Jos työ olis herkkua

...niin herrat tekis sen itse.
Jos työ olis vastenmielistä, sitä ei tekis kukaan.
Jos työ pitäis leivässä, sitä haluais lähes kaikki.
Mutta 1200 euroa brutto kuukaudessa ei riitä, kun yksin asumiseen menee 680 euroa sähkö. Asumistukirahoilla saa sentään näkkäriä.
3360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Työ on muutakin kuin sellaista toimintaa, josta tulee hiki.

Jos ajattelu olisi helppoa, niin duunarikin voisi tehdä sitä. Mutta silloin kyseinen henkilö ei olisikaan duunari...

Äänestä
  • taidan tästä muuttaa Lappiin. Palkka ei parane, mutta asumiskulut puolittuvat. Ja lakkasoilta vois kesällä kerätä lisäliksaa verovapaasti.
    Tarttis vain oppia näytteleen kepulaista, että olis yhteiskuntakelpoinen. Ja se on kova paikka se.

    Äänestä

  • herra47 kirjoitti:

    taidan tästä muuttaa Lappiin. Palkka ei parane, mutta asumiskulut puolittuvat. Ja lakkasoilta vois kesällä kerätä lisäliksaa verovapaasti.
    Tarttis vain oppia näytteleen kepulaista, että olis yhteiskuntakelpoinen. Ja se on kova paikka se.

    Totta joka sana :-)

    Jos pitää valita korkeat asumiskulut tai sitten kepulaisen esittämisen, niin rahaahan siihen asumiseen vaan menee ja sielu säästyy...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


herra47 kirjoitti:

...niin herrat tekis sen itse.
Jos työ olis vastenmielistä, sitä ei tekis kukaan.
Jos työ pitäis leivässä, sitä haluais lähes kaikki.
Mutta 1200 euroa brutto kuukaudessa ei riitä, kun yksin asumiseen menee 680 euroa sähkö. Asumistukirahoilla saa sentään näkkäriä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu