minuun,tai kehenkään ihmiseen,
sillä minä olen vain erehtyväinen ihminen.
KATSOKAA ARMAHTAVAAN RAKASTAVAAN VAPAHTAJAAN JEESUKSEEN.
KOROTTAKAA HÄNTÄ,
YLÖSNOUSSUTTA VAPAHTAJAA.
ÄLKÄÄ PANKO SAARNAANNE MITÄÄN KRISTUKSEN,JUMALAN VIISAUDEN JA VOIMAN LISÄKSI.
sillä minä olen vain erehtyväinen ihminen.
KATSOKAA ARMAHTAVAAN RAKASTAVAAN VAPAHTAJAAN JEESUKSEEN.
KOROTTAKAA HÄNTÄ,
YLÖSNOUSSUTTA VAPAHTAJAA.
ÄLKÄÄ PANKO SAARNAANNE MITÄÄN KRISTUKSEN,JUMALAN VIISAUDEN JA VOIMAN LISÄKSI.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kerro sitten, mistä kaikki ne Raamatun muuttamiset teillä ovat tuleet? Miten ne tulivat myös Ellenille? Erikoisinta adventismissa onkin se valtava kirkon ja ihmisten esitteleminen. Paavaliakin häiritsi Apostolien teoissa se, että eräs noita kehui heitä mutta ei korottanut oikealla tavalla Kristusta. Teillä on ihan tuon noidan tapa kehua itseänne ja todistella kirkostanne sekä opistanne juuri väärällä tavalla. Siinä ei auta teidän vakuuttelunne Kristuksen korottamisesta, kun te sitä teette itsenne puolustukseksi.
joka on tälläkin palstalla julkisesti sanonut harrastaneensa noituutta.se olet sinä, USKOVA YKKÖNEN.raamattua ei kukaan ole muutellut,sinä sensijaan yrität,sitä kääntää mieleiseksesi,mutta totuus ei pala tullessakaan,siitä kyllä pitää JUMALA huolen.Ellenkään ei ole muuttanut yhtään raamatun paikkaa,jos sinä ymmärrät asiat erilailla,kun joku muu,niin ole tyytyväinen,tai tutki lisää raamattua,mutta anna myös toisten uskoa niinkuin he sen ymmärtävät.Ainakaan sellaisen henkilön haukkuminen joka ei voi enää olla vastaamassa,tuntuu ihan naurettavalta.Eikö sinulla ole mitään muuta uskoon liittyvää kerrottavana kuin syytellä Elleniä joka on ollut jo haudassa 92vuotta?
Todellista Raamatun ilmoitusta ovat muuttaneet sielunvihollinen joukkoineen, pakanallisuuden vaikutus ja sen johdannaisena pakanalliset filosofiat. Sitä ovat muuttaneet niinikään muinaisen Rooman vallan ylin johto ja kautta ns. kirkkohistorian eri kirkolliskokoukset paavikunnan vaikutuksessa.
Kun näitä historiallisia faktoja ei tunnisteta, niin kuvitellaan seurattavan raamatullisuutta vaikka uskotaankin sellaisiin muutettuihin oppeihin kuin
- ihmissielun luontainen kuolemattomuus,
- loputon helvetinkidutus,
- arkipäivän pyhittäminen lepopäivänä ja
- Jumalan lain naulitseminen ristiin tai
- sen em. muuttaminen lepopäivän kohdalla ja
- myös Jumalan kuvan kieltokäskyn poistamisen ja
- himoitsemiskäskyn jakamisen kahdeksi käskyksi.
Nyt sitten kun opetetaan todellista raamatullisuutta, vapaana kaikista em. raamatullisuuden muutoksista, niin voihan sen jotenkin ymmärtää, että ne, jotka eivät vielä ymmärrä edelläesitettyjen Raamatun väärennösten todellisuutta, ne voivatkin kuvitella nyt esitettävän puhtaan raamatullisuuden olevan jotenkin muutettua.
Mutta muutettua siinä on vain muutoksen noiden harhaoppien suhteen, niiden saamiseksi Jumalan tahdon mukaisiksi.