Mitä itse luulet?
Olen itse sitä mieltä että Ukrainan liittyminen Natoon ja Eu hun voisi aiheuttaa sodan.
Olen itse sitä mieltä että Ukrainan liittyminen Natoon ja Eu hun voisi aiheuttaa sodan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
P-Koreasta, tai Iranista. Eipä ole muita näin vaarallisia paikkoja.
SINKKIÄMPÄRIÄ?
Satelliittien alasampumisesta.
kun Usa hyökkäsi Irakiin, kohta kun Usa hyökkää Iraniin, niin tyhmemmätkin huomaa sen.
Iranilla ei ole sateliittien alasampumiseen tarvittavaa tekniikkaa. Siihen pystyvät vain USA ja Venäjä. Myös kiinalla on tulevaisuudessa siihen valmiudet, hehän tekivätkin jo onnistuneen kokeen.
Sateliiteilla ei tehdä isossa konfliktissa mitään. Kaikki nykyiset ballistiset ohjukset lentävät täysin itsenäisesti ilman mitään sateliitti apua. Sateliitti kun on näille dinosauruksille lapsellisen helppo maali.
maailmansodissa poliittinen suuntaus on puhkaissut maailmansodan: Venäjän kommunismi ja Italian fasismi, nyt on EU:n uusliberalismin vuoro. Aloitusmaata en veikkaa, mutta Euroopan alueella pysytään.
Ei riitä. Venäjä on käytännössä luopunut Ukrainasta jo silloin kun Sevastopolin laivat jaettiin Venäjän ja Ukrainan kesken.
Venäjä pyrkii integroitumaan maailman talouteen, ei eristäytymään siitä. Suurin riski Venäjälle on sisäinen eripura luonnonvarojen jakamisesta itselle kontra ulkomaille.
Eurooppa on riippuvainen Venäjän luonnonvaroista, Venäjä taas ei voi syödä öljyä, joten se on pakotettu kaupankäyntiin.
Kolmatta maailmansotaa ei tule. USA saattaa hajottaa voimansa ja kotikenttänäsä tuen ja ajaa itsensä hylkiövaltioiden marginaaliin väsyttämällä itsensä turhissa sodissa, ensin Irakissa ja kohta Iranissa. Sitä ei liioin sen talous kestä.
Nousijoina USA:n ohi tulevat Intia ja Kiina.
Suosioilisella avustuksellamme kuten työpaikkapolitiikkamme on mennyt...