Voiko tyttöjä jotenkin auttaa?

Kaksi tyttöä ilmestyi jälleen vuoden tauon jälkeen ovelleni lehtisien kanssa. Sieviä mukavan oloisia tyttöjä, mutta oikein pahaa teki kun ymmärsin kuinka heidät on opetettu pimpottelemaan ovikelloja. Toinen puhuu ja toinen hymyilee. Raamattu heti auki ja sitä luetaan jostain kohtaa pätkä yhdessä. Tuntuu pahalta, niin pahalta tyttöjen puolesta. Toisesta näki ettei hän ollut harjaantunut kenttätyöhön riittävästi. Vielä se kokemuksella oppii, mutta toivottavasti pääsee irti pahasta.
5630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jehovantodistajille on opetettu käännyttämistyö. Ongelma on siinä että heidät on opetettu opettamaan asioita mihin eivät itsekkään usko. Ovat joutuneet systeemiin joka vaatii tiettyja suorituksia. Niinkuin todistajista voi havaita, ovat toisten käskyläisiä, eikä oma sydän välttämättä ole mukana koko touhussa.

Lääke asiaan on se että heidän pitäisi löytää henkilökohtainen suhde Jumalaan, eli tulla uskoon. Jeesus on kuolemallaan ja ylösnousemisellaan valmistanut sovinnon Jumalan kanssa niin jehovantodistajille kuin muillekkin ihmisille.

Se ei tarkoita että ruvetaan toisten käskystä/pakosta kiertämään ovilla ja
ansaitsemaan paikkaa taivaassa. Se tarkoittaa että hyväksytään tosiasiat. Kaikki ihmiset ovat syntisiä Jumalan edessä ja omalla työllä emme voi ostaa sovintoa Jumalan kanssa. Jeesus on tehnyt sovitustyön puolestamme. Meidän tehtäväksi jää tunnustaa syntimme Jumalalle ja pyytää Jeesusta elämäämme pelastajaksi. Jeesuksen ansiosta saamme syntimme anteeksi ja tulemme sovintoon Jumalan kanssa.

Usko Jeesukseen tuo vapauden lain orjuudesta ja synnin kahleista. Saamme armosta osallisuuden iankaikkisessa elämässä, ei siksi että itse olemme onnistuneet miellyttämään Jumalaa, vaan siksi että uskomme Jeesukseen joka on syntiemme täydellinen sovittaja. Tämän armon puuttuminen ajaa jehovantodistajat tekojen orjuuteen, mikä ei tuo sovintoa Jumalan kanssa vaan loputtoman suorittamisen kierteen ja epätoivon.

Äänestä
  • Kun he tarjoavat minulle jotain lappusta,otan sen ja revin sen heti heidän silmiensä alla ja tarjoan sitten tuon revityn lapun heille takas.
    Sitten sanon vain:"kiitos ja hyvästi" ja vedän oven kiinni.

    Äänestä

  • seuraavaa menetelmää: kirjoitti:

    Kun he tarjoavat minulle jotain lappusta,otan sen ja revin sen heti heidän silmiensä alla ja tarjoan sitten tuon revityn lapun heille takas.
    Sitten sanon vain:"kiitos ja hyvästi" ja vedän oven kiinni.

    sivulla www.jttuki.info löytyy kirjoitus "suljetun mielen avaaminen" joka on tarkoitettu jehovantodistajien auttamiseen.

    Sen on kirjoittanut entinen lahkon USA:n päämajassa työskennellyt todistaja, joka pääsi lahkosta eroon.

    Äänestä

Kyseessä on todellakin vaaralliseksi luokiteltu lahko, jonka toiminta on kielletty esim. Ranskassa.

Itse odotan innosta hihkuen että ovelleni tulisi jt:t käymään. Olen jopa yrittänyt kutsua kyläänkin, mutta jostain syystä karttavat.

Ajattelen näin, että aikuinen ihminen kutakuinkin tietää mitä tekee; hyökkäävä jt-aikuinen ovellani saisi todennäköisesti lähtöpassit. Mutta jos sattuisi tulemaan tuollaisia nuoria, jotka tahtomattaan ovat mukana touhussa, kutsuisin sisälle juttelemaan.

Tuo jt-tuli sivuilla oleva "suljetu mielen avaaminen" on itselläni suosikeissa tallessa, jos tilanne tulee eteen.
Oletan kuitenkin ettei ole kovin helppoa lähteä tuota mieltä avaamaan näin "tavallisena virtasena", mutta aion kyllä yrittää.

Seuraavan kerran kun tulevat ovellesi, pyydä sisään ja ala juttelemaan niitä näitä ja sitten pikkuhiljaa tuosta niiden tilanteesta.

Lasten ja nuorten aivopesu moisiin lahkoihin pitäisi kieltää lailla. Mielestäni jokaisen ulkopuolisen "velvollisuus" olisi ainakin yrittää saada ihminen irti tuosta orjuuttavasta uskosta ja lahkosta. En tarkoita että pitää mihinkään metsästämään lähteä, vaan jos tilanne tulee kohdalle..

Äänestä
  • >>>>Tuo jt-tuli sivuilla oleva "suljetu mielen avaaminen"...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalle keränen kirjoitti:

Kaksi tyttöä ilmestyi jälleen vuoden tauon jälkeen ovelleni lehtisien kanssa. Sieviä mukavan oloisia tyttöjä, mutta oikein pahaa teki kun ymmärsin kuinka heidät on opetettu pimpottelemaan ovikelloja. Toinen puhuu ja toinen hymyilee. Raamattu heti auki ja sitä luetaan jostain kohtaa pätkä yhdessä. Tuntuu pahalta, niin pahalta tyttöjen puolesta. Toisesta näki ettei hän ollut harjaantunut kenttätyöhön riittävästi. Vielä se kokemuksella oppii, mutta toivottavasti pääsee irti pahasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu