on paholaisen toimintaa. varokaa jokaista joka vastustaa sapattia ja Jeesuksen todistusta, hän on Jumalan vihollinen!
Sapatin ja Ellen Whiten
8
182
Vastaukset
Adventistit ovat susia lammasten vaatteissa. Jeesus varoittaa sellaisista:
"Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia."
Matt. 7:15- toista vastaan
Niin montako sormea osoittaa itseäsi vastaan.
Montako käskyä sulla on voimassa? mulla on kymmenen.
Montako käskyä on voimassa ja montako kumottu?
Tuliko Jeesus täytämään vai kumoamaan lain?
MIETIHÄN VÄHÄN....kehenkä uskot. - kbaos
toista vastaan kirjoitti:
Niin montako sormea osoittaa itseäsi vastaan.
Montako käskyä sulla on voimassa? mulla on kymmenen.
Montako käskyä on voimassa ja montako kumottu?
Tuliko Jeesus täytämään vai kumoamaan lain?
MIETIHÄN VÄHÄN....kehenkä uskot.Sinun noudattamanasi käskyissä puuttuu oikea rakkaus. Olet juuri sellainen jona adventistin tunnen olevankin. Tuttua asennetta joka vieroittaa ihmiset teidän seurastanne.
- ilmenee.....
kbaos kirjoitti:
Sinun noudattamanasi käskyissä puuttuu oikea rakkaus. Olet juuri sellainen jona adventistin tunnen olevankin. Tuttua asennetta joka vieroittaa ihmiset teidän seurastanne.
Juuri käskyissä, vaikka et niitä rakastaisikaan....
- syytät
Fariseusten mielestä Jeesus turmeli hienon juutalaisen perinteen. Perinteiden hylkääminen merkitsi fariseusten mielestä Mooseksen lain hylkäämistä ja samalla itse asiassa loukkausta itse Jumalaa kohtaan. Kun Jeesus asettui lain yläpuolelle ja sanoi olevansa sapatinkin Herra, hän oli fariseusten mielestä ylittänyt juutalaisen uskon rajan.
Matteuksen evankeliumi:
7:14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.- asettajana
yläpuolella. siksi Jeesus ei rikkonut sapattikäskyäkään. sapatti on asetettu luomisessa ihmistä varten. autuas se ihminen joka pitää sapatin pyhänä. Jeesus ihmisenä piti sapatin Jumalan tahdon mukaisesti, ei fariseusten ihmiskäkyjen mukaisesti (eihän olisi heidän mielestään syödä tai pelastaa ihmistä sapattina!) adventistit ovat autuaita Jeesuksessa moninkertaisesti enemmän kuin pakanallisen arkisunnutaian pyhittäjät.
- adventistit
asettajana kirjoitti:
yläpuolella. siksi Jeesus ei rikkonut sapattikäskyäkään. sapatti on asetettu luomisessa ihmistä varten. autuas se ihminen joka pitää sapatin pyhänä. Jeesus ihmisenä piti sapatin Jumalan tahdon mukaisesti, ei fariseusten ihmiskäkyjen mukaisesti (eihän olisi heidän mielestään syödä tai pelastaa ihmistä sapattina!) adventistit ovat autuaita Jeesuksessa moninkertaisesti enemmän kuin pakanallisen arkisunnutaian pyhittäjät.
1:9 hänen tulee pysyä kiinni opinmukaisessa, luotettavassa sanassa, että olisi kykenevä sekä neuvomaan terveellä opilla että kumoamaan vastaansanojain väitteet.
1:10 Sillä paljon on niskoittelevia, turhanpuhujia ja eksyttäjiä, varsinkin ympärileikattujen joukossa;
1:11 semmoisilta on suu tukittava, sillä he kääntävät ylösalaisin kokonaisia huonekuntia opettamalla sopimattomia häpeällisen voiton vuoksi.
"varsinkin ympärileikattujen joukossa" eli sapatin viettäjien joukossa, pakanakristittyjä ei ympärileikattu eivätkä he viettäneet sapattia.
- vastustaa
Ellenin sapattioppia. Eihän teitä kukaan vastustaisi ellette yrittäisi levittää oppianne. Itse olette vastustajia kun vastustatte Ellenin oppien vastustajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943632
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli452992Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.782497- 612358
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512321Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172297Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202187Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212183- 1172178
- 642040