sillä Jeesus oli aina köyhien ja sorrettujen puolella. Jos tuo voidaan tulkita eräänlaiseksi "poliittiseksi" ideologiaksi, mitä se ei ollut, niin Jeesus oli vasemmalla.
Niin, ja Hän oli rakennusmiehen poika.
Tosiasiassa Jeesus edusti sellaista valtaa, joka ei ollut tästä maailmasta, joten Hän ei ollut mukana missään politiikassa.
Niin, ja Hän oli rakennusmiehen poika.
Tosiasiassa Jeesus edusti sellaista valtaa, joka ei ollut tästä maailmasta, joten Hän ei ollut mukana missään politiikassa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kellä on sille annetaan. Kella ei ole niin siltä otetaan pois sekin mitä oli?
eikös se ole raamatusta?
Eihän Jeesus varsinaisesti ollut poliitikko. Toisaalta uskonnolla oli suuri osa politiikassa, varsinkin Israelissa. Kuten myös muissa alueen maissa.
Kuitenkin Jeesuksen julistama sanoma oli hyvin järisyttävää poliittisestikin: heikommista tuli pitää huolta ja syntisten kanssa "hengaa".
Oikea-vasen akseli (en tiedä milloin kehitetty) tuskin oli sillon tässä muodossaan, ja esim sosialismin säkeitä ei oltu julistettu.
Kuitenkaan en näe mitään syytä miksei Jeesuksen opetuksia voisi peilata nykyhetkeen ja politiikkaankin. Jeesuksen opetuksethan on pohja kristittyjen toiminnalle.
Voidaan kysyä: oikeako vaiko vasen ajaa heikomman puolta?