Mitä tulkintoja teillä on leffasta Mulholland Drive? Helpoin lienee se, että eka "osa" oli vain unta ja toinen totta, mutta mitä muita?
Olen nähnyt leffan vasta kerran, mutta meinaan katsoa uudelleen. Onko jotain ehkä huomaamattomia pikkujuttuja mitä kannattaisi tarkkailla?
Olen nähnyt leffan vasta kerran, mutta meinaan katsoa uudelleen. Onko jotain ehkä huomaamattomia pikkujuttuja mitä kannattaisi tarkkailla?
Vastaukset 2
Vanhimmat
David Lynchin moderni mestariteos oli ekalla kerralla todella vaikutuksen tekevä mysteeriö. Toisella katsomiskerralla alkoi jo päästä selkeästi jyvälle.
Eli lyhyesti spoilattuna.
Eka 2/3 oli Bettyn (Diannen) unta, fantasiaa, mielenvikaisuutta ja viimeinen kolmannes oli sitten sitä miten asiat todellisuudessa olivat, eli Rita olikin Camilla joka oli Adamin tuleva puoliso ja Diannen entinen lesborakastaja. Tai ainakin näin itse ymmärsin elokuvan.
Lynch kyllä heitti pakkaan niin monia epäselviä ja outoja roolihahmoja sekä tapahtumia että kyllä katsojan sai ihmettelemään että mistä on kysymys.
Selkeä top-10 all time leffa meikäläisen listoilla.
Mulholland Drive on sen luokan mestariteos, ettei siitä voi keskustella pilaamatta osaa katselunautinnosta. Parhaimmillaan leffa on kun sen katsoo ilman ennakko-odotuksia Lynchin vinkkilistalla varustautuneena.
David Lynch's clues:
1) Pay particular attention to the beginning of the film: at least two clues are revealed before the credits.
2) Notice appearances of the red lampshade.
3) Can you hear the title of the film that Adam Kesher is auditioning actresses for? Is it mentioned again?
4) An accident is a terrible event... Notice the location of the accident.
5) Who gives a key, and why?
6) Notice the robe, the ashtray, the coffee cup.
7) What is felt, realised and gathered at the club Silencio?
8) Did talent alone help Camilla?
9) Note the occurrences surrounding the man behind 'Winkies'
10) Where is Aunt Ruth?
Oma tulkinta lyhyesti:
Leffan viimeinen kolmannes (ja tanssipätkä ennen alkutekstejä) kertoo todellisista tapahtumista ja tässä jaksossa Dianne myös muistelee (flashback) aikaisempia oikeita tapahtumia, mutta sekoaa ja ampuu itsensä. Kun Dianne ampuu itsensä hypätään leffan alkuun jossa kamera vajoaa tyynyyn. Lähes koko leffa (2/3) kuvaa mitä Diannen aivoissa tapahtuu juuri ampumisen jälkeen, eli kuolemaa edeltävää hetkeä jolloin sanotaan koko elämän välähtävän silmissä. Tässä tapauksena kuitenkin Diannen mielikuvituksella höystettynä eli niin kuin hän olisi toivonut tapahtuneen, tiettyjä tositapahtumia unohtamatta (mutta muunneltuina), mutta myös Diannea vaivanneet "sisäiset demonit" ja ristiriidat pulpahtavat esille.
Lähes kaikki alkuosan mielikuvitushenkilöt, paikat ja tavarat löytyvät todellisuudesta, mutta eri tilanteissa ja eri nimillä. Tarkkaan mietittyjä yksityiskohtia ja vuorosanoja on leffa täynnä. Ehdottomasti DVD:n arvoinen leffa, jonka tapahtumia (ja niiden merkitystä) ei oikeastaan voi lyhyesti kuvata.
Ottaen huomioon ohjaajan, ja sen että alunperin oli tarkoitus tehdä minisarja, on selvää että sekaan on kylvetty myös vihjeitä ja pätkiä joille leffa ei anna selityksiä. Tietääköhän Lynch itsekään syytä kaikkiin yksityiskohtiin? Taisi jossain pyöriä kilpailukin, jossa uskottavimman kuvauksen leffan tapahtumista esittävä henkilö voittaa matkan Mulholland Drivelle...
Olen nähnyt leffan jo kolme kertaa ja vielä löytyy uutta... joitain asioita on vielä hämärän peitossa mutta niin paljon olen juonta kerännyt kasaan etten kaikkea jaksa kirjoittaa :) Kolmannella katselukerralla vasta huomasi kuinka selvästi tietyt asiat tarjoillaan katsojalle, mutta ensimmäisellä katselukerralla ei niitä huomannut tai ymmärtänyt niiden merkitystä.
Tämä siis lyhyt kommenttini yhdestä kaikkien aikojen parhaasta leffasta.