Dokumenttiprojekti
Anne Laurilan dokumentti hänen suhteestaan isäänsä, joka kamppailee alkoholin kanssa.
Anne Laurilan dokumentti hänen suhteestaan isäänsä, joka kamppailee alkoholin kanssa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Alanpa katsoa sitä, sillä isäni teki kuin tekikin jo vuosia sitten itsemurhan alkoholin takia. En kai tukenut häntä tarpeeksi, sillä välillä huusin, että mene hoitoon ja en halua nähdä sinua enää jos olet juovuksissa.
Näistä olen kärsinyt jo vuosia ja en saa sitä mielestäni. No nyt se alkaa...
Ei kukaan osaa toimia oikein alkoholistin kanssa, aina toimii väärin, toimi miten päin tahansa.
Jos auttaa, on mahdollistaja. Jos lähtee, hylkää sairaan, jne.
Älä ihmeessä syytä itseäsi, se oli isäsi oma ratkaisu.
Noin minäkin olisin sanonut, jos isäni olisi ollut alkoholisti. Olisin takuuvarmasti pistänyt välit poikki. Omaa elämäänsä ei saa tuhota toisen takia.
Alkoholisti pystyy tuhoamaan oman elämänsä ihan itse, ilman kenenkään apua.
Luepa vaikka tämä:
http://www.a-klinikka.fi/tiimi/arkisto/2002/502/ajatuksia.htm
Olof Gagarin
Kirjoittaja on nimimerkki ja alkoholistin puoliso. Kirjoitus perustuu hänen omaan näkemykseensä ja kokemukseensa.
Ajatuksia alkoholismista
Miksi joku sairastuu alkoholismiin ja joku toinen ei? Ja mitä vaatimuksia siitä seuraa hoidolle?
Tässä ohjelmassa kiinnitty huomioon tähän isän metkuihin, näytti majailevan tämän tyttären luona välillä hyvinkin pitkään. Ilmeisesti muut lapset oli sen verran järkeviä, että pysyttelivät erossa koko äijästä.
Näissä on aina joku psyykkisesti heikompi ja hyysää tällaisia alkoholisteja. Niiltä pitäs vaan kylmästi laittaa ovi kiinni, vaikka omasta isästä on kysymys.
Suomessa tilastollisesti alkoholisoituneet miehet tekevät paljon itsemurhia, niistä ei kannata syyllistyä, sinunkin isäsi valitettavasti oli yksi niistä.
Kaikki eivät aina ole avun tavoitettavissa ja se on vain hyväksyttävä.
kunnes kyllästyy juoppoon,ja lemppaa sen pihalle.Silloin vasta kymmenien vuosien jälkeen vaimo tajuaa,että se olisi pitänyt tehdä jo aikoja sitten.
Katsoin dokumentin ja minulle tuli ennenkaikkea mieleeni ajatus siitä, että kuinka pitkälle ulottuu vanhempien vastuu lapsista.Tässäkin vanha sairas äiti ottaa luokseen asumaan vankilasta vapautuvan rappioalkoholistin ja luottaa hänelle raha-asioidensa hoidon.
Minun lapsellani on ongelma ja minä olen hänelle tärkeä vain silloin kun rahat on loppu.Hän on käyttänyt minua ja sisaruksiaan hyväksi jo 15 vuotta.Nyt kuitenkin on ollut puolivuotta, etten ole ollut yhteydessä häneen eikä hän minuun.Tilanne tuntuu minusta luonnottomalta, mutta minkäs teet kun tilanne on mikä on.
Tässä dokumentissa tämä tytär oli asettanut itsensä siihen tilaan , että hänen täytyy huolehtia isästään kuin holhotista tai alaikäisestä lapsesta. Toivotan tälle tyttärelle voimia ja avaraa katsantoa siihen, että hän tajuaa, ettei hänen tarvitse huolehtia isästään, joka on alkoholisti ja elää täysin arvaamattomasti.
elokuva-alalla opiskeleva tytär oli halunnut kuvata, millaista on elämä alkoholistin lapsena ja minkälaista alkoholistin käytös on. Ilmeisesti se vaaleahiuksinen tyttö oli elokuvan ohjaaja?
Sinänsä dokumentin juoppo isä jollakin tavalla kuitenkin varmasti rakasti lapsiaan, koska oli suostunut kahden vuoden ajaksi filmin päähenkilöksi.
Eihän se kaunista katsottavaa ollut ja toivottavasti pysäytti sellaiset alkoholistit miettimään tekemisiään, jotka siihen vielä pystyvät.
Tällä miehellähän ei ollut haluakaan raitistua, toisin kuin monella tälle palstalle kirjoittavalla kohtalotoverilla.
Ehkä hän julkisuuteen tulollaan halusi kuitenkin auttaa niitä, joilla on ehkä vielä toivoa.
isä näyttänyt kamppailevaan ollenkaan akloholin kanssa vaan:
Tytär kamppaili isän ja alkoholin kanssa!!!