The Judaic Role in the Black Slave Trade

7600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Länsi-Afrikassa arabit olivat käyneet orjakauppaa vuosisatojen ajan, ennenkuin he alkoivat saada myös eurooppalaisia asiakkaita. Eurooppalaiset veivät arabien myymät orjat Karibian saarille, missä nämä työskentelivät sokeriruokoviljelmillä ts. ne jotka jäivät matkan rasituksista henkiin. Yhdysvaltoihin orjat ostettiin Karibian saarilta.

Orjakauppa oli luvallista 1800-luvun alkupuolelle asti, ja englantilaiset kielsivät orjuuden vasta 1830-luvulla. Englantilaisesta kirjallisuudesta voi löytää orjuutta koskevia mainintoja, ja esimerkiksi Thackerayn, Napoleonin aikoja kuvaavassa romaanissa 'Turhuuden turulla' (ilm. n. 1840) esiintyy muuan Miss Swarz, seurapiirien lemmikki ja hovissa esitelty mulattityttö (arvo 200.000£), jonka isä oli saksanjuutalainen orjanomistaja. Miksi ei juutalaisia olisi ollut englantilaisten, ranskalaisten, ruotsalaisten, tanskalaisten ym. rinnalla harjoittamassa tuottavaa liiketoimintaa? Tämän tiesi kirjailja jo 160 vuotta sitten.

Äänestä
  • filmi oli täysin turha?

    Äänestä

vallanneen tämän palstan. Surullista...

Äänestä
  • Ahistaa.Hui eihän tuollaista ole tapahtunut?

    Äänestä

  • ResKers kirjoitti:

    Ahistaa.Hui eihän tuollaista ole tapahtunut?

    ovat uusnatseja:)

    Äänestä

  • Kommarit eivät uusiudu. Ne on jämähtäneet historiaan :)

    Äänestä

  • jo neekeritkin kirjoitti:

    ovat uusnatseja:)

    valepuvussa.Vaalit tulossa, mikä tahansa on mahdollista. Huput riisutaan vaalien jälkeen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Very interesting kirjoitti:

http://video.google.com/videoplay?docid=-3435039175602962781&q=david irving

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu