Turkiksista

Keski-ikäinen ämmä

Olen tavallinen varakas keski-ikäinen nainen ja hyvin eläinrakas. Tulen boikotoimaan jokaista turkiksia myyvää liikettä esimerkiksi Halosen tavarataloja.

12

723

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minkinnylkijä

      Olet siis mieluummin alasti kuin käytät turkkia? Tuolla ulkona on tällä hetkellä -32 astetta.

      • kaarne-tyttö

        Elämän ainoat asuvalintavaihtoehdothan OVAT joko
        turkis tai alastomuus. Itse olet ilmeisesti kesäisin
        alasti, kun turkis käy kuumaksi.


    • Nimetön

      Olet todennäköisesti parikymppinen kaupunkilaistyttö, joka ymmärtää yhtä paljon ekologiasta kuin sika helmistä.

    • keskitän

      kaikki ostokseni turkiksia myyviin liikkeisiin.

    • Keski-ikäinen nainen

      Vastaukset lähinnä huvittavat. En ole mikään kiihkoilija enää tässä iässä vaan kypsän ajattelun tuloksena olen jo vuosia sitten lopettanut sekä lihan syönnin että muun eläinten hyväksikäytön.

      • Turkkia haikaileva

        Kunnon turkki jos mikä on tämän kelin ainoa oikea vaate. Mikäli olisin vakuuttunut näiden säiden jatkumisesta muutamaa päivää pidemmäksi menisin vaikkapa Haloselta ostamaan kunnon turkin.
        Kaiholla kaipaan vanhaa lampaan nahalla vuorattua turkkia. Käytössä riispaantumisen jälkeen palveli turkki vielä nurinpäin käännettynä vuosikymmenen joulupukkia.


      • Jokainen saa tehdä valintansa itse. Turkiseläintuotanto on laillinen ja moraalisesti ihan hyväksyttävä elinkeino siinä missä muukin kotieläintalous, Suomessa erityisesti. Turkis on luonnonmukainen ja ekologisesti kestävä valinta. Eikä pidä vähätellä turkistalouden taloudellista merkitystä Suomen kansantaloudelle.


      • Eräs lasten lääkäri

        Sillä trendikäs vegeilysi tulee muuten aiheuttamaan syntymättömälle lapsellesi joko kelta- tai riisitaudin. Myös luukato eli osteoporoosin riski on suurempi vegetaristeilla, kuin lihansyöjillä.
        Itsepähän teet valintasi, mutta älä anna lapsesi kärsiä tyhmyydestäsi.
        Seuraavaksi joku asian paremmintietävä eläinaktivisti alkaa pauhaa soijapavuista ja muista kalsium, kalium, a- ja d-vitamiini sekä proteiini korvikkeista. Mutta mikäli olette yhtään asiaan syvemmin perehtyneitä, pidätte lapselliset mölyt mahassanne.
        Onnea valitsemallasi tiellä.


    • en boikotoi

      Turkis on luonnollinen vaate.

      • kaarne-tyttö

        Turkis itsessään on luonnollinen vaate -tai ainakin olisi, jos turkistädit lähtisivät itse metsästämään raaka-aineet takkiinsa, nylkisivät ne omin paljain käsin ja sitten ompelisivat niistä ihastuttavan(tai miten sen nyt ottaa) asukokonaisuuden.

        Ongelma onkin se, ettei turkisten tuotannossa ole mitään luonnollista. Luonnossa esim. ketun elinpiiri on monia neliökilometrejä, Lapissa yli kymmenenkin. Turkistarhalla se on 1 neliömetrin kokoinen häkki, jossa on verkkopohja. Ketut eivät pysty toteuttamaan luontaisia viettejään ja niinpä niillä esiintyykin käyttäytymishäiriöitä, eli ne esim. ravaavat loputtomiin samaa lyhyttä rataa häkissään.

        Kun teurastuksen aika tulee, ketut tapetaan
        johtamalla sähkövirta kehon läpi suusta
        peräaukkoon. Minkit puolestaan tukehdutetaan kaasuun nimeltä hiilimonoksidi. Ruhot jauhetaan seuraavan sukupolven rehuksi.

        LISÄKSI turkistarhat kuormittavat luontoa. Rehujätteistä, lannasta ja virtsasta vapautuu typpeä ja fosforia, jotka rehevöittävät vesistöjä, niihin vähitellen valuttuaan. Rehevöityminen puolestaan aiheuttaa happikatoa.

        JA LISÄN LISÄKSI tekoturkiksenkin tuottamiseen
        kuluu vähemmän energiaa kuin aidon turkiksen valmistukseen.

        Vieläkö näet turkiksissa luonnollisuutta?


    • kaarne-tyttö

      Myös itse aion boikotoida turkiksia myyviä
      liikkeitä:)

      Mukava tietää, että jotkut keski-ikäisetkin ovat
      vielä hereillä eläinten ja luonnon hyvinvoinnin
      suhteen.

      • Keski-ikäinen nainen

        Katso turkistarhassa olevaa kettua silmiin niin tiedät tuskan. Uskon jälleensyntymiseen ja nykyiset kettutarhaajat tulevat kokemaan saman kohtalon kuin nyt tekevät "tarhaamilleen" eli kiduttamilleen ketuille.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2136
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1283
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1248
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      32
      1172
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      60
      1129
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      864
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      739
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      27
      684
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      555
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      20
      541
    Aihe