

    • kaipaa elävää Sanaa

      Eihän se kokouksessa rukoilu ole mikään esitys, vaan siinä keskustellaan lyhyesti ja ytimekkäästi Jumalalle. Todella väsyttävää, jos joku alkaa saarnata rukouksessa, että pääsee ääneen. Kyllä myös seurakuntaelämässä täytyy osata ottaa muutkin ihmiset huomioon, eikä elää täysin itsekkäästi.

    • Sopivassa suhteessa puhetta ja laulua olla pitää. Mutta mikä olisi se oikea suhde sitten?

      Huomaan minäkin monessa tilaisuudessa, että painotus menee liikaa ylistyksen puolelle.
      Enkä pidä sellaisesta. Toki kokoonnutaan yhdessä palvelemaan Jumalaa. Mutta ennenakaikkea sanankuuloon, ravitsemaan uskoamme.

      Sekin on ikävä piire, jos yhteisörukous hetkessä alkaa vetämään saarnaa... siihenkin törmää;(

      Totta tuo mitä pitkistä rukouksista sanoit. Tilaisuudet menee kummallisiksi. Jos rukous jatkuu,, jatkuu,,loputtomiin. Erikseen olisi paikallaan erityiset rukouspiirit, kammiorukouksia unohtamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      477
      1385
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1136
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      852
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      825
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      767
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      736
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      714
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      681
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      677
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      62
      674
    Aihe