kone ei käynnisty

mocoma11

Kone on ollut suljettuna jonkin aikaa (virta kyllä on ollut päällä) ja nyt kun avaa niin ensin ilmoitti: the cmos checksum is invalid. Default values will be loaded -> continue - no system ja F2:lla sai asetustaulukon esiin. Bootin jälkeen ilmoittaa levyn lukuvirhe,käynnistä uudelleen painamalla ctr alt,del mutta palaa samaan ilmoitukseen ctr,alt,delin jälkeen.
Käynnistyslevykkeellä latasi jonkin aikaa kunnes jäi kohtaan: divide overflow eikä tästä edennyt. Onkohan akku loppu, levyssä vikaa vai käyttöjärjestelmä kadonnut vai mikä voi olla vialla?

2

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loppunut

      biossin patteri on loppunut. hanki uusi ja säädä asetukset biossissa kohdalleen.

    • leegovee

      Vaihda se pieni patteri, (tai oikeastaan se on akku).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3550
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      65
      3304
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      74
      3114
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      54
      2582
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      71
      2402
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2131
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      44
      1157
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1065
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1032
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1018
    Aihe