Huomattava eroavaisuus.

M135

Huomattava eroavaisuus.


Olen kirjoitellut paljon 100 % miesyrityksestä.

Ehkä seuraavista esimerkeistä osaltaan käy ilmi, millaista toiminta on jne.





Esimerkkitilanne on se, että lehtihaastattelija tulee A) Nyky-yritykseen, B) 100 % miesyritykseen.

A) Siis. Nyky-yritykset. Lehtitoimittaja tulee nyky-yritykseen tekemään lehtijuttua. Hän tarvitsee tietoa yrityksestä kaikin puolin, aivan johtotason tietoa.

Toimittaja saapuu yrityksen pihalle, ja näkee varastomiehen raskas taakka päällään ja kysyy mistä voisi tavata yrityksen johtoa, että saisi tietoa yrityksestä lehtijuttuunsa.

Varastomies nyky-yrityksissä tietenkin alkaa neuvomaan tietä toimistoihin, että siellä ja siellä on se ja se henkilö. Ja lehtitoimittaja kompuroi rappusista ja huoneista toiseen etsien oikeita henkilöitä ja niin edelleen ja niin edelleen …

Sellainen oli se. Me kaikki kyllä tiedämme kuinka nyky-yritykset toimivat.






Mutta.

B) Siis. 100 % miesyritys. Lehtitoimittaja tulee 100 % miesyritykseen tekemään lehtijuttua. Hän tarvitsee tietoa yrityksestä kaikin puolin, aivan johtotason tietoa.

Toimittaja saapuu yrityksen pihalle, ja näkee varastomiehen puuhissaan ja kysyy mistä voisi tavata yrityksen johtoa, että saisi tietoa yrityksestä lehtijuttuunsa.

Noh.

Varastomies työhaalarit päällään sylkäisee parikertaa kätösiinsä ja pyyhkii työssä tulleet lian housunlahkeeseen ja ojentaa käden ja kättelee toimittajaa ja toivottaa lehtitoimittajan tervetulleeksi yritykseen.

Siinä sitten varastomiehen johdolla kävelevät tehtaan läpi, varastomies esittelee koko yrityksen kaikin puolin työntekijöiden lukumäärästä, työmenetelmistä, yrityksen tuloista ja menoista ja kaikesta koko hommasta.

Lopuksi lehtitoimittaja niiaa ja kumartaa. ”Kiitos kiitos johtaja, oli oikein hyvin informoitu, hyvää päivän jatkoa”.

Varastomies siihen että "No eipä mittää, eipä mittää."








Eroavaisuus yritysten kesken on huomattava.

2

1183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M135

      Huomasiko joku eroavaisuutta yritysten välillä?

      • M135

        Sovinismi.


        Tällä palstalla on niin paha kaiku monen korviin, että vastauksia ei paljon tule.


        Jos olisi 100 vuotta sitten näitä asioita käyty, mitä nyt käydään tällä palstalla, niin olisi paljon enemmän keskustelijoita. Vierähtäisi kivi.


        Mutta nykytilanne on mikä on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5574
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      199
      3635
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2438
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2385
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1278
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1078
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1069
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      89
      1051
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1032
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe